S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Chcesz zabezpieczyć swoje pieniądze przed inflacją? Zainwestuj w te 3 akcje

Pytacie, gdzie inwestować w okresie nadmiernie wysokiej inflacji? Akcje te okazały się odporne na wzrost inflacji. Pierwszym z nich są niezawodne akcje, które osiągają najlepsze wyniki w najgorszych okresach na rynkach. Druga z nich ma niewiarygodną siłę przetargową dzięki swojej bazie lojalnych klientów. Trzeci zaś odnosi korzyści, ponieważ konsumenci płacą wysokie ceny na stacjach benzynowych.

Te trzy firmy okazują się być doskonałym wyborem w tym okresie.

Legendarny inwestor Warren Buffett najlepiej podsumował wpływ inflacji na inwestorów, mówiąc: "Inflacja ogłupia inwestorów obligacji... ogłupia człowieka, który trzyma gotówkę pod materacem, ogłupia prawie wszystkich". Dotyczy to zwłaszcza inflacji w Stanach Zjednoczonych, która obecnie jest najwyższa od 40 lat. Ceny konsumpcyjne wzrosły w marcu o 8,5%, co stanowi największy roczny wzrost od grudnia 1981 r. Wzrost ten był spowodowany głównie dwucyfrowym wzrostem cen energii. Wysoka inflacja skłoniła amerykański bank centralny do podniesienia stóp procentowych, co nie podoba się rynkom, ponieważ powoduje, że pożyczanie pieniędzy przez firmy staje się droższe.

Przyczyniło się to w dużej mierze do spadku na rynkach akcji w ciągu ostatniego miesiąca. Jednak pomimo pogorszenia koniunktury istnieją akcje, które pozostały odporne, a nawet zdołały wzrosnąć w obecnym środowisku inflacyjnym.

1.Berkshire Hathaway $BRK-B+1.3%

Spółka holdingowa prowadzona przez legendarnych inwestorów Warrena Buffetta i Charliego Mungera odbyła właśnie swoje doroczne spotkanie w Omaha w stanie Nebraska. Na spotkaniu ujawniono, jakie akcje Berkshire Hathaway dodała do swojego portfela w inflacyjnym pierwszym kwartale. Firma kupiła dodatkowe akcje firm Apple i Chevron, gdy ich ceny spadły. Zarówno Apple, jak i Chevron należą obecnie do czterech największych pakietów akcji Berkshire. Akcje Berkshire Hathaway, która jest również właścicielem wielu firm, od firmy ubezpieczeniowej Geico po sieć restauracji fast-food Dairy Queen, w tym roku radziły sobie znakomicie, podczas gdy cały rynek akcji pogrążony był w kryzysie związanym z inflacją, wojną na Ukrainie i łańcuchem dostaw. ograniczenia, a także inne problemy.

Do tej pory w 2022 r. akcje BRK-B zyskały 6,5% i na początku maja były notowane po 317,99 USD za akcję. Jest to znaczący wynik w porównaniu z benchmarkowym indeksem S&P 500, który od początku roku spadł o 13%. Jak to zwykle bywa, akcje Berkshire Hathaway mają tendencję do osiągania szczytów w okresach zawirowań rynkowych, kiedy inwestorzy szukają bezpiecznej przystani.

2. Coca-Cola $KO+2.1%

Innym z największych udziałów Warrena Buffetta jest Coca-Cola. Berkshire Hathaway posiada 400 milionów akcji KO od ponad 30 lat, nigdy nie sprzedając żadnej części swojej początkowej inwestycji w firmę z Atlanty. Buffett doszedł do słusznego wniosku, że akcje Coca-Coli są dobrą inwestycją w dobrych i złych czasach. W warunkach inflacji Coca-Cola dysponuje najpotężniejszą bronią w arsenale każdej firmy: siłą cenową. Zdolność do podnoszenia cen i przenoszenia kosztów inflacji na konsumentów bez utraty znacznej liczby klientów. Ta siła cenowa wynika z oddanej bazy klientów, z których wielu pije Coca-Colę codziennie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs akcji spółki wzrósł o 19%. Jest to znacznie lepszy wynik niż w przypadku większości innych akcji, które są głęboko na minusie w czasie spadków na rynku.

Coca-Cola była w stanie przetrwać spowolnienie nie tylko dzięki swojej sile cenowej, ale także dzięki utrzymaniu solidnych zysków. Firma podała właśnie, że jej organiczny wzrost przychodów wyniósł 18% w pierwszym kwartale tego roku, w porównaniu z 9% w ostatnim kwartale 2021 r. Przychody za cały ubiegły rok wzrosły o 16%, a Coca-Cola przewidywała, że wygeneruje w tym roku 12 mld USD gotówki operacyjnej. Taka siła uchroniła akcje Coca-Coli przed spadkiem w dół.

3. Devon Energy $DVN+0.8%

Wysokie ceny na stacjach benzynowych to zła wiadomość dla konsumentów, ale dla firm energetycznych to dobrodziejstwo. A wśród producentów ropy naftowej żaden nie radził sobie w tym roku lepiej niż Devon Energy z siedzibą w Oklahoma City. W ciągu ostatnich 12 miesięcy cena akcji spółki wzrosła o 171%, co czyni ją najlepszym graczem na rynku pod każdym względem. Powodem sukcesu akcji są wysokie ceny ropy naftowej, które od marca utrzymują się przez większość czasu powyżej 100 USD za baryłkę. Firma koncentruje się na wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego i jest spółką naftową o dobrze zdywersyfikowanej działalności.

Devon Energy jest zadowolony z ostatniego raportu o wynikach. Podczas gdy analitycy byli oszołomieni, akcjonariuszom spodobał się fakt, że Devon ogłosił zwiększenie wypłaty dywidendy o 27% do rekordowego poziomu 1,27 USD na akcję. Firma zwiększyła również swój program odkupu akcji o 25% do 2 mld USD, co stanowi dodatkową wartość dla akcjonariuszy. W miarę wzrostu cen ropy i popytu na nią. I znów - źle dla konsumentów, ale dobrze dla akcjonariuszy DVN.

Uważam, że te 3 akcje stanowią dobrą dywersyfikację i że każdy może znaleźć tu swoją niszę. Dla mnie zdecydowanie Berkshire i Devon, ale jasne jest, że Coca-Cola jest również bezpieczną przystanią, ponieważ liczby mówią wyraźnie, a jak to mówią, liczby nie kłamią :D Oczywiście jest to tylko mój pogląd, a nie rekomendacja inwestycyjna. Przy pisaniu tego artykułu korzystałem z informacji uzyskanych od Investorplace.

Tak ktorá?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet