Americké antimonopolní úřady zvyšují dohled nad vývojáři umělé inteligence

Americké antimonopolní úřady, konkrétně Ministerstvo spravedlnosti (DOJ) a Federální obchodní komise (FTC), zintenzivňují svůj dohled nad nejvýznamnějšími vývojáři umělé inteligence v zemi. Podle zpráv z New York Times a Wall Street Journal se obě instituce nyní zaměřují na společnosti Nvidia, Microsoft a OpenAI.

DOJ povede vyšetřování ohledně dominance společnosti Nvidia $NVDA+3.5% na trhu s mikroprocesory pro umělou inteligenci. FTC se pak bude soustředit na antimonopolní vyšetřování Microsoftu $MSFT+1.9% a OpenAI. Tato nová vlna dohledu je součástí širšího úsilí Bidenovy administrativy o omezení protisoutěžního chování v řadě odvětví, od zdravotnictví přes potraviny až po technologie.

Administrativa již dříve obvinila technologické giganty Apple a Amazon z nekalých praktik a tvrdila, že akvizice herního giganta Activision Blizzard společností Microsoft vytvoří monopol na trhu s videohrami. Také pokračuje soudní proces zahájený Trumpovou administrativou proti společnosti Alphabet kvůli její dominanci na trhu s internetovým vyhledáváním, přičemž rozhodnutí soudce se očekává ještě tento rok.

Ne všechny snahy byly úspěšné. FTC například neuspěla ve své snaze zabránit akvizici Activision Blizzard společností Microsoft a také neuspěla v boji proti akvizici VR společnosti Within společností Meta.

FTC již loni signalizovala, že chce důkladněji zkoumat rychle rostoucí oblast umělé inteligence. V červenci zahájila vyšetřování zaměřené na ochranu spotřebitelů týkající se praktik sběru dat OpenAI a potenciálních škod způsobených výstupy jejich jazykových modelů. V lednu pak FTC zahájila širší vyšetřování dohod mezi velkými technologickými firmami a vývojáři AI, včetně investice Microsoftu ve výši 13 miliard dolarů do OpenAI a vztahu Alphabetu s konkurenčním vývojářem AI, společností Anthropic.

Wall Street Journal informoval, že vyšetřování FTC zaměřené na Microsoft přesahuje běžné zkoumání chování technologického giganta a zahrnuje i dohodu, kterou Microsoft uzavřel s vývojářem AI Inflection AI. FTC zajímá, proč Microsoft zaplatil Inflectionu 650 milionů dolarů za licenci na přeprodej jejich technologie místo toho, aby firmu koupil. Podle zprávy totiž Microsoft také získal většinu zaměstnanců Inflectionu v rámci této dohody.

Mluvčí Microsoftu na zprávu reagoval s tím, že dohody s Inflection AI poskytly společnosti příležitost rekrutovat zaměstnance Inflectionu a urychlit vývoj jejich AI chatovacího rozhraní Microsoft Copilot. Tato struktura podle Microsoftu umožňuje Inflectionu pokračovat v jejich nezávislém podnikání a ambicích jako AI studio. Microsoft také zdůraznil, že dodržuje všechny své právní povinnosti při hlášení transakcí podle zákona HSR.

Michael Carrier, odborník na antimonopolní právo a spoluředitel Institutu pro informační politiku a právo na univerzitě Rutgers, uvedl, že antimonopolní regulátoři, kteří chtějí testovat dohodu Microsoftu podle antimonopolních zákonů, se zaměří na podstatu dohody, nikoli na její strukturu. "Agentura se pokusí zjistit, zda Microsoft tuto dohodu přestrukturoval tak, aby získal kontrolu nad Inflection AI, zatímco se vyhnul přezkoumání této transakce FTC," řekl Carrier.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

No comments yet
Timeline Tracker Overview