Nvidia na prahu dalšího splitu: Co nám minulost prozradí o budoucnosti?

Nvidia se stala jednou z nejžhavějších technologických akcií na trhu, díky svému neúnavnému zaměření na inovace v oblasti umělé inteligence a grafických procesorů. S nedávným oznámením o dalším dělení akcií (stock split) se mnozí investoři ptají, co tento krok znamená pro budoucnost společnosti a jaké lekce můžeme vyvodit z minulosti.

Historie ukazuje zajímavé trendy, které by mohly naznačovat, co očekávat v nadcházejících měsících. Pojďme se podívat na detaily a zjistit, co nás možná čeká.

Nvidia a historie dělení akcií: Co čekat?

NVDA

Nvidia

NVDA
$125.20 $4.29 +3.55%

Společnost Nvidia $NVDA+3.5% má za sebou už pět dělení akcií, a po většině z nich si akcie nevedly dobře. V návaznosti na obrovský růst ceny akcií Nvidia oznámila další split akcií v poměru 10 ku 1, který bude dokončen po uzavření trhu zítra. Za poslední rok se cena akcií Nvidia zvýšila o 216 % a za poslední tři roky dokonce o 595 %. Tento růst byl poháněn především nadšením kolem umělé inteligence.

Co znamená dělení akcií pro investory?

Dělení akcií znamená, že každý akcionář dostane devět dalších akcií za každou, kterou vlastní. Akcie začnou být obchodovány podle nového dělení od pondělí 10. června. Je důležité zdůraznit, že dělení akcií neovlivní celkovou hodnotu společnosti ani podíl jednotlivých investorů.

Historie ukazuje na pokles po dělení akcií

Historie ukazuje, že po dělení akcií Nvidia často následoval pokles jejich hodnoty. Od svého IPO v roce 1999 dokončila Nvidia pět dělení akcií, po kterých akcie během následujících 12 měsíců průměrně klesly o 23 %. Po 24 měsících byly akcie stále v průměru o 3 % nižší. To naznačuje, že akcie Nvidia by mohly čelit dlouhodobějšímu poklesu i tentokrát.

Ekonomické recese a jejich vliv

Je však třeba poznamenat, že čtyři z pěti předchozích dělení akcií proběhla v období blízkém ekonomickým recesím. Ekonomika USA byla v recesi od března 2001 do listopadu 2001 a od prosince 2007 do června 2009. Tyto ekonomické krize měly výrazný dopad na celý akciový trh, což se samozřejmě promítlo i do ceny akcií Nvidia.

Budoucí perspektivy Nvidia

Navzdory těmto poklesům investoři, kteří koupili akcie při předchozích děleních, nakonec dosáhli značných zisků. Klíčovým faktorem budoucího úspěchu Nvidia bude schopnost růstu příjmů a zisků. Nvidia je lídrem na trhu čipů pro umělou inteligenci a její grafické procesory (GPU) jsou standardem pro zrychlené výpočty, což je klíčové pro AI aplikace. Podle Wall Street Journal má Nvidia více než 80% podíl na trhu těchto pokročilých AI systémů.

Finanční úspěchy a očekávaný růst

Nvidia vykazuje silné finanční výsledky. V prvním čtvrtletí tohoto roku vzrostly tržby o 262 % na 26 miliard dolarů, což bylo poháněno růstem prodejů v datových centrech díky poptávce po AI produktech. Hrubá marže se zvýšila o 12 procentních bodů a čistý zisk podle non-GAAP vzrostl o 462 % na 15,2 miliardy dolarů.

Výhled a hodnocení akcií Nvidia

NVDA

Nvidia

NVDA
$125.20 $4.29 +3.55%
Target Price
435.17 (+247.58% Upside)

Podle analytiků se i přes obavy z možného nadhodnocení akcií Nvidia, se akcie obchodují za nižší hodnotu, než je jejich historický průměr. Růst zisků předčil růst ceny akcií, což vedlo k poklesu poměru ceny k ziskům. Analytici očekávají, že zisk na akcii bude v následujících třech až pěti letech růst o 38 % ročně, a akcie se aktuálně obchodují s poměrem P/E 71. To znamená, že akcie Nvidia jsou nyní oceněny relativně levněji ve srovnání s jejich historickým průměrem.

Navzdory obavám z možného nadhodnocení zůstává Nvidia klíčovým hráčem na poli umělé inteligence. Jak uvedl analytik Morgan Stanley Joseph Moore: „Současné prostředí vyžaduje expozici vůči AI, a Nvidia zůstává nejjasnější cestou, jak této expozice dosáhnout.“

Závěrem tedy lze říct, že Nvidia zaznamenává špatná období po splitu akcií. Nicméně je třeba brát v potaz, za jakých okolností v minulosti došlo ke splitu, na jaké úrovni byla Nvidia tenkrát a jaké nabízela produkty a služby. Dnes je firma o kilometry dál, je významným hráčem na mnoha "polích" a jejich produktové portfolio jen a jen roste, což v kombinaci s klesající inflací a silným výhledem do budoucna nenaznačuje tomu, že by se historie měla opakovat.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Už nějaký ten pátek uvažuju, že sklidím co jsem zasel a tato analýza mě k tomu zase o trochu víc přesvědčila. Co myslíte teď prodat a čekat jestli to "nepadne" trochu dolu jako to bylo v minulosti a pak opět nakoupit ve výprodeji? Přijde mi, že už nvidie je hodně přehřátá poslední dobou ...

Timeline Tracker Overview