S&P 500 ^GSPC
5,051.41
-0.21%
Tesla TSLA
$157.11
-2.71%
Apple AAPL
$169.38
-1.92%
Nvidia NVDA
$874.15
+1.64%
Microsoft MSFT
$414.58
+0.23%
Alphabet GOOG
$156.00
-0.21%
Amazon AMZN
$183.32
-0.16%
Meta META
$499.76
-0.09%

Czy Mark Zuckerberg i jego Meta pozostaną w centrum uwagi, czy też przejdą do historii?

Ostatnio sporo mówi się o platformach Meta. Ponadto firma ta w dużym stopniu odczuwa skutki trwającego obecnie na rynku niedźwiedzia i wygląda na to, że nie tylko ona boryka się z tym problemem. Pozostaje więc pytanie, czy firma będzie nadal taka, jaka była do tej pory i czy nadal będzie atrakcyjną inwestycją.


Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka i dyrektor generalny Meta Platforms $FB+0.5%, jasno przedstawił swoją wizję przekształcenia firmy w metaverse.

 • Choć nikt nie wie, na ile to przedsięwzięcie się powiedzie, sposób, w jaki pokierował wydatkami swojej firmy, daje do zrozumienia, że Meta Platforms zamierza pójść na całość.
 • Decyzja ta miała niefortunne konsekwencje, ponieważ akcje firmy spadły o prawie 50% w stosunku do najwyższego poziomu w historii.
 • Jednak Meta Platforms nadal prężnie działa w zakresie reklamy na swoich kluczowych platformach, takich jak Facebook i Instagram.

Overspending

Meta Platforms trafiła na pierwsze strony gazet w tym roku, kiedy ogłosiła, że liczba dziennych aktywnych użytkowników na Facebooku spadła po raz pierwszy w jego historii. Jednak w pierwszym kwartale 2022 r. Facebook odrobił straty i odnotował największy wzrost w historii firmy.

 • Dzięki zatrzymaniu spadku liczby użytkowników Facebook może skupić się na przychodach z reklam. W sumie Meta osiągnęła przychód w wysokości 27,9 mld USD, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim.
 • Wzrost ten nie znalazł jednak odzwierciedlenia w wynikach finansowych, ponieważ łączne koszty i wydatki wzrosły o 31% w porównaniu z rokiem poprzednim.

https://www.youtube.com/watch?v=q-rZEZA7Qrk

Kto jest winien?

Wszystko wskazuje na to, że będzie to oddział Reality Labs.

 • Według firmy Meta, segment ten obejmuje sprzęt, oprogramowanie i treści dla rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości i znajduje się we wczesnej fazie rozwoju.
 • Tworzenie przełomowych technologii nie jest tanie, a firma Reality Labs straciła na działalności 3 miliardy dolarów, podczas gdy jej przychody wyniosły zaledwie 700 milionów dolarów.

Zuckerberg wypowiedział się na ten temat, mówiąc, że chce, aby rodzina aplikacji finansowała wzrost inwestycji w Reality Labs przy jednoczesnym wzroście ogólnej rentowności. Stwierdził również, że nie stanie się to w 2022 roku, ale po tym czasie wierzy, że Meta może osiągnąć swój cel, jakim jest zwiększenie rentowności reklam przy jednoczesnym wzmocnieniu segmentu Reality Labs.

https://twitter.com/techatfacebook/status/1516841633148710915

Osiąganie wzrostu

Zysk netto spadł o 21% w porównaniu z rokiem ubiegłym, więc Meta będzie musiała przywrócić 2 mld USD zysku, aby osiągnąć płaski wzrost. Aby powrócić do generowania solidniejszych przepływów pieniężnych, Meta będzie musiała ograniczyć wydatki, co podobno zarząd już robi.

 • Zamiast 90-95 mld USD, które Meta spodziewała się wydać w 2022 r., wyda tylko 87-92 mld USD.
 • Chociaż cięcia wydatków są miłym gestem, to jednak są dalekie od kwoty potrzebnej do przywrócenia rentowności Mety sprzed jej wprowadzenia.

Tanie, ale ryzykowne akcje

Z powodu tych wszystkich negatywnych komentarzy akcje zostały mocno sprzedane. Mimo to, jeśli wziąć pod uwagę stosunek ceny do zysków (PE), Meta Platforms wygląda atrakcyjnie.

 • Wskaźnik forward PE jest wyższy niż wskaźnik trailingowy, ponieważ oczekuje się, że zyski spadną w tym roku, co obniży mianownik wskaźnika.
 • Mimo to, nawet przy 17-krotności zysków Meta jest wyceniana taniej niż na przykład Home Depot czy Coca-Cola.
 • Większość przychodów firmy pochodzi z reklam - dziedziny, która w przeszłości słabo radziła sobie w czasie recesji.
 • Ze względu na spadek PKB o 1,4% w pierwszym kwartale, Stany Zjednoczone są technicznie w połowie recesji.

https://twitter.com/Meta/status/1524058901808705537

Meta Platforms ma ogromne ambicje w metawersum, ale po drodze nie może zapomnieć o swoich udziałowcach. Akcje są obarczone ryzykiem, ale przy ich wycenie i dominującej pozycji na rynku platform, dzisiejszy dzień może być doskonałym momentem na wejście w spółkę o dużym potencjale długoterminowym.

Moim zdaniem rynek akcji jest badany przez Metę, która myśli bardzo krótkowzrocznie. Jeśli masz horyzont inwestycyjny od trzech do pięciu lat, to Meta Platforms może być okazją.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet