S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Dvě společnosti, které budou hrát důležitou roli v 5G revoluci

Společnost Juniper Research odhaduje, že poptávka po chytrých telefonech 5G v nadcházejících letech rychle poroste, protože stále více spotřebitelů přechází na nejnovější bezdrátový standard, aby mohli využívat vyšší rychlosti. Firma odhaduje, že tržby z prodeje chytrých telefonů 5G by se mohly v roce 2025 více než ztrojnásobit na 337 miliard dolarů z letošních odhadovaných 108 miliard dolarů.

 

 

Zároveň se rozběhnou investice do infrastruktury 5G, protože k novému bezdrátovému standardu získá přístup stále více zemí po celém světě. Společnost Mordor Intelligence předpovídá, že trh s infrastrukturou 5G by mohl do roku 2026 zaznamenat složenou roční míru růstu ve výši 53 % a během pěti let dosáhnout tržeb ve výši téměř 54 miliard dolarů. 

 

1. Ciena $CIEN-0.5% 

Společnost Ciena dodává telekomunikačním operátorům a poskytovatelům cloudových služeb optická transportní, přepínací a ethernetová řešení. Není divu, že její podnikání razantně posílilo, protože výdaje poskytovatelů telekomunikačních služeb se zrychlily. Ve třetím čtvrtletí fiskálního roku 2021, které skončilo 31. července, zaznamenala společnost Ciena $CIEN-0.5% tržby ve výši 988 milionů dolarů, což představuje malý nárůst o pouhých 1,2 % oproti předchozímu roku. Výhled společnosti na čtvrté čtvrtletí však naznačuje, že přeřazuje na vyšší rychlostní stupeň.

 

Společnost Ciena očekává v tomto čtvrtletí tržby ve výši 1,02 miliardy dolarů, což by znamenalo 23% nárůst oproti předchozímu roku. Společnost za tento výrazný nárůst vděčí zlepšujícímu se podnikatelskému prostředí, které vede k nezvykle silným výsledkům ve druhém pololetí. Konkrétněji vedení společnosti Ciena uvádí, že výdaje poskytovatelů služeb se vracejí na úroveň před pandemií. Zákazníci společnosti Ciena nyní upřednostňují výdaje na nové architektury a zavádění sítí, což společnosti umožňuje zpeněžit své vítězné návrhy.

 

Společnost Ciena  $CIEN-0.5% loni představila řadu síťových řešení 5G, která poskytovatelům služeb umožnila přechod ze 4G na 5G, a zdá se, že tato řešení získávají na popularitě. Například indický poskytovatel telekomunikačních služeb Airtel využil řešení společnosti Ciena ke ztrojnásobení kapacity pro přenos optických vláken v očekávání zavedení tamních sítí 5G. Ještě důležitější je, že společnost Ciena získala v Indii další vítězné projekty, které posílily její portfolio zakázek.

 

Růst zakázek společnosti Ciena ve třetím čtvrtletí ve skutečnosti předčil růst jejích tržeb. Nebylo by tedy překvapením, kdyby si společnost udržela rychlé tempo růstu i do budoucna, zejména s ohledem na sekulární příležitost v oblasti 5G infrastruktury.

 

Optická vlákna budou hrát klíčovou roli při zavádění sítí 5G po celém světě díky vysokým rychlostem přenosu dat, které jsou schopna zajistit. V důsledku toho by poptávka po optických vláknech mohla podle odhadu třetí strany v roce 2030 vyskočit na 1,5 milionu tun ročně. To by byl obrovský skok, protože dva největší světoví spotřebitelé optických vláken, Čína a USA, spotřebovali v loňském roce dohromady 260 000 tun optických vláken.

 

Příležitost k sekulárnímu růstu naznačuje, proč se tempo růstu společnosti Ciena $CIEN-0.5% zlepší. Analytici očekávají, že ve fiskálním roce 2022 vzrostou tržby společnosti o 8,3 %, zatímco v tom současném jen o 2,1 %. Vzhledem k tomu, že se akcie obchodují za pouhý 17,6násobek klouzavého zisku, což je diskont oproti násobku 31 pro index S&P 500 $SPX, zdá se, že je nyní vhodná doba k nákupu akcií společnosti Ciena, abyste využili výhod vzkvétajícího trhu s 5G infrastrukturou.

 

2. Apple $AAPL-1.2% 

Apple je jedním z nejlepších hráčů na vlně 5G smartphonů. Podle Strategy Analytics má Apple díky úspěchu loňského iPhonu 12 údajně 29% podíl na trhu s 5G chytrými telefony a zdá se, že je připraven na tuto dynamiku navázat novými modely iPhone 13. Strategy Analytics odhaduje, že podíl společnosti Apple na 5G smartphonech by se mohl s iPhonem 13 zvýšit na 40 %, protože nejnovější modely údajně zaznamenávají solidní poptávku.

 

Společnost Cowen uvádí, že Apple $AAPL-1.2% zvýšil výrobu iPhonů pro třetí a čtvrté čtvrtletí roku 2021 o 21 % ve srovnání s loňským rokem. Silná počáteční poptávka vedla společnost Apple ke zvýšení sestavení iPhonů ve třetím čtvrtletí na 51 milionů kusů z dříve odhadovaných 48 milionů kusů. Ve čtvrtém čtvrtletí se očekává 82 milionů kusů oproti dřívějším 78 milionům kusů. Podle společnosti Cowen se očekává, že výroba konkrétně modelů iPhone 13 se letos zastaví mezi 90 a 95 miliony kusů. To by znamenalo 23% nárůst oproti předchozímu roku.

 

iPhone 13 je tedy připraven posílit cyklus upgradů, který odstartoval iPhone 12 a tento cyklus upgradů v dohledné době neztratí na dynamice. To proto, že stále existují miliony uživatelů iPhonů, kteří ještě neprovedli upgrade na telefon 5G. Podle společnosti Counterpoint Research se do dubna letošního roku prodalo 100 milionů kusů iPhonu 12 a iPhone 13 by mohl v příštích několika měsících dosáhnout stejného počtu. Vzhledem k tomu, že Apple $AAPL-1.2% má instalovanou základnu více než 1 miliardy uživatelů iPhonů, mohla by se společnost těšit z vysokých prodejních čísel iPhonů i v příštích letech, protože stále více z nich přechází na zařízení 5G.

 

Credit Suisse odhaduje, že prodeje iPhonů Apple by se mohly zvýšit z letošních 234 milionů kusů na 237 milionů kusů v roce 2022 a 249 milionů kusů v roce 2023. Podle jiného odhadu společnosti Juniper Research by iPhone mohl v roce 2022 získat 40 % tržeb na trhu chytrých telefonů a dosáhnout obratu 200 miliard dolarů. To by byl obrovský skok oproti loňskému roku, kdy Apple prodal iPhony za 138 miliard dolarů.

 

Zdá se, že trajektorie prodejů společnosti Apple bude díky obrovské příležitosti na trhu chytrých telefonů 5G i nadále směřovat vzhůru, protože iPhone je největším zdrojem jejích příjmů a v posledním čtvrtletí vyprodukoval téměř 49 % nejvyššího obratu. Není divu, že analytici očekávají, že příjmy společnosti Apple porostou v příštích pěti letech rychlejším ročním tempem 19,6 %, zatímco v posledních pěti letech to bylo jen 8,4 %.

 

Varování: tohle není investiční doporučení, tak se prosím řiďte vlastním rozumem.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Upvote ⬆️