S&P 500 ^GSPC
5,121.2
-1.50%
Meta META
$513.06
-1.93%
Nvidia NVDA
$888.90
-1.90%
Amazon AMZN
$185.59
-1.83%
Tesla TSLA
$171.61
-1.71%
Microsoft MSFT
$420.95
-1.63%
Alphabet GOOG
$158.81
-1.23%
Apple AAPL
$175.30
+0.15%

3 akcje, które należy sprzedać lub przynajmniej unikać

Na tak trudnym rynku jak obecny, słabe pozycje mogą być jeszcze słabsze. Uważam, że w najbliższym czasie te 3 akcje będą przynosiły straty lub nie będą rentowne, dlatego oceniam je jako sprzedaj. Przedstawię te akcje, a także podam powody, dla których nie zdecydowałbym się na inwestowanie w nie.

Musisz pamiętać o jednej rzeczy👇

Chociaż zaleca się bardzo aktywne inwestowanie, gdy rynek spada, zaproponuję Ci drugi punkt widzenia. Oczywiście kupowanie akcji, które spadają wyłącznie na podstawie wydarzeń rynkowych, ma dla mnie sens, ale musimy pamiętać o jednej rzeczy: Aby ta strategia działała, musimy dokonać właściwej selekcji akcji i konstrukcji portfela.

Jeśli w naszym portfelu znajdują się niewłaściwe akcje, strategia wykupienia na spadki prawdopodobnie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Jak dotąd był to fatalny rok dla akcji, a mimo to na rynku nadal jest wiele akcji, które są sprzedawane w oczekiwaniu na jeszcze większe straty.

Mimo że chciwość, gdy inni się boją, jest na ogół dobrą pierwszą zasadą, należy pamiętać, że niektóre akcje spadają z dobrych powodów. Takie akcje do sprzedania mają dużo miejsca na dalszy spadek.

Nie zalecam posiadania tych trzech akcji:

1. południowa miedź $SCCO-0.7%

Chociaż obecnie jestem zwolennikiem inwestowania w spółki górnicze, w tym przypadku mam przeciwne zdanie.

Akcje spółki Southern Copper($SCCO-0.7%, $58.38) spadły w ciągu roku o ponad 5%. Mimo że spółka ta znacznie przewyższa wyniki całego rynku, Wall Street twierdzi, że jej okres świetności dobiega końca.

Akcje spółki zajmującej się wydobyciem, wytopem i rafinacją miedzi otrzymują konsensusową rekomendację Sprzedaj, z dość silnym przekonaniem. Aż 50% analityków zaleca sprzedaż tego waloru.

Niedźwiedzie nastroje wynikają przede wszystkim z niepokojów politycznych i społecznych w Peru, gdzie spółka jest kluczowo obecna. W ostatnim kwartale produkcja miedzi spadła o 10%, po tym jak protesty społeczności lokalnej zmusiły spółkę-0.7% do wstrzymania prac w kopalni Cuajone.

Od tego czasu kopalnia wróciła do pełnej sprawności, ale napięcia pozostają wysokie. BofA Securities dołączył do grona profesjonalistów, którzy na początku tego roku umieścili spółkę Southern Copper na liście akcji do sprzedania, obniżając jej rating do poziomu "niedoważaj" ze względu na możliwość dalszych niepokojów w Peru.

Jednocześnie, spółka $SCCO-0.7% zmaga się z niższymi gatunkami rudy i odzyskiem w innych kopalniach. Te niekorzystne czynniki zmusiły spółkę do obniżenia prognozy produkcji na cały rok o 3%. Wall Street jest również zaniepokojona dużą zależnością Southern Copper od kopalni Cuajone, która odpowiada za 40% produkcji spółki w Peru.

2. GameStop $GME-2.3%

Brutalna prognoza upadku, tak, $GME-2.3% zalicza upadek.

Ojca chrzestnego memów czeka potężny upadek, przynajmniej w opinii specjalistów z Wall Street. Po spadku o ponad jedną trzecią w ciągu roku.

Średnia cena docelowa dla analityków na poziomie 26,50 USD daje spółce GameStop($GME-2.3%, 98,79 USD) prognozowany spadek o 73% w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Nie trzeba dodawać, że ich konsensusowa rekomendacja brzmi Sprzedaj.

Większość rynku skłania się ku przedwczesnej sprzedaży akcji, a niewielka część rynku zaleca wstrzymanie się z decyzją. Dzięki stałemu wsparciu niektórych inwestorów detalicznych cena akcji nadal utrzymuje się na poziomach, które są całkowicie oderwane od podstaw działalności firmy.

W ciągu kilku tygodni w 2021 roku akcje zanotowały ponad 1740% wzrost, co jest całkowicie niezgodne z ich wartością godziwą i jakąkolwiek formułą. Nic dziwnego, że wielu analityków nie wypowiada się już na temat przyszłości firmy, ponieważ po tym gigantycznym skoku w 2021 r. żadna z podanych tu formuł rzekomo nie działa.

  • Firma jest krytykowana za kolejny kwartał, w którym nadal nie widać strategii ani planu naprawy.

Wyniki firmy mówią same za siebie:

Tymczasem w ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż akcji spółki $GME-2.3% spadła o 18% w ujęciu rocznym. Ostatni raport kwartalny spółki $GME-2.3% rozwiał jeszcze większe nadzieje. 9 grudnia spółka podała mniejszą stratę za pierwszy kwartał, wynoszącą 1,39 USD na akcję.

3. Mercury General $MCY-0.3%

Podczas gdy wydawało się, że ubezpieczenia majątkowe i wypadkowe to świetna opcja na obecne czasy, jest wręcz przeciwnie, a zwłaszcza w przypadku $MCY-0.3%.

Dlaczego miałbym sprzedać te akcje?

Po pierwsze, ubezpieczyciel nadal odczuwa negatywne skutki problemów z łańcuchem dostaw oraz presji inflacyjnej na rynku samochodowym i nieruchomości. Poza tym, że konsumenci nie muszą kupować ubezpieczenia na samochody, których nie mogą mieć lub na które ich nie stać, firma $MCY-0.3% zmaga się z polityką stawek kalifornijskiego Departamentu Ubezpieczeń.

Departament Ubezpieczeń stanu Kalifornia jest notorycznie antyubezpieczeniowy, co moim zdaniem może sprawić, że zatwierdzanie stawek będzie jeszcze bardziej problematyczne, biorąc pod uwagę, że jest to rok wyborczy. W najgorszym przypadku CA może opóźnić podwyżki stóp procentowych nawet o dwa lata.

Akcje spółki $MCY-0.3% od początku roku biją na głowę cały rynek, ale ich wartość nadal spada o 6%. Moim zdaniem, ocena "sprzedaj" wynika przede wszystkim z gorszych wyników, które są odzwierciedleniem długoterminowych problemów strukturalnych związanych z Kalifornią.

Wniosek

Bez względu na to, czy posiadasz jedną z tych akcji, czy nie, musisz zastanowić się, czy masz w swoim portfelu dobre akcje, które zasługują na "masaż finansowy" w postaci wykupienia w czasie spadków. Z pewnością nie chodzi o to, że cały rynek się załamał, a ja ślepo wykupiłem wszystko i wszędzie. W związku z tym nasuwa mi się pytanie: czy w czasie dekoniunktury inwestujesz we wszystkie swoje pozycje, czy wolisz inwestować tylko w niektóre?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet