Rána pro American Express znamená příležitost pro Apple a PayPal

Dnes nás obletěla zpráva, která znamená velký problém pro American Express, ale vytváří šanci pro růst společností Apple a PayPal. O co se jedná?

Online tržiště eBay oznámilo, že od 17. srpna přestane přijímat platby prostřednictvím karet American Express $AXP-0.3% (AmEx). Společnost uvedla jako hlavní důvod "nepřijatelně vysoké poplatky" a také to, že zákazníci mají k dispozici jiné platební možnosti pro online nákupy.

Toto rozhodnutí je významnou ranou pro American Express, protože jejich zákazníci jsou pro obchodníky často velmi atraktivní a utrácejí měsíčně nejvíce peněz na svých kartách. Nicméně, není to poprvé, co obchodníci odmítli spolupráci s AmEx kvůli jejich obchodním praktikám. Před téměř deseti lety přerušil spolupráci s AmEx například obchodní řetězec Costco.

„Po pečlivém zvážení se eBay rozhodl, že od 17. srpna globálně přestane přijímat American Express kvůli nepřijatelně vysokým poplatkům, které si American Express účtuje za zpracování kreditních karet,“ uvedl mluvčí eBay, Scott Overland, ve svém prohlášení.

Overland dále uvedl, že zákazníci eBay si zvykli na nové způsoby placení, což zvyšuje konkurenceschopnost platebních metod, a AmEx již není pro eBay nezbytným partnerem.

AXP
$227.69 -$0.58 -0.25%

eBay stále více nabízí zákazníkům možnost nákupu na splátky prostřednictvím Apple Pay $AAPL-0.8%, PayPal $PYPL-1.1% a dalších společností jako Klarna a Affirm.

„Většina zákazníků eBay je ochotna využívat alternativní platební možnosti, aby si i nadále mohli užívat nakupování a prodávání na našem tržišti,“ řekl Overland.

Online obchodníci jsou v posledních letech stále více bojovní se zpracovateli plateb kvůli poplatkům, které si účtují za přijímání plateb. Podobný spor vedl Amazon s Visa ve Spojeném království přibližně před dvěma lety, kdy Amazon hrozil, že přestane přijímat platby Visa kvůli vysokým poplatkům. Visa a Amazon nakonec své rozdíly urovnaly a nedošlo k žádnému přerušení služby.

Stejně jako ostatní zpracovatelé plateb si AmEx bere procento z každé transakce, kterou obchodník zpracuje ve své síti. Výše poplatku se liší podle odvětví a poplatky, které platí největší obchodníci, jsou často přísně střeženým obchodním tajemstvím.

Ve svém prohlášení American Express uvádí, že náklady na přijímání karet AmEx jsou pro eBay "srovnatelné s tím, co eBay platí za podobné karty na jiných sítích" a že držitelé karet AmEx zde obvykle utratí dvakrát více než na jiných sítích.

„Považujeme rozhodnutí eBay o ukončení spolupráce s American Express jako platební možností pro zákazníky za nesouladné s jejich prohlášením o zvýšení konkurence na prodejním místě,“ uvedl mluvčí AmEx, Adam Isserlis.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Partner

No rozhodně skvělá zpráva pro $PYPL-1.1% ten by tohle potřeboval aby se zmátořil více

Timeline Tracker Overview