S&P 500 ^GSPC
5,022.21
-0.58%
Nvidia NVDA
$840.35
-3.87%
Meta META
$494.17
-1.12%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Tesla TSLA
$155.45
-1.06%
Apple AAPL
$168.00
-0.81%
Microsoft MSFT
$411.84
-0.66%
Alphabet GOOG
$156.88
+0.56%

Szukasz luksusowego dochodu pasywnego? Te 2 spółki wypłacają dywidendę 10 razy wyższą niż S&P 500

Firmy rozwijające działalność gospodarczą oferują wysokie zyski inwestorom dochodowym. Jeśli chodzi o inwestowanie w dywidendy, na rynku dostępnych jest wiele strategii. Należą do nich: inwestowanie w celu zwiększenia dywidendy, bezpieczeństwo dywidendy oraz temat niniejszego artykułu - wysoka bieżąca stopa zwrotu. W zależności od celów danej osoby, jedna z tych strategii może być najodpowiedniejsza, a w niektórych przypadkach najlepsza może być ich kombinacja.

Spółki te osiągają ponadprzeciętne stopy zwrotu z dywidendy.

W ramach realizacji strategii, która zakłada osiąganie wysokich stóp zwrotu, dużą rolę odgrywa wybór sektorów. Na przykład akcje spółek technologicznych i konsumenckich charakteryzują się niskimi stopami zwrotu, więc nie byłyby odpowiednie. Gdzie zatem inwestorzy mogą szukać wysokich bieżących stóp zwrotu? Spółki rozwoju biznesu (Business Development Companies /BDCs/ ) oferują wysokie stopy zwrotu, ponieważ są zobowiązane do przekazywania zasadniczo wszystkich swoich zysków udziałowcom.

1. Great Elm Capital $GECC+1.0%

Firma udziela pożyczek i inwestuje na średnim rynku. Inwestuje głównie w dług, który ma przynieść dochód z odsetek, choć czasami dokonuje celowych inwestycji w akcje, które przynoszą dochód.

Great Elm ma stosunkowo wąską specjalizację, ponieważ preferuje inwestycje w media, usługi i dostawy handlowe, opiekę zdrowotną, telekomunikację i sprzęt komunikacyjny. Wiele BDC decyduje się na jak największą dywersyfikację sektorów, aby zmniejszyć ryzyko, ale Great Elm wybrał bardziej skoncentrowaną strategię. Firma zazwyczaj inwestuje od 3 do 10 mln USD w każdą z docelowych firm, a jej roczne przychody wynoszą zazwyczaj od 3 do 75 mln USD. Są to firmy, które na ogół są zbyt małe, aby mieć dostęp do finansowania z rynku publicznego.

Firma Great Elm została założona w 2016 r., jest więc stosunkowo nową firmą, która w tym roku ma przynieść około 27 mln USD przychodów, a jej kapitalizacja rynkowa wynosi 67 mln USD. Great Elm znalazł się na liście, ponieważ jego stopa zwrotu jest niewiarygodna - wynosi aż 16,6%. Powodem tego jest bardzo wysoka wypłata, ale także słaba kondycja akcji w tym roku. Taka kombinacja przyniosła oszałamiające zyski, ale oczywiście wiąże się ona z nieodłącznym ryzykiem, o którym inwestorzy muszą wiedzieć. Wielki Elm, że stopa zwrotu jest obecnie bardzo wysoka i może pozostać taka przez jakiś czas, ale że ryzyko zmniejszenia dywidendy jest dość wysokie.

2. Newtek Business Service $NEWT+0.8%

Naszym kolejnym BDC jest Newtek Business Service Corp, firma świadcząca usługi finansowe i biznesowe dla małych i średnich przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych. Newtek prowadzi segment, który jest tradycyjnym BDC - segment, który inwestuje w spółki z rynku średniego - ale posiada również zróżnicowany pakiet innych usług, które świadczy poza normalną sferą BDC.

Inne usługi obejmują elektroniczne przetwarzanie płatności, udzielanie kredytów, rozwiązania technologiczne, takie jak hosting stron internetowych i przechowywanie danych, ubezpieczenia, płace, wypełnianie deklaracji podatkowych i wiele innych. Założona w 2013 r. firma Newtek ma w tym roku osiągnąć przychody w wysokości około 79 mln USD, a jej kapitalizacja rynkowa wynosi 612 mln USD.

Newtek wypłaca dywidendę zmienną, a więc jej wysokość rośnie i maleje wraz z każdą deklaracją. Ostatnia dywidenda kwartalna wyniosła 75 centów na akcję, czyli 3 USD w skali rocznej. To wystarczająco dużo, aby zapewnić firmie Newtek 13% stopę zwrotu na dzień dzisiejszy, ale tak jak w przypadku Great Elm, inwestorzy muszą zrozumieć ryzyko z tym związane. W tym roku zysk wyniesie 2,66 USD na akcję, co oznacza, że najnowsza dywidenda - w ujęciu rocznym - przewyższyłaby zysk. Nie wiadomo, czy to ostatecznie doprowadzi do obniżenia ratingu, ale na razie Newtek oferuje stopę zwrotu około 10 razy większą niż S&P 500.

Chociaż nie wszystkie BDC są sobie równe, to jeśli ktoś wie, gdzie szukać, może znaleźć naprawdę doskonałe stopy zwrotu z dywidendy przy odpowiednim ryzyku. Chociaż inwestowanie w BDC nie jest dla wszystkich, dla tych, którzy są nastawieni na bardziej ryzykowne inwestycje, może to być bardzo atrakcyjna okazja. Wysokie zyski wiążą się jednak z wysokim ryzykiem, musimy o tym pamiętać, więc nie traktuj tego jako porady inwestycyjnej, a jedynie jako ocenę interesujących spółek.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet