S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Rivian na najniższym poziomie i w tarapatach. Gwóźdź do trumny producenta samochodów elektrycznych?

Obecne spowolnienie rynku jest dla niektórych firm dość nieprzyjemne. Jednak wiele z nich jest wystarczająco silnych i ugruntowanych, aby przetrwać ten okres bez większych trudności. Dla niektórych z nich może to być jednak kilka kluczowych miesięcy, które zadecydują o tym, czy skończą w pyle, czy nie. Niestety, jedną z takich firm jest Rivian, do której odwracają się nawet jej główni inwestorzy.

Rivian przedstawia się jako jeden z potencjalnych zabójców Tesli. Źródło

Akcje spółki Rivian $RIVN-4.6% spadły o 12,6% w ciągu tygodnia, osiągając najniższy poziom w historii, przed raportem za pierwszy kwartał produkcji samochodów elektrycznych, który ma zostać opublikowany w środę po zamknięciu rynku.

Ford ujawnił w formularzu 4 złożonym we wtorek późnym wieczorem, że sprzedał 8 milionów akcji producenta samochodów elektrycznych na otwartym rynku 9 maja po cenie 26,80 USD, uzyskując 214,4 miliona USD.

Akcje Rivian spadły o 20,9% do rekordowo niskiego poziomu 22,78 USD 9 maja, po tym jak CNBC podało w weekend, że Ford planuje sprzedać 8 milionów akcji Rivian.

Od czasu debiutu giełdowego kurs akcji porusza się mniej więcej tylko w smutnym kierunku...

Sprzedaż przez Forda stanowiła 7,85% jego całkowitego udziału w Rivian, ponieważ Ford nadal posiadał 93,95 mln akcji klasy A, czyli około 10,5% pozostających w obrocie akcji klasy A, zgodnie z formularzem 4. Dzięki temu, obok firmy Amazon, jest jednym z największych udziałowców.

Po spadku akcji Riviana do poziomu 19,92 USD podczas ostatnich notowań, pozostałe udziały Forda straciły 646,36 mln USD od czasu ostatniej sprzedaży 8 mln akcji przez Forda.

W raporcie Forda za pierwszy kwartał, opublikowanym pod koniec kwietnia, producent samochodów poinformował, że odnotował niezrealizowaną stratę w wysokości 5,4 mld USD na inwestycji w akcje Rivian, po tym jak w czwartym kwartale osiągnął zysk w wysokości 8,2 mld USD.

Na dłuższą metę sprawy dla Rivian jeszcze wczoraj wyglądały fatalnie. Niskie oczekiwania analityków, częściowa utrata głównego inwestora itd... Wczoraj jednak ogłoszono wyniki, które wypadły bardzo blado w stosunku do oczekiwań analityków. Mimo to Rivian wzrósł dziś o prawie 25%. Wynika to ze wzrostu szacunków produkcyjnych i zamówień. Najwyraźniej to wystarczy... 😂🤷

https://www.youtube.com/watch?v=akpD9Prwst4

Wyniki: strata w wysokości 1,77 USD na akcję w porównaniu ze stratą w wysokości 4,10 USD rok wcześniej. Przychody wyniosły 95 mln USD. Sprzedaż w ujęciu rocznym nie jest dostępna; Rivian rozpoczął wysyłkę swojego pierwszego pojazdu elektrycznego pod koniec ubiegłego roku.

W I kwartale Rivian zanotował ujemne wolne przepływy pieniężne w wysokości 1,452 mld USD, podczas gdy rok wcześniej było to 802 mln USD. Firma EV zakończyła pierwszy kwartał z 16,971 mld USD w gotówce i jej ekwiwalentach.

Na dzień 9 maja firma Rivian złożyła ponad 90 000 zamówień przedpremierowych na pojazd elektryczny R1 - poinformowała spółka w środę. W tym ponad 10 000 nowych zamówień od czasu marcowej podwyżki cen. Od rozpoczęcia produkcji 9 maja firma wyprodukowała 5 000 pojazdów elektrycznych, co oznacza duży skok w bieżącym kwartale.

Firma Rivian ujawniła wcześniej, że w I kwartale wyprodukowała 2 553 EV i dostarczyła 1 227 EV, w tym mieszankę ciężarówek R1T, SUV-ów R1S i dostaw komercyjnych dla firmy Amazon. W środowej prezentacji nie podano aktualnej liczby dostaw.

Zobaczymy, czy to naprawdę wystarczy. W tej chwili obawiam się jednak, że najbliższe miesiące mogą być dla Rivian bardzo niewygodne.

Zastrzeżenie:Niniejsze opracowanie nie jest w żadnym wypadku rekomendacją inwestycyjną. Jest to wyłącznie moja opinia na temat akcji, oparta na danych internetowych i kilku innych analizach. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet