S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Akcje firmy Palantir spadły o ponad 20%! Co teraz?

To właśnie pod koniec stycznia ubiegłego roku, w czasie pandemii, akcje firmy Palantir Technologies $PLTR-0.7% osiągnęły szczyt. Jednak od tego czasu sytuacja zaczęła się pogarszać, a dziś, po opublikowaniu przez firmę analityczną najnowszych kwartalnych wyników finansowych, nastąpiła kulminacja w postaci ponownego spadku o 20%. Jak więc teraz patrzeć na akcje Palantir?

Akcje firmy Palantir spadły już o 83% od szczytu

Palantir w tarapatach

Być może jeszcze gorsze od wyników pierwszego kwartału były wyniki firmy Palantir $PLTR-0.7%, która przedstawiła słabsze od oczekiwanych prognozy na drugi kwartał. Agencje rządowe używają oprogramowania Palantir do zbierania informacji wywiadowczych, walki z terroryzmem i do celów wojskowych, a firma, ogłaszając wyniki za pierwszy kwartał, stwierdziła, że trwająca wojna na Ukrainie spowodowała "ożywienie" w jej działalności.

Oprócz pracy dla rządu, która stanowi większość przychodów Palantiru, firma chce się rozwijać i wchodzić na rynki opieki zdrowotnej, energetyki i produkcji. Nie wiadomo, na ile te wysiłki okazały się skuteczne.

Wykres roczny akcji firmy Palantir, Źródło.

FirmaPalantir jest przykładem szybko rozwijających się spółek technologicznych, które dobrze prosperowały w czasie pandemii, a obecnie borykają się z problemami związanymi z ogólną wyprzedażą na rynku. Akcje spółek technologicznych ucierpiały szczególnie mocno, ponieważ inwestorzy sprzedają akcje na rzecz bezpiecznych aktywów w obliczu rosnących stóp procentowych i rosnących obaw, że gospodarka amerykańska może wejść w recesję.

Od początku roku indeks technologiczny Nasdaq spadł o prawie 25% i znajduje się na rynku niedźwiedzia. Akcje spółki PLTR są jednymi z najbardziej dotkniętych spadkami w związku z obawami, że jej działalność jest spowolniona i zbyt zależna od kontraktów rządowych. Wydaje się, że obawy te znalazły potwierdzenie w wynikach za I kwartał, które doprowadziły do gwałtownego spadku kursu akcji spółki w dniu dzisiejszym.

Co dalej z firmą Palantir?

To zły dzień dla akcjonariuszy firmy Palantir. Po słabych wynikach i rozczarowujących prognozach akcje firmy mocno spadają. Jeśli firma ma nadzieję na odwrócenie spadków cen akcji, będzie musiała udowodnić, że jest w stanie poprawić sprzedaż i zyski oraz pobić oczekiwania analityków w przyszłości. W międzyczasie inwestorzy powinni spodziewać się dalszego spadku kursu akcji PLTR.

Spadek kursu akcji PLTR w żaden sposób mnie nie dotknął, ponieważ nie jestem ich właścicielem. Co więcej, na razie nie rozważam nawet ewentualnego zakupu, biorąc pod uwagę negatywne wpływy, z jakimi boryka się firma. Jest to moja opinia i dlatego nie należy traktować tego artykułu jako rekomendacji inwestycyjnej. Analityk PLTR Joel Baglole poinformował o problemach spółki.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet