Ray Dalio má obavy!

Finanční manažeři by se měli dívat za hranice Spojených států a obávají se, že rivalita s Čínou by mohla vést k tomu, že vlády budou zpochybňovat jejich investiční rozhodnutí, řekl ve středu Ray Dalio.

Dalio založil v roce 1975 hedgeový fond Bridgewater a vybudoval z něj jeden z největších fondů na světě, a to právě i díky investicím za hranicemi USA. Nyní tvrdí, že USA i Čína čelí výzvám, ale spor o Tchaj-wan zvyšuje napětí, nehledě na cenovou válku a nová cla.

"Mezinárodní investoři se ptají, zda pocítí důsledky, které by mohly přijít od jejich vlád. Například američtí investoři, kteří investují v Číně, by za to mohli pocítit negativní důsledky ze strany své vlády," řekl.

Čína považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za své vlastní území, a to i přes silné námitky tamní vlády, a minulý měsíc uspořádala kolem ostrova řadu vojenských cvičení.

Zahraniční investoři, zejména ze Spojených států, v posledních letech prudce snížili expozici vůči Číně. Fondům jako Bridgewater se však v Číně daří, když spravují aktiva na pevnině na zhruba 40 miliard jüanů (5,5 miliardy dolarů) a v poslední době využívají rostoucí poptávku po zahraničních investicích v Číně.


Mám stejný názor a přístup jako Kryštof, s tím rozdílem, že nic blízko Číně v portfoliu nemám.

Já jsem proti Číně také investičně vyhraněn. Žádnou akcii z jejího pole působnosti v portfoliu nemám. nejblíže jsem s $TSM+2.7%. Tchaj-wan je jistě strategický ostrov, který chtějí, ale na jeho produkci je závislý celý svět, takže pokud by k něčemu došlo, což je podle mě právě kvůli celosvětové expozici málo pravděpodobné, neměla by to Čína jednoduché.

Timeline Tracker Overview