S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Intel vs. AMD. Která je která?

Někdy, když si člověk dělá porovnání různých akcií mezi sebou, tak narazí na různé zajímavosti. Mi se toto stalo, když jsem před nějakým časem analyzoval společnost Intel $INTC+0.6%  a porovnával jsem jí se společností Advanced Micro Devices $AMD+1.4% .

Buď je jedna společnost hodně drahá, nebo druhá hodně levná.

Někdy, když si člověk dá vedle sebe dvě společnosti ze stejného oboru, tak může hned na první pohled vidět rozdíly v daných společnostech. Někdy jsou ty rozdíly menší a někdy zase větší, ale vždycky tam jsou.

Dnes se nebudu bavit o žádné hlubší analýze těchto společností, ale chtěl bych vám zde ukázat moji myšlenku, která mě napadla hned jak jsem tyto výsledky viděl. Nepůjde zde ani o složité určování nějaké hodnoty akcie nebo o nějaké názory na budoucí vývoj daných společností. Tato moje myšlenka je založena na selském rozumu a na naprosto jednoduchém a hrubém pohledu.

Jaké společnosti chceme nakupovat? nebo tedy aspoň já? Já osobně chci nakupovat společnosti, které generují slušné tržby a zisky a také generují slušné cashflow.

Pokud tedy moji myšlenku převedu do aktuálních a konkrétních čísel za poslední rok, tak jsme na tom následovně. Ještě bych rád dodal, že data které používám pocházejí z finviz.com - zde jsem bral tržní kapitalizaci a z marketwatch.com- zde jsem bral poslední výsledky společností.

Intel $INTC+0.6% má tržní kapitalizaci ve výši zhruba 182 mld. USD, tržby za rok 2021 zhruba 79 mld. USD, zisk za rok 2021 zhruba 19 mld. USD a volné cashflow za rok 2021 zhruba 9 mld. USD ( zde došlo k výraznému poklesu volného cashflow. Důvody si tu nyní rozebírat nebudeme, soustředíme se na danou myšlenku).

Advanced Micro Devices $AMD+1.4% má tržní kapitalizaci ve výši zhruba 152 mld. USD, tržby za rok 2021 zhruba 16 mld. USD, zisk za rok 2021 zhruba 3 mld. USD a volné cashflow za rok 2021 činilo zhruba 3 mld. USD.

 

Co z toho vyplívá? Obě společnosti mají zhruba stejnou tržní kapitalizaci, ale když se podíváme na výsledky, tak zde se obě společnosti hodně liší. Společnost Intel $INTC+0.6%  vygenerovala více než 4x větší tržby, více než 6x větší zisky a 3x větší volné cashflow než AMD $AMD+1.4% .

To znamená, že investoři jsou ochotni zaplatit za společnost AMD $AMD+1.4%   podobnou sumu jako za Intel $INTC+0.6% .

Tudíž dle mého názoru je buď jedna společnost příliš levná, nebo ta druhá zase příliš drahá. Ano někdo může namítat, že AMD $AMD+1.4%  je takto oceněná z důvodu očekávání vyššího růstu než Intel $INTC+0.6% , ale to by musela společnost růst hodně velkým tempem. Její volné cashflow by muselo růst o 30% ročně a Intel $INTC+0.6% by dohnala zhruba za 4 až 5 let, kdyby volné cashflow společnosti Intel $INTC+0.6% nerostlo a zůstalo by stejné. Dále nesmíme zapomenout, že jsem vzal poslední volné cashflow u Intelu $INTC+0.6% , které bylo ve výši zhruba 9 mld. USD. Zde byl pád zhruba z 21 mld. USD.

Takže abych to shrnul. Moje myšlenka je si myslím dostatečně rozepsaná a každý si z ní může vzít co chce. Zkrátka zde jsou dvě společnosti, které pokud by jste kupovali jako celou společnost a ne jenom podíl v ní, tak jedna vám aktuálně bude generovat více peněz než ta druhá. U druhé společnosti v případě její koupě jako celku byste si museli nějakou dobu počkat než vám začne generovat stejné množství peněz.

 

UPOZORNĚNÍ: Nejsem žádný finanční ani investiční poradce a tento materiál neslouží jako investiční doporučení. Proto každý z vás ať si udělá před investováním vlastní průzkum a analýzu.

Vlastníte akcie společnosti Intel nebo AMD?

Vote to see the results! 18 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @martinbartkovsky má karmu 17 a je členem této komunity od 04/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

fajn porovnání 👍

Děkuji👍

není za co 😃

Hm, zajímavé. Přiznám se, že mám taky jenom $AMD+1.4% z důvodu očekávání vyšších zisků. Když to ale člověk vidí takhle vedle sebe, tak je to celkem k zamyšlení... 🤔 NA druhou stranu kupoval jsem to ještě při úplně jiném ocenění a ceně akcií, takže zas tak bledě to vnímat nesmím 😁

Pokud to jste to nakoupil za jiné ceny tak přesně tak nemusí to být tak špatné. Navíc nikdo nemáme křišťálovou kouli a nevíme co bude v budoucnu😉  Tento příspěvek je spíše pro lidi co uvažujou o nákupu nyní.

"Tudíž dle mého názoru je buď jedna společnost příliš levná, nebo ta druhá zase příliš drahá" - obojí :))

Omlouvám se mohl jsem to napsat líp. 😉👍