Uber 2.0, ale tentokrát lepší a hlavně ještě nepřehodnocený

Zdá se, že společnost Joby má většinu ingrediencí potřebných k tomu, aby se její akcie nakonec rozjely a daly společnosti valuaci hodnou jejího potenciálu. Konkrétně má tato společnost provozující letecké taxi osvědčenou technologii, službu, která by měla vyvolat silnou poptávku na trhu, velmi úspěšného generálního ředitele a působivé sponzory.

 

 

Pokud jde o akcie $JOBY-1.2%, mám prozatím jen jednu zásadní obavu. Domnívám se totiž, že společnost JOBY by mohla mít problémy se získáním spolupráce některých vládních subjektů.  Domnívám se však, že společnost bude schopna tuto překážku nakonec překonat.


Osvědčená technologie a pravděpodobně silná poptávka

Na rozdíl od některých začínajících firem není pochyb o tom, že společnost Joby má technologii, která skutečně funguje. To proto, že podle spolehlivých zpráv společnost "létá s prototypem" elektrického letadla s kolmým startem a přistáním neboli eVTOL od roku 2017, jak uvedl server seeking Alpha v září.

 

A co víc, začátkem tohoto měsíce testovala své eVTOLy ve spolupráci s NASA.

A nepochybuji o tom, že po službách společnosti Joby bude velmi silná poptávka. Každý, kdo někdy dlouho seděl ve velmi pomalém provozu, který nejeví známky zmírnění, ví, jak to může být nepříjemné a do jaké míry to může zhatit plány.

 

A ukazuje se, že doprava je také velmi drahá. (Zpětně bych se tomu neměl divit, protože, jak říká staré přísloví, "čas jsou peníze"). Studie Centra pro ekonomický a obchodní výzkum a společnosti INRIX odhaduje, že Američané během 17 let do roku 2030 promrhají kvůli dopravním zácpám 2,8 bilionu dolarů, pokud se trendy v dopravních zácpách udrží.

 

Podle mého názoru je překvapivé, že se Joby snaží, aby její počáteční ceny konkurovaly cenám společnosti Uber $UBER+2.3%. Kdo by si při této ceně nevybral cestu do cíle za pár minut vzdušnou čarou místo čekání na semaforech a v zácpě s Uberem? Generální ředitel Joby JoeBen Bevirt navíc naznačil, že by společnost mohla cenu ještě více snížit. 

 

Působiví sponzoři a velmi úspěšný generální ředitel

Společnost Joby $JOBY-1.2% a její technologii poněkud potvrzuje dlouhý seznam špičkových investorů, mezi něž patří spoluzakladatel LinkedIn Reid Hoffman, JetBlue $JBLU+4.5%, Toyota $TM-2.7%, BlackRock $BLK+0.0%, Fidelity, Uber $UBER+2.3% a spoluzakladatel společnosti Zynga $ZNGA Mark Pincus.

 

Bevirt, generální ředitel společnosti Joby, je inženýr, který získal magisterský titul v oboru strojírenství na Stanfordu. Podle serveru Money získal prestižní Haueterovu cenu za mimořádný technický přínos. Toto ocenění mu vynesly jeho vynálezy v oblasti vývoje letadel VTOL.

 

Vynálezce letounu VTOL, generální ředitel "je v současné době držitelem 30 patentů na území Spojených států" a " v uplynulém desetiletí založil čtyři společnosti, které se staly úspěšnými," dodal Money.


Hodnocení potenciálních hrozeb

Můj průzkum však naznačuje, že společnost Joby, která testovala svůj letoun s NASA od 1. září do 10. září, je daleko před těmito velkými společnostmi ($LMT+0.3%. $BA+0.4%), které zřejmě neprovádějí mnoho testovacích letů.

 

Joby má mnoho dalších potenciálních konkurentů, včetně společnosti Blade $BLDE+3.7%, která již létá s vrtulníky a hydroplány v několika částech USA a plánuje v určitém okamžiku létat s letadly eVTOL.

 

Ale vzhledem k tomu, že společnost Joby má dostatek finančních prostředků a výhodu prvního hráče na trhu, nemám příliš velké obavy, že by ji konkurence výrazně poškodila. 

 

Navíc společnost Morgan Stanley odhaduje, že eVTOL budou do 20 let generovat příjmy ve výši 1 bilionu dolarů, takže se zdá, že trh bude dostatečně velký na to, aby uživil alespoň několik vítězných společností.

 

Na druhou stranu, jak jsem již zmínil, mám určité obavy z možnosti, že se některé vlády postaví proti leteckým taxíkům. Koneckonců Uber, Lyft $LYFT-3.7% a staromódní taxíky stále vytvářejí mnoho pracovních míst, zejména v amerických městech.

 

Autonomní vozidla však pravděpodobně tato pracovní místa dříve či později stejně seberou. A investoři $JOBY-1.2% jsou pěkně velcí hráči, kteří mají pravděpodobně velký vliv na vlády. A konečně, zdá se, že přinejmenším americká federální vláda už je s eVTOL na palubě, protože NASA už se společností Joby spolupracuje a FAA uvedla, že očekává, že dá eVTOL zelenou "do roku 2023".

 

Ocenění a spodní linie akcií $JOBY-1.2% 

Tržní kapitalizace společnosti Lucid činí 42 miliard dolarů, zatímco tržní kapitalizace společnosti Quantumscape $QS+1.8%, výrobce baterií pro elektrická vozidla, který je před zahájením výroby, činí 9,8 miliardy dolarů. Tyto společnosti však na rozdíl od společnosti Joby nemají žádnou skutečnou výhodu prvního hráče.

 

Současná tržní kapitalizace akcií společnosti $JOBY-1.2% se však pohybuje kolem 6 miliard dolarů. Vzhledem k mnoha pozitivním vlastnostem společnosti Joby považuji toto ocenění za poměrně nízké a jsem přesvědčen, že je $JOBY-1.2% velmi zajímavou a lukrativní investicí. 

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Tu by určite bolo treba spomenúť spoločnosť $EH-3.7% ktorá má 4-5 krát menšiu hodnotu a je priekopníkom v tomto sektore. Myslím, že je tak 2 roky pred konkurenciou, ale uvidíme čo prinesie budúcnosť. Mám kúpených len 100 akcií za $8,43...  škoda, že som nekúpil viac a nepredal na $120 :) ale myslím, že to ma veľký potenciál

páni tak to gratuluji, opravdu dobrá práce 👍. I tak byste měl dnes být 1800 $ v plusu, což je skvělé 😄. O $EH-3.7% jsem už něco četl, doufám, že čeká podobný růst jednou i $JOBY-1.2%. U $EH-3.7% bych se moc nebál, těch 120 vás čeká znovu 😁

Dík, ale bolo to krajšie keď tam svietilo $10 000+ :) , ale dúfam, že sa tam ešte niekedy dostaneme, v tomto som trpezlivý, tak ako držím 200 kusov $NIO+2.7%  za $6,075. Tiež ľutujem len že som nekúpil viac :(

Lets go, $JOBY-1.2% je super. Je fajn, že nejsem jediný kdo si to myslí

implementace obchodního modelu bude sice trochu těžší, ale i kdyby to eventuálně byl fail jako $UBER+2.3%, tak nás nejdřív čeká mega růst a alespoň valuace 30 miliard dolarů

Díky za super analýzu!

díky 😄