3 akcie, které by v současnosti analytici prodávali

Americké akcie zažívají stabilní růst navzdory aktuálním inflačním tlakům, s indexem S&P500 rostoucím o 11,5 % a technologickým Nasdaq Composite o 12,7 %. Hlavní riziko však představuje globální ekonomický výhled a přetrvávající inflační tlaky, které mohou mít negativní dopady. Kvůli této nejistotě analytici určili tři akcie, které by rozhodně prodali dříve, než bublina praskne.

Růst amerických akcií, ačkoliv tento týden čelí několika překážkám, se zdá být vcelku stabilní. Od začátku roku se index S&P500 zvýšil o 11,5 %, což je o něco méně než technologicky zaměřený Nasdaq Composite, který vzrostl o 12,7 % během stejného období. Klíčovým faktorem, který ovlivní budoucí výkonnost amerických akcií, je globální ekonomický výhled. Inflace zůstává zvýšená v mnoha zemích, včetně Spojených států. Americká centrální banka (Fed) je navíc odhodlána udržet vysoké úrokové sazby, pokud inflace neukáže přesvědčivý trend směrem dolů.

Obnovená makroekonomická nestabilita by mohla zpomalit růst cen akcií mnoha vysoce letících růstových akcií. Mnoho takových akcií zaznamenalo nárůst cen a hodnocení, který je nad rámec toho, co je rozumné. To by je mohlo učinit náchylnými k rychlému prodeji, pokud by na trhu došlo k obratu.

Podívejme se tedy na tři růstové akcie, které by bylo rozumné prodat dříve, než bublina praskne. Podotýkám, že výběr akcií k prodeji je volbou zkušených analytiků, nikoli členů týmu Bulios.

Varonis Systems $VRNS-1.3%

VRNS
$43.13 -$0.57 -1.30%

Varonis Systems je kybernetická bezpečnostní firma, která pomáhá podnikům zabezpečit jejich citlivá data, ať už jsou uložena lokálně nebo v cloudu. Jejich Data Security Platform umožňuje společnostem klasifikovat kritická data a odstranit hrozby, přičemž využívá výpočetní technologie umělé inteligence.

Současná situace: Firma prochází přechodem k obchodnímu modelu, který klade důraz na jejich SaaS platformu oproti starším licencím a údržbovým službám. Platforma získává na popularitě — SaaS propojené roční opakující se příjmy (ARR) vzrostly o 30 % meziročně v prvním čtvrtletí roku 2024. Navíc Varonis uzavřel partnerství s Microsoftem pro poskytování datové bezpečnosti pro jejich službu Copilot AI chatbot.

Výzvy: I přes tyto příležitosti pro růst zůstává firma po většinu času nezisková a růst tržeb se zatím neurychlil mimo jednociferné hodnoty. Valuační násobky Varonis také vypadají nataženě, což by je mohlo učinit cílem pro devalvaci, pokud se nálada na trhu zhorší.

MicroStrategy $MSTR-1.3%

MSTR
$1,487.86 -$19.40 -1.29%

MicroStrategy je softwarová firma, která nabízí širokou škálu cloudových produktů podnikům, finančním institucím a vládním orgánům. Jejich cloudové nástroje pro business intelligence (BI) a analýzy pomáhají zlepšit efektivitu pracovních postupů uživatelů poskytováním analýz a vizualizací dat.

Současná situace: Na základě výsledků prvního čtvrtletí fiskálního roku 2024, jejich AI/BI cloudové nabídky získávají na popularitě. Příjmy z předplatitelských služeb se také zvýšily o 22 % meziročně.

Výzvy: Mnozí investoři také znají MicroStrategy pro jejich status největšího korporátního držitele Bitcoinu (BTC-USD). Ke konci 31. března byly bitcoinové aktiva firmy oceněny na přibližně 14 miliard dolarů. Akcie MSTR vzrostly o 139 % od začátku roku. Avšak konec rally na Bitcoinu by mohl způsobit vážný tlak na MSTR, což by mohlo ohrozit výrazný růst této růstové akcie.

Spotify $SPOT-1.5%

SPOT
$306.58 -$4.64 -1.49%

Spotify je přední streamingová platforma, která uživatelům umožňuje přístup k obrovskému množství hudby a podcastů. Platforma nabízí jak bezplatnou, tak placenou službu, která uživatelům poskytuje lepší zvukovou kvalitu a bez reklam.

Současná situace: Akcie Spotify se za posledních 12 měsíců více než zdvojnásobily. Část tohoto růstu lze přičíst růstu podniku, ale velkou část také tvoří masivní propouštění, které společnost provedla minulý rok. Díky těmto opatřením se zlepšily čisté ztráty Spotify. Růst počtu předplatitelů zůstává solidní. V čtvrtém čtvrtletí roku 2023 Spotify zaznamenala růst předplatitelů o 15 % meziročně a růst měsíčních aktivních uživatelů (MAUs) o 23 % meziročně na 602 milionů. Výsledky za první čtvrtletí roku 2024 překonaly jak odhady příjmů, tak EPS.

Výzvy: Navzdory relativně pozitivním finančním zprávám hrozí, že se cena akcií Spotify stane příliš drahou z hlediska valuačních násobků. Předpokládaný poměr ceny k ziskům platformy je kolem 64,9x. Navíc akcie vzrostly o více než 73 % od začátku roku. Zhoršující se spotřebitelský sentiment a zvýšené úrokové sazby by mohly dále ovlivňovat dlouhodobé růstové vyhlídky Spotify. Vysoké valuační násobky by mohly platformu dostat do ještě větších potíží v případě poklesu trhu.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.

Zdroj: Yahoo Finance, CNBC.


No comments yet
Timeline Tracker Overview