📢Microsoft a investice do AI!
Američtí regulátoři připravují antimonopolní vyšetřování technologických gigantů Microsoft, OpenAI a Nvidia. Federální obchodní komise (FTC) se zaměří na Microsoft a OpenAI, zatímco ministerstvo spravedlnosti prověří společnost Nvidia. Tento krok přichází ve chvíli, kdy se AI sektor rychle rozvíjí a získává na významu. Bylo by velmi nepříjemné, kdyby přišla nějaká regulace, která by tento rozvoj zpomalila.

OpenAI, tvůrce populárního ChatGPT, spolupracuje s Microsoftem, který do této společnosti investoval kolem 13 miliard dolarů. Nvidia, lídr na trhu s čipy pro AI, zaznamenala od začátku roku růst ceny akcií o téměř 150 % a její tržní kapitalizace poprvé přesáhla hodnotu 3 bilionu dolarů.

Navzdory vyšetřování oznámil Microsoft $MSFT-0.5% investici ve výši 3,2 miliardy dolarů do švédské AI infrastruktury během příštích dvou let. Tato investice zahrnuje školení pro 250 000 švédských občanů a posílení kapacity datových center v Gavle, Sandvikenu a Staffanstorpu. Microsoft zde také poskytne více než 20 000 grafických procesorů (GPU) pro trénování AI modelů.

MSFT

Microsoft

MSFT
$446.20 -$2.17 -0.48%

Podle Institutu pro výzkum elektrické energie (EPRI) by datová centra mohla do roku 2030 spotřebovat až 9 % veškeré elektřiny v USA. Roční míra růstu spotřeby elektřiny pro AI se pohybuje mezi 3,7 % a 15 %. I to může být důvod k regulaci!

Microsoft však oznámil podobné investice i v dalších zemích, jako je Francie (4 miliardy eur) a Japonsko (2,9 miliardy dolarů). Podle prezidenta Microsoftu, Brada Smitha, švédská investice umožní zemi vybudovat špičkovou AI infrastrukturu, která bude neutrální díky jejich progresivní energetické politice a přístupu k zelené energii.

Tyto obrovské investice do AI mají potenciál urychlit rozvoj a připravit půdu pro další investiční příležitosti. Nejen Microsoft investuje do AI infrastruktury v Evropě, ale také Amazon nebo Google oznámily investice ve výši několika miliard dolarů.

Co si myslíte o budoucnosti AI, nedočkáme se nějakého přísnějšího zákazu nebo omezení?


Těžko říct, časem asi nějaká omezení přijdou a záleží jak se AI bude využívat a je možné, že v budoucnu to lidé budou třeba zneužívat a budou přes AI hledat a dělat věci, které by neměli, ale to by už měli zakazovat a omezovat hned ty platformy. Tedy aktuálně se nějakých omezení nebojím.

Partner

Já si myslím že zatím omezení moc nebudou kolem AI. Všichni se toho chtějí chytit a chtějí to. To jedině až začne být jedna společnost až moc silná a začne to vadit třeba nějak vládám a začnou se bát. Ovšem ta spotřeba energie o které zmiňuješ to je zajímavé k zamyšlení ...

Timeline Tracker Overview