S&P 500 ^GSPC 4,993.42 +0.53%
Nvidia NVDA $792.25 +3.97%
Tesla TSLA $144.00 -2.07%
Amazon AMZN $177.40 +1.58%
Alphabet GOOG $157.73 +1.29%
Meta META $485.52 +0.93%
Microsoft MSFT $400.69 +0.39%
Apple AAPL $165.63 +0.38%

2 wysokiej jakości akcje, które kupię w przypadku recesji

Na rynku akcji trwa wyprzedaż, jakiej nie było od dawna. Po długotrwałym trendzie byczym, rynek może teraz zmierzać do głębszej korekty w dół. Od recesji nie dzieli nas zbyt wiele, dlatego kupowanie spółek wysokiej jakości i utrzymywanie ich przez wiele lat jest najpewniejszym sposobem na osiągnięcie zysków rynkowych. Moim zdaniem dwie poniższe akcje stanowią doskonały początek.

Czy w ciągu najbliższych kilku lat gospodarki czeka recesja?

Nvidia $NVDA+4.0%

Prawdopodobnie nie ma lepszej akcji technologicznej do trzymania w długim terminie niż Nvidia $NVDA+4.0%, która jest przygotowana na wykorzystanie wszystkich głównych trendów w sektorze. Maczała palce w grach, centrach danych, sztucznej inteligencji, motoryzacji i kryptowalutach. Jego potężne procesory są wykorzystywane we wszystkich dziedzinach, od symulacji pogody i sekwencjonowania genów po głębokie uczenie i robotykę.

Nvidiajest liderem w swojej dziedzinie

Nieco gorsza jest grzywna w wysokości 5,5 miliona dolarów, którą firma otrzymała za zaniżenie roli, jaką wydobycie kryptowalut odegrało w przychodach działu gier w 2018 roku, ponieważ górnicy przekształcili procesory do gier w jednostki do wydobywania kryptowalut, a Nvidia nie ujawniła, jaki wzrost z tego tytułu uzyskała.

Jednak od tego czasu producent układów scalonych zmniejszył o połowę szybkość przetwarzania danych w procesorach GeForce RTX 3060, co ograniczyło ich wydajność, i opracował osobny układ przeznaczony do wydobywania kryptowalut - CMP (Cryptocurrency Mining Processor). W ubiegłym roku wygenerowała 550 milionów dolarów przychodu CMP, choć jest on zmienny i zależy od tego, co dzieje się na rynkach kryptowalut.

Gry i centra danych to dwa największe segmenty produkcji układów scalonych, których łączna wartość sprzedaży wyniosła 23 mld USD, co stanowi wzrost o około 60% w porównaniu z rokiem poprzednim. Oba segmenty nadal szybko się rozwijają i będą się rozwijać w nadchodzących latach. W ciągu ostatnich pięciu lat akcje firmy Nvidia spadły o 36%, a analitycy przewidują, że w ciągu najbliższych pięciu lat zyski firmy będąrosły o prawie 31% rocznie. Chociaż od czasu do czasu będą się zdarzać problemy, jest to akcja, która przy rozsądnej cenie powinna być długoterminowym portfeleminwestycyjnym.

Verizon $VZ-1.7%

Akcje firmy Verizon $VZ-1.7% nie spadają tak bardzo jak akcje firmy Nvidia w 2022 r. (w chwili pisania tego tekstu spadły o ok. 8%). Akcje spółki telekomunikacyjnej zanotowały ostatnio jeden z najgorszych tygodni od dłuższego czasu, po tym jak raport o wynikach pokazał dalszy spadek liczby abonentów, co skłoniło spółkę do zasugerowania, że całoroczne skorygowane zyski będą na niskim poziomie w stosunku do wcześniejszych prognoz.

Verzionjest jednym z największych operatorów w USA.

Mimo to jest wiele powodów do optymizmu. Odejście klientów było znacznie niższe niż oczekiwano - liczba niepłacących abonentów sieci bezprzewodowych wyniosła zaledwie 36 000, podczas gdy analitycy spodziewali się utraty 75 000. Firma Verizon posiada najwięcej częstotliwości w paśmie poniżej 6 gigaherców, w którym początkowo będzie wdrażana technologia 5G, i jest liderem w dziedzinie fal milimetrowych, czyli w obszarze, w którym docelowo będzie się rozwijać cała branża. Minęło kilka lat od zwiększenia prędkości sieci, a wdrożenie technologii 5G zapowiada znaczny wzrost.

Verizon nie jest akcją wzrostową jak Nvidia. Telekomunikacja jest największym dostawcą usług bezprzewodowych w USA, obsługującym 91,4 mln linii postpaid, 23,8 mln linii prepaid i osiągającym 134 mld USD rocznego przychodu.

Verizon jest stabilną spółką wypłacającą dywidendę, której roczna stopa zwrotu wynosi obecnie 5,45%. Od momentu wejścia na giełdę w 2000 r. spółka co roku wypłaca dywidendę, a od 2006 r. co roku ją zwiększa. Prawdopodobnie będzie on funkcjonował jeszcze przez co najmniej 20 lat i powinien stanowić podstawę portfela inwestorów typu "kup i trzymaj".

Jednym z nich jest wzrost, drugim wartość. Obie firmy są jednak bardzo stabilne i powinny przetrwać nawet najgorszą recesję. Jest to jednak moja opinia, a więc nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Zawsze przeprowadzaj własną analizę. Informacje o spółkach zaczerpnąłem z pracy analityka Richa Duprey'a.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet