S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Jak bardzo może pogłębić się kryzys Bitcoina, stawką jest nawet 25 000 dolarów

Bitcoin $BTCUSD+0.6% spadł o ponad 16% w ciągu ostatniego miesiąca, perspektywy na przyszłość dla tej wiodącej kryptowaluty wcale nie są dobre, ponieważ wartość Bitcoina znajduje się poniżej wsparcia. Spekuluje się o spadku do 20 000-25 000 USD. Wiele czynników, które powodują spadek ceny $BTCUSD+0.6%, będzie nadal odgrywać znaczącą rolę. Czy warto kupić, sprzedać, czy poczekać z inwestycją?

W tej chwili cena $BTCUSD+0.6%wynosi około 33 150 USD.

Niektóre ze spadków zostały spowodowane przez kombinację czynników, począwszy od podniecenia monetami niskiej jakości, poprzez niestabilny rynek i wojnę, aż po niedawną blokadę usług kryptowalutowych przez Chiny.

Żadna kryptowaluta nie ma się dobrze

Bitcoin spadł poniżej kluczowego poziomu wsparcia w piątek, po tym jak duża wyprzedaż akcji w USA w czwartek wstrząsnęła rynkiem kryptowalut i spowodowała spadek bitcoina o 10%.

Bitcoin spadł w piątek o mniej niż 1% do 35 944 USD, według Coin Metrics. Ether spadł o 1,2% do poziomu 2 683,96 USD.

Posunięcia te są następstwem bolesnego dnia na Wall Street, w którym Dow Jones Industrial Average stracił w czwartek ponad 1000 punktów, a Nasdaq, który jest silnie powiązany z technologią, spadł o 5%. Obie straty oznaczają najgorszy jednodniowy spadek od 2020 r. i nastąpiły po dużych wzrostach w poprzedniej sesji. W piątek indeksy Dow i Nasdaq ponownie osłabły.

Powrót do Bitcoin

Bitcoin, którego cena jest silnie skorelowana z ruchami na giełdzie, przez cały rok poruszał się w wąskim przedziale, próbując odzyskać maksima z końca 2021 r. w obliczu wyprzedaży na szerszym rynku.

"Ta korelacja z czasem się załamie, już widać załamanie bety, tzn. (jeśli) Nasdaq spadnie o 3%, kryptowaluty nie spadną o 9%, jak to miało miejsce w zeszłym roku".

Rosnące stopy procentowe i zaostrzenie polityki monetarnej wywołały obawy, że gospodarka amerykańska może popaść w recesję. W środę amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami podniosła swoją benchmarkową stopę procentową o pół punktu procentowego.

Giełda odbiła się od dna po komentarzach prezesa Fed Jerome'a Powella, który powiedział, że podwyżka stóp o 75 punktów bazowych nie jest obecnie rozważana. Jednak w czwartek inwestorzy mentalnie przygotowali się na większe zacieśnienie polityki pieniężnej w tym roku i zniwelowali wszystkie zyski Fed.

Jak eksperci postrzegają rozwój Bitcoina?

Co dalej?

"To, co różni nas od roku 2008, od roku 2001, od kryzysu kowbojskiego, to fakt, że nie ma tu kawalerii. Nie będzie ogromnego zastrzyku płynności, który stworzyłby kształt litery V. Będziemy spadać w dół, a następnie szlifować, aż pojawi się nowa historia, a potem znów pójdziemy w górę" - powiedział Novogratz.

"Nie będzie już tak wygodnie wejść i kupić za tak niską cenę" - dodaje. "Jeśli zrobiłeś to po Covid, osiem tygodni później wyglądałeś jak bohater. Nie ma tam zbyt wielu ofert dla bohaterów".

Pomimo obaw i niepewności na rynku, zainteresowanie kryptowalutami ze strony instytucji i długoterminowych posiadaczy jest nadal duże.

  • Wraz ze spadkiem cen pojawia się coraz więcej kupujących Bitcoin, a wielu inwestorów, którzy do tej pory posiadali tylko $BTCUSD+0.6%, zwraca się teraz ku swojej strategii i kupuje za dużo.

Według Willa Clemente, głównego analityka firmy Blockware Solutions, ilość bitcoinów, które nie poruszały się od co najmniej roku, osiągnęła rekordowy poziom. Stwierdził również, że wzrosła również długoterminowa podaż uchwytów, pomimo spadku ich bazy kosztowej. Sygnalizuje to przesunięcie podaży od głównych nabywców do posiadaczy długoterminowych.

Jeśli chodzi o podstawy, wszystko wydaje się być w porządku, dlaczego więc Bitcoin spada i może osiągnąć wartości od 20 000 do 25 000 USD?

Bitcoin stracił kluczowy poziom, gdy spadł poniżej 37 500 USD, co może oznaczać ruch w dół w ciągu najbliższych kilku dni. Następny przystanek to 30 000 USD, ale jeśli bitcoin się nie utrzyma, może spaść do 25 000 USD, a nawet trochę niżej.

Poziom wsparcia (dla wzrostu) powoli zanika i nie można nawet prześledzić scenariusza z pandemii świdra, więc nie da się przewidzieć dalszego rozwoju sytuacji na tak niestabilnym rynku. Osobiście nie odważę się powiedzieć, czy kurs będzie rósł, czy spadał, jednak przy każdym większym spadku był przekupiony i na razie nie pogniewałbym się za testowanie poziomu 25 000 USD.

Bitcoin jest obecnie notowany na najniższym poziomie od końca stycznia. Wirtualna waluta notowana jest w tym roku w wąskim przedziale, próbując odzyskać swoje maksima z końca 2021 r. Obecnie znajduje się ponad 50% poniżej swojej szczytowej ceny 68 990,90 USD z listopada 2021 r. Jak daleko może spaść cena?

Stablecoin zdestabilizowany - więcej negatywów dla BTC?

Inwestorzy kryptowalutowi byli również podenerwowani w weekend po tym, jak stablecoin TerraUSD na krótko stracił powiązanie z dolarem.

Stablecoin to waluta cyfrowa zaprojektowana w taki sposób, aby jej wartość była powiązana z aktywami świata rzeczywistego. Emitenci stablecoinów często wspierają swoje wirtualne waluty innymi aktywami zgromadzonymi w rezerwach. W tym przypadku TerraUSD dąży do powiązania z dolarem amerykańskim.

Fundacja Luna Guard, która stoi za TerraUSD, skupuje duże ilości bitcoinów na swoje rezerwy.

Jednak w weekend cena TerraUSD na krótko straciła parytet z dolarem amerykańskim, po czym powróciła do poprzedniego poziomu. Wywołało to obawy, że Strażnicy Fundacji Luna mogą sprzedawać bitcoiny, aby wesprzeć TerraUSD.

Na zakończenie chciałbym Cię ostrzec, że nie jest to porada finansowa i nie chcę Cię niepotrzebnie straszyć, interesuje mnie Twoja opinia i pogląd na dalszy rozwój Bitcoina.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet