3 společnosti, které se zabývají lithiem a mají dobře našlápnuto do budoucna

Trh s lithiem zažívá dlouhodobé poklesy cen, což se odrazilo na hodnotě akcií mnoha společností v tomto sektoru. I přes současnou obtížnou situaci však analytici vidí velkou příležitost pro investory, kteří jsou schopni držet akcie po delší dobu. Předpokládá se, že poptávka po lithiu bude i nadále růst, zatímco nabídka bude zaostávat, což by mohlo vést k výraznému nárůstu cen.

Lithium je velmi důležité díky svým jedinečným fyzikálním a chemickým vlastnostem, které jej činí ideálním pro použití v moderních technologiích. Je to nejlehčí kov s vysokou energetickou hustotou, což znamená, že může uchovávat velké množství energie v relativně malém a lehkém objemu. Tyto vlastnosti jsou klíčové zejména v bateriích, které jsou používány v přenosné elektronice, jako jsou chytré telefony, notebooky a tablety, ale také v elektrických vozidlech, kde je nízká hmotnost a vysoká kapacita baterií kritická pro dosažení dlouhého dojezdu a efektivní energetické účinnosti.

Kromě baterií se lithium využívá i v dalších oblastech. Například v lékařství se soli lithia používají při léčbě bipolární poruchy díky jejich schopnosti stabilizovat náladu. Dále se lithium používá ve sklářském a keramickém průmyslu ke zlepšení vlastností skla a keramiky. V metalurgii se lithium přidává do slitin pro zlepšení pevnosti a odolnosti. Celkově lze říci, že lithium hraje klíčovou roli v řadě moderních technologií, které jsou základní součástí našeho každodenního života. To je jedním z důvodů, proč analytici věří v zářnou budoucnost některých konkrétních akcií z tohoto sektoru.

Lithium Americas

LAC
$2.78 -$0.02 -0.54%
Target Price
39.05 (+1,302.15% Upside)

Lithium Americas $LAC-0.5% je podle většiny analytiků jednou z nejvíce podhodnocených akcií na trhu. Společnost vlastní projekt Thacker Pass, který má po zdanění čistou současnou hodnotu (NPV) 5,7 miliardy dolarů a životnost dolu odhadovanou na 40 let. Jakmile budou komerčně spuštěny obě fáze projektu, očekává se roční EBITDA ve výši 2 miliardy dolarů. Vzhledem k dlouhodobému potenciálu tohoto aktiva se může zdát aktuální tržní hodnota společnosti 660 milionů dolarů podhodnocená.

Z hlediska financování obdržela Lithium Americas podmínečný závazek na půjčku ve výši 2,26 miliardy dolarů od Ministerstva energetiky USA. Dále došlo k navýšení kapitálu o 275 milionů dolarů a k finanční injekci od General Motors, což zajišťuje potřebné finanční prostředky pro dokončení výstavby tohoto klíčového projektu.

Albemarle

ALB
$99.63 -$1.00 -0.99%
Target Price
247.8 (+148.72% Upside)

Albemarle $ALB-1.0% je společnost s pevnými základy. Po poklesu cen lithia se Albemarle zaměřila na snižování nákladů a v roce 2024 cílí na úspory ve výši 280 milionů dolarů. Ve čtvrtém čtvrtletí 2024 dosáhla společnost tržeb ve výši 1,4 miliardy dolarů, což je pokles o 47,3 % ve srovnání s předchozím rokem. Nicméně díky růstu objemu v oblasti skladování energie nebyl pokles ještě výraznější.

Albemarle má likvidní rezervu ve výši 3,7 miliardy dolarů a poměr čistého dluhu k upravené EBITDA na úrovni 0,9, což poskytuje vysokou finanční flexibilitu. Jakmile se ceny lithia zotaví, bude společnost schopna investovat agresivněji. Albemarle plánuje růst objemu prodejů lithia s průměrným ročním tempem růstu (CAGR) 20 % do roku 2027.

Piedmont Lithium

Piedmont Lithium $PLL-3.1% zaznamenala v posledních 12 měsících propad o 80 %, což činí její akcie velmi atraktivními vzhledem k potenciálu jejích aktiv. Například aktiva v Quebecu mají po zdanění čistou současnou hodnotu 1 miliardy dolarů, přičemž Piedmont má 25% podíl, což představuje hodnotu 250 milionů dolarů. Tržní hodnota společnosti je však v současnosti pouze 234 milionů dolarů.

Dále má Piedmont 50% podíl v aktivu v Ghaně s čistou současnou hodnotou 650 milionů dolarů. Nejvýznamnější aktiva jsou však v Karolíně a Tennessee, kde má společnost 100% vlastnictví. Kombinovaná čistá současná hodnota těchto aktiv je 4,5 miliardy dolarů, což jasně ukazuje na obrovský potenciál pro růst hodnoty akcií.

Hlavním problémem Piedmont je nadále financování. Jakmile společnost zajistí potřebné prostředky pro rozvoj svých velkých projektů, je pravděpodobné, že akcie PLL zažijí růst.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.

Zdroj: Yahoo Finance, CNBC.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

No comments yet
Timeline Tracker Overview