S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Przyczyną upadku TerraUSD i Terra

Upadek stablecoina UST i jego siostrzanej monety $LUNAUSD-1.8%zwróciły uwagę na algorytmiczne stablecoiny. Wartość takich kryptowalut jest ustalana przez algorytm komputerowy, a my wyjaśnimy, na czym on właściwie polega.

Źródło.

Niedawny spadek kursu kryptowaluty TerraUSD poniżej jej powiązania z dolarem amerykańskim wskazuje na słabość tzw. algorytmicznych stablecoinów. TerraUSD jest czwartym co do wielkości stablecoinem na rynku kryptowalut , według CoinMarketCap. Silna sprzedaż TerraUSD (UST), która rozpoczęła się w weekend, spowodowała dwukrotną utratę 1 dolara, a poniedziałkowy ruch spowodował spadek do 0,67 dolara, zgodnie z danymi CoinGecko. Cena UST jest hamowana przez jej siostrzaną monetę o nazwie Luna, która we wtorek spadła o 41%. We wtorek kurs UST wynosił 0,90 USD.

"Problem z algorytmicznym stablecoinem polega na tym, że nie ma obecnie formuły, która mogłaby przewidzieć wszystko, co się wydarzy, a z tego, co wiem, nie ma nawet bardzo udanego algorytmu sztucznej inteligencji, który byłby samonaprawiający się" - powiedział Mark Fidelman, dyrektor generalny SmartBlocks. agencja zajmująca się opracowywaniem strategii marketingowych dla technologii kryptowalutowych i firm.

W UST panuje równowaga. Jeśli spadnie poniżej 1 dolara, handlarze mogą wycofać je z obiegu, "paląc" je w zamian za 1 dolara z Luny. Jeśli UST wzrośnie powyżej 1 USD, kupcy sprzedają księżyc, aby zamienić go na UST, co powoduje spadek jego ceny. Obserwatorzy kryptowalut podobno zaobserwowali w weekend duże wypłaty UST z Anchor Protocol, który działa jako bank dla tokena.

Cointelegraph poinformował, że Whale rozpoczął w sobotę dumping UST o wartości 285 mln USD, powodując spadek stablecoina do 0,98 USD, a LUNA do trzymiesięcznego minimum na poziomie 61 USD.

Luna Foundation Guard, organizacja non-profit zajmująca się rozwojem ekosystemu Terra, który nadzoruje UST w celu utrzymania jego powiązania z dolarem, przeznaczyła 1,5 miliarda dolarów na złagodzenie obaw rynku związanych z UST - ponieważ cena LUNA i sam UST wyglądały niestabilnie, organizacja ta postanowiła dodać ekosystemowi bardzo potrzebnej płynności. LFG pożyczył monety firmom handlowym "w celu ochrony UST peg" oraz 750 milionów tokenów UST w celu akumulacji BTC.

Źródło: Coinmarketcap

We wtorek rezerwy Fundacji Luna wynosiły 195 mln dolarów, co oznacza spadek o 83% w porównaniu z poprzednim dniem - wynika z zestawienia rezerw udostępnionego przez fundację na jej stronie na Twitterze. Rezerwy składały się z tokena Avalanche, tokena Luna i samego UST. "Kiedy zaczęto wywierać na niego presję i związane z nim aktywa zaczęły spadać, a rezerwy nie mogły sprostać depozytowi, doszło do zerwania pegów".

Spadek cen UST i luna nastąpił po trudnym tygodniu dla amerykańskich akcji, ponieważ inwestorzy nadal liczyli się z oczekiwaniami, że Rezerwa Federalna zacznie agresywnie podnosić stopy procentowe, aby ostudzić inflację, która w marcu skoczyła do 41-letniego poziomu. Kryptowaluty, w tym bitcoin, również poniosły straty, podobnie jak cały rynek akcji, co również nie zwiększyło pewności siebie firmy LUNA.

W zeszłym tygodniu firma LFG ogłosiła, że kupiła bitcoiny o wartości 1,5 mld USD, aby uzupełnić swoje rezerwy. Firma już wcześniej mówiła, że zamierza zebrać 10 mld USD w bitcoinach na swoje rezerwy. Problem polega na tym, że teraz zabezpieczasz kryptowalutę inną kryptowalutą. Nie ma więc powiązania z aktywami świata rzeczywistego.

"Wszyscy, którzy zainwestowali pieniądze w te wszystkie alternatywne rozwiązania - w bitcoina, w UST, w Lunę" - powiedział Carlton (analityk). "A potem, gdy ludzie sprzedają i wracają do fiatów, wszystko spada (...), więc jest to bardzo mieszany efekt, za który zapłacono w ramach tego projektu".

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet