S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Tato energetická akcie je nutností pro dividendové investory

Devon Energy $DVN-0.9% byla v roce 2021 nejvýkonnější akcií v indexu S&P 500 z dobrého důvodu. Společnost rychle zvyšuje odměny svých akcionářů zpětným odkupem akcií a poskytuje investorům vysoký výnos doprovázený tučnou dividendou. Letošní rok není výjimkou, společnost $DVN-0.9% má aktuální zhodnocení od začátku roku 2022 až 58% a opětovně ukazuje své kvality a důvody, proč tuto společnost zařadit do portfolia.

Společnost je na dobré cestě k dosažení svých ATH z roku 2008.

Sektor energií  bude pravděpodobně dominovat i po zbytek roku 2022 a klidně i v roce 2023. Ve skutečnosti je to jediný sektor, který letos zatím není v červených číslech, a je tu dobrý argument, který by měl být učiněn ve prospěch toho, aby to tak zůstalo.

Ceny ropy zůstávají nad 100 dolary za barel, zatímco zemní plyn je více než 8 dolarů za milion tepelných jednotek, což je nejvyšší úroveň za více než 13 let. Je to částečně kvůli válce na Ukrajině, ale náklady na energie prudce stoupaly dlouho předtím, než Rusko napadlo svého souseda.

Poptávka zůstává silná, globální ekonomiky se znovu otevírají a zásoby ropy jsou zpět na ''koni''. Energetické společnosti sdílejí své velké zisky s akcionáři ve formě dividend a zpětných odkupů akcií. Tam, kde dříve nalévaly všechny své přebytečné peníze do průzkumu a vrtů, dnes mnoho energetických společností vrací hodnotu akcionářům tím, že poprvé rozděluje zisky s investory.

Například společnost Devon Energy $DVN-0.9% zavedla variabilní dividendu do sektoru v loňském roce, když po akvizici společnosti WPX Energy spustila fixní a variabilní výplatu.

Devon Energy - Na velikosti záleží

$DVN-0.9%  je také energetická společnost zabývající se průzkumem uhlovodíků, kde je vysoký potenciál pro růst.

Vzhledem k tomu, že ropa je v konečném důsledku jen komoditou obchodovanou na světových trzích, je také velmi volatilní. Ale "tahouni" průmyslu mají tendenci být méně riskantní, už jen kvůli svým rozsáhlým globálním operacím a masivním finančním rezervám. Velcí hráči mohou přežít dlouhé poklesy.

Energetické společnosti začínají ve větším:

  • Vyplácet a zvyšovat dividendu.
  • Odkupovat akcie, čímž se odmění akcionářům.
  • Snižovat náklady a popřípadě zadlužení.
  • Stabilně růst.

V sázce je obrovský potenciál

  • $DVN-0.9% se zabývá průzkumem, těžbou a přepravou ropy a zemního plynu v Severní Americe.
  • Společnost si minulý rok navýšila svůj free cash flow až osminásobně.
  • Počátkem loňského roku společnost zavedla první rámec "fixní plus variabilní dividendy" v oboru a každé čtvrtletí vyplácí svým akcionářům 50 % přebytečného cash flow.
  • Aktuální dividenda činí neuvěřitelných 7,29%, což mě jako investora dostatečně podněcuje k přemýšlení, zda nenastal čas na otevření nové pozice.

Přehled meziročních nárůstů společnosti Devon.

Co si budeme, takto zelený přehled naleznete u málokteré společnosti (samozřejmě v energetickém sektoru to nebude až tak těžké nalézt).

Já osobně jsem otvíral pozici u $DVN-0.9% na hodnotách 30$ za akcii, což se mi projevilo jako super tah, aktuální cena akcie se blíží 70$ a neustále se nebojím říct, že tato cena je dobrá pro společnost s tímto růstovým potenciálem.

Aktuální predikce na základě vykázaných výsledků nám ukazuje možnost pokořit hodnoty od 75-105$ za akcii, což nám dává další prostor pro růst. Zároveň by byla skvělá zpráva podívat se na ATH z roku 2008, kde společnost dlouho nebyla. 

 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

tipů na dividendové akcie není nikdy dost 👍

Proč tento článek nebyl vydán při té úrovni 30 usd/akcii? :)

V tu dobu jsem nepsal články pro Bulios :)

Slušná dividenda, která se navyšuje a je fixní... Do toho zpětný odkup akcií, který určitě zase přijde. Za mě se jedná o dobrou společnost, jen škoda těch, kteří nepodchytili cenu v minulém roce za mnohem přijatelnějších hodnot.

Souhlasím. Samotného mě překvapil maximalizovaný růst z mé pozice 30$ za akcii během jednoho roku.

Zrovna jsem to chtěl psát. Vypadá to dobře i do budoucna, ale chytit to loni by byla bomba

To se mi naštěstí podařilo za 30$ ještě😅 Jedná se o slušnou akcii s tučnou dividendou, aktuální cena ještě nebude konec jízdy🤘

Jak dlouho může, ale tento prudký růst pokračovat?🤔

Prvotní předpoklad je příští 2-3 roky (minimálně). Těžko říct, netroufnu si odhadovat dobu růstu energetického sektoru. Jakmile se trh zvedne, může dominovat opět tech sektor a nechat daleko za sebou nějaké energie.

Je třeba to vnímat v celosvětovém kontextu. Díky válce na Ukrajině je výrazně poškozen ruský ropný průmysl - klesá odběr, dokud neskončí válka, mají americké ropné společnosti velké možnosti růstu....

Myslíte si, že s koncem války se změní pohled na Rusko jako takové? Můj názor je ten, že většina států/společností nebude chtít mít nějakou větší spojitost s Ruskem a tudíž by energetické společnosti z USA mohli zažít dlouhodobější růst.