S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Jedyna spółka, która jest jednocześnie REIT-em i królem dywidendy

Akcje REIT w przeszłości przynosiły konkurencyjne zyski, głównie dzięki wysokim i stabilnym dochodom z dywidend oraz długoterminowemu wzrostowi wartości kapitału. Jednym z najstarszych REIT-ów jest Federal Realty Investment Trust $FRT+0.7%. Firma została założona w 1962 r. i oprócz tego, że jest jednym z najstarszych funduszy typu REIT (Real Estate Investment Trusts), jest również królem dywidend.

Siedziba główna firmy znajduje się w Bethesda, Maryland

Ten właściciel centrów handlowych i obiektów wielofunkcyjnych jest jedynym REIT-em wśród 39 spółek, które obecnie posiadają tytuł Króla Dywidend. Oznacza to, że są one członkami indeksu S&P 500, które zwiększały swoje dywidendy przez co najmniej 50 lat z rzędu.

Długa historia wypłat dywidendy

W przypadku Federal Realty $FRT+0.7% jest to 54 rok z rzędu, najdłużej spośród wszystkich REIT-ów. Stopa dywidendy z akcji wynosi ok. 3,71% po tym, jak w ciągu ostatnich dwóch lat raz na kwartał podnoszono wypłatę o 1 grosz na akcję.

Wypłata dywidendy w czasie

Zróżnicowany portfel nieruchomości i najemców

Portfel firmy jest zrównoważony i na koniec kwartału liczył 104 obiekty, zlokalizowane na przedmieściach dziewięciu głównych rynków miejskich: Doliny Krzemowej, Południowej Kalifornii, Phoenix, Chicago, Miami, Bostonu, Nowego Jorku, Filadelfii i Waszyngtonu. Ta kombinacja nieruchomości obejmuje około 3 400 lokali mieszkalnych oraz 3 100 lokali handlowych i biurowych, z których żaden nie reprezentuje więcej niż 2,7% rocznego czynszu bazowego. W pierwszym kwartale 16% czynszu przypadło na restauracje, następnie po 11% na powierzchnie mieszkalne i biurowe, a pozostała część na sklepy spożywcze, sklepy z artykułami gospodarstwa domowego i wiele innych obiektów handlowych.

Ta różnorodność na stosunkowo zamożnych rynkach, w połączeniu z ostatnimi przejęciami i rosnącym obłożeniem, w tym najemcami małych sklepów, pozwala wierzyć w dalszy wzrost dywidendy. Przy takim dorobku i zespole zarządzającym, którego członkowie pracują w firmie średnio od ponad 20 lat, nie wygląda na to, by REIT zamierzał zrezygnować nie tylko ze statusu arystokraty dywidendowego, ale także z korony króla dywidend.

Akcje REIT to inwestycja długoterminowa, która nie jest zbyt atrakcyjna, ale oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i regularne dochody z dywidendy. Zawsze jednak należy przeprowadzić własną analizę. Nie jest to rekomendacja inwestycyjna, a wszelkie decyzje inwestycyjne leżą wyłącznie w Państwa rękach. Na akcje FRT zwrócił uwagę analityk Marc Rapport.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet