S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Te 3 akcje litu najlepiej wykorzystają rosnący popyt na akumulatory do pojazdów elektrycznych

Ceny litu gwałtownie rosną w miarę wzrostu popytu na akumulatory do pojazdów elektrycznych. Te najlepiej oceniane akcje litu mogą pomóc inwestorom wykorzystać ten wzrost. Oczekuje się, że Joe Biden wezwie do tego, aby do 2030 r. 50% pojazdów w USA stanowiły pojazdy elektryczne. Wraz ze wzrostem popytu na akumulatory i pojazdy elektryczne rośnie cena i zapotrzebowanie na lit.

Według szacunków dostawcy danych Benchmark Mineral Intelligence, cena litu wzrosła w tym roku o około 130%.

Zawrotnie wysokie ceny litu przyciągnęły wiele uwagi mediów, a prezes Tesli Elon Musk niedawno włączył się do debaty. "Cena litu wzrosła do niebotycznych poziomów! Być może Tesla będzie musiała zająć się wydobyciem i rafinacją bezpośrednio na dużą skalę, jeśli koszty nie ulegną poprawie" - napisał Musk na początku kwietnia na Twitterze. Dodał, że litu nie brakuje, ale proces jego wydobycia i rafinacji jest "zbyt powolny".

W celu wzmocnienia amerykańskiego łańcucha dostaw akumulatorów, na który w tym roku przypadnie zaledwie 7% światowej produkcji akumulatorów, według danych firmy Benchmark Mineral, zajmującej się produkcją akumulatorów litowo-jonowych, administracja Bidena ogłosiła przekazanie 3,16 miliarda dolarów dofinansowania firmom zajmującym się produkcją i recyklingiem akumulatorów litowo-jonowych w kraju.

Prezydent wydał również inne rozporządzenie wykonawcze, powołując się na Defense Production Act z 1950 roku, w celu zwiększenia wydobycia "strategicznych i krytycznych materiałów niezbędnych do przejścia na czystą energię - takich jak lit, nikiel, kobalt, grafit i mangan do produkcji baterii o dużej pojemności".

Które 3 akcje mogą skorzystać na tym rosnącym popycie?

1) Sociedad Química y Minera de Chile $SQM-3.4%

Od początku roku $SQM-3.4% wzrósł o ponad 47%.

$SQM-3.4% to firma chemiczna z siedzibą w Santiago, Chile, która dostarcza jod, lit, chemikalia przemysłowe i składniki odżywcze dla roślin. Firma wytwarza swoje produkty z rudy caliche i solanki (roztworu soli) wydobywanych z zasobów mineralnych.

  • Jeśli chodzi o lit, spółka spodziewa się, że w 2023 roku wyprodukuje 180 ton metrycznych węglanu litu.

Wyniki dotyczące zysków powinny być dostępne 18 maja, przy czym oczekuje się, że ceny litu w pierwszym kwartale prawdopodobnie zbliżą się do poziomu około 25 000 USD za tonę metryczną, co może być istotnym katalizatorem, który zwiększy EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek, podatków, deprecjacji i amortyzacji) do 722 mln USD. Analityk szacuje, że za każdy 1 000 USD za tonę, EBITDA spółki wzrośnie o 20 mln USD w każdym kwartale, w zależności od ceny litu.

W rezultacie, jestem byczo nastawiony do trajektorii wzrostu $SQM-3.4% w tym roku, z elastycznym mechanizmem ustalania cen litu, który może skorzystać na wyższych cenach litu. W działach nielitowych również obserwuje się poprawę cen, zwłaszcza w przypadku potażu, jodu i azotanów potasu SPN.

  • Aktualna cena akcji wynosi 74,60 USD.
  • Analitycy szacują, że do końca roku cena akcji będzie się wahać w przedziale 95-105 USD.

2. Albemarle $ALB+0.9%

W ciągu ostatniego roku spółka $ALB+0.9%odnotowała wzrost o ponad 38%.

FirmaALB+0.9% jest specjalistyczną firmą chemiczną z siedzibą w Charlotte w Karolinie Północnej. $ALB+0.9% posiada trzy działy biznesowe, w tym lit, specjalności bromitowe i katalizatory rafineryjne.

Firma ogłosiła wyniki za pierwszy kwartał na początku maja, wykazując wzrost sprzedaży netto o 36% w porównaniu z rokiem ubiegłym do 1,1 mld USD. Skorygowany zysk EBITDA wzrósł o 88% rok do roku do 432 mln USD, a skorygowany zysk wyniósł 2,38 USD na akcję, co oznacza wzrost o 116% w porównaniu z I kwartałem 2021 r.

Rosnące ceny litu i bromu skłoniły firmę Albemarle do zaktualizowania prognozy na rok 2022. Obecnie oczekuje ona, że sprzedaż netto wzrośnie o 60% i 70% rok do roku i znajdzie się w przedziale od 5,2 mld USD do 5,6 mld USD.

$ALB+0.9% to solidny wybór wśród akcji litowych. Analitycy podkreślają, że $ALB+0.9% ma "dwa nowe projekty litowe na skalę światową (w Australii), które rozpoczną się w 2022 r., oraz największą i najbardziej zróżnicowaną bazę zasobów litu na świecie, zapewniającą więcej 'strzałów na bramkę' niż jakakolwiek inna spółka litowa". "

  • Oczekuje się stopniowego wzrostu do 290 USD na akcję. Obecnie cena wynosi około 221 USD za akcję.

3. Lithium Americas Corp $LAC-4.1%

W ciągu ostatniego roku spółka $LAC-4.1%odnotowała ponad 82% wzrost.

$LAC-4.1% jest spółką wydobywczą, która rozwija swoje projekty litowe w Argentynie i USA w kierunku produkcji.

Oczekuje się, że spółka będzie kontynuować szybki rozwój, co powinno zaowocować powstaniem kolejnej nowej kopalni, która powinna zostać uruchomiona jeszcze w tym roku. Nie jest to jednak jedyna dźwignia finansowa na przyszłość - dalsze rozmowy na temat potencjalnych kopalń i miejsc wydobycia mają ruszyć już w 2023 roku.

  • W szczególności omawiane są zagłębia górnicze w całych Stanach Zjednoczonych.

Ponadto Lithium Americas pod koniec kwietnia dokonała strategicznej inwestycji kapitałowej w wysokości 10 mln USD w Green Technology Metals, spółkę zajmującą się rozwojem i poszukiwaniem litu, posiadającą aktywa w Ontario.

  • Najwyraźniej firmie udało się bardzo szybko rozwinąć działalność w oparciu o sam wzrost cen litu, co przyniesie otwarcie nowych zakładów wydobywczych i kopalni w USA i Argentynie? Oczekuje się, że potencjał dalszego wzrostu wyniesie około 40-50%.

Podział działalności przyniósłby szereg korzyści dla segmentu amerykańskiego. Po pierwsze, korporacja skoncentrowana na Stanach Zjednoczonych stałaby się firmą, która w pełni wykorzystałaby potrzebę silnej krajowej podaży litu, co mogłoby przyciągnąć nowych inwestorów. Co więcej, niedawny wniosek spółki o pożyczkę z Departamentu Energii na rozwój Thacker Pass może mieć większe szanse na zatwierdzenie, jeśli będzie to spółka z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Ryzyko podziału w segmencie amerykańskim polegałoby na dłuższym oczekiwaniu na produkcję, które nie zostałoby zrekompensowane przez produkcję w krótszym terminie.

Thacker Pass - Thacker Pass w Nevadzie to największe znane zasoby litu w USA. Według $LAC-4.1%, inwestycja "otrzymała Record of Decision od Bureau of Land Management i zmierza w kierunku budowy".

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana gruntownej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet