S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Natychmiast sprzedaj akcje Twittera. Po zawarciu umowy z Elonem Muskiem, akcje te niosą ze sobą wiele zagrożeń

Wiele się pisze o tym, że najbogatszy człowiek świata, Elon Musk, kupi lub nie kupi Twittera $TWTR. Jednak już od jakiegoś czasu wiemy, że zarząd wyraził zgodę na transakcję i Elon Musk rzeczywiście powinien przejąć Twittera. Ale jak wygląda sama firma i dlaczego nie warto jej kupować, tylko sprzedać?

Przyznam, że dla mnie Twitter nie był dobrą inwestycją na długo przed pojawieniem się Muska.

Ogólnie rzecz biorąc, największym zagrożeniem dla Twittera i jego akcji jest możliwość, że przejęcie firmy przez prezesa Tesli Elona Muska nie dojdzie do skutku.

Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli organy regulacyjne, z których wiele raczej nie przychyli się całkowicie do zdania Muska, znajdą powód do zablokowania transakcji. Co więcej, Musk mógłby wycofać się z umowy, ponieważ byłby zmęczony ciągłą krytyką jego osoby i jego zasad wolności słowa. Może też wycofać się ze względu na możliwość, że przejęcie znacznie zaszkodzi firmie Tesla.

Tymczasem firma badawcza Hindenburg, która zajmuje się krótką sprzedażą akcji Twittera, ostrzegła niedawno, że Musk może zdecydować się zapłacić mniej za firmę. Wynika to z "kilku wydarzeń, które osłabiły pozycję firmy (od czasu złożenia oferty przejęcia przez Muska), co zagraża obecnej dynamice transakcji". Ponadto Hindenburg dodał, że jego zdaniem "Musk mógłby odstąpić od umowy za odprawą w wysokości 1 mld USD", co pozwoliłoby mu skutecznie obniżyć cenę przejęcia.

Naciski z obu stron

W tym samym czasie, gdy Twitter spotyka się z gniewem lewej strony politycznego spektrum, musi stawić czoła ostrej konkurencji ze strony klientów o prawicowych poglądach. Dzieje się tak, ponieważ Truth Social, serwis społecznościowy podobny do Twittera, założony przez byłego prezydenta Donalda Trumpa, zaczyna się rozkręcać.

Aplikacja Truth Social stała się ostatnio najczęściej pobieraną aplikacją w App Store firmy Apple, a Trump w końcu zaczyna zamieszczać na niej swoje wpisy. Mając to na uwadze, zdaniem publicysty magazynu Forbes, Johna Brandona, rozgłos wokół transakcji Muska dotyczącej zakupu Twittera pomaga firmie Truth Social. Jeszcze w tym miesiącu aplikacja może nabrać rozpędu, gdy zostanie udostępniona w przeglądarkach internetowych.

W ciągu roku cena akcji spadła o 12% i obecnie wynosi 46 dolarów, źródło: Google

W związku z niedawnym odmłodzeniem Truth Social, akcje Digital World Acquisition Corp. spółki celowej (SPAC), z którą firma macierzysta Truth Social zgodziła się połączyć, w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosły. Od czasu osiągnięcia najniższego poziomu 25 kwietnia akcje wzrosły o ponad 15%.

W związku z tym rosnąca konkurencja ze strony Truth Social i brak zgody na filozofię Muska mogą skłonić prezesa Tesli do wycofania się z transakcji z Twitterem lub do poszukiwania znacznie niższej ceny przejęcia.

Inne kwestie do rozważenia

Ponadto warto zauważyć, że wielu pracowników Twittera wyraziło niezadowolenie z wizji firmy przedstawionej przez Muska.

Wreszcie, w dłuższej perspektywie, pomysły Muska mogą znacząco poprawić wyniki finansowe Twittera. Ponieważ jednak najbogatszy człowiek na świecie zamierza sprywatyzować Twittera, akcjonariusze nie skorzystają na takim obrocie spraw.

W moich oczach akcje Twittera nigdy nie były dla mnie właściwą inwestycją. Firma nie ma dobrze rozwiniętego systemu monetyzacji, nie jest w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału. Mimo to, posiadałem te akcje przez krótki czas wyłącznie jako spekulację. Sprzedałem go zaraz po tym, jak w ciągu jednego dnia jego wartość wzrosła o około 20%, co było reakcją rynku na pierwsze informacje o zainteresowaniu Muska przejęciem Twittera 😃.

Zastrzeżenie: Korzystałem z oryginalnej analizy Larry'ego Ramera, nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Nie jestem profesjonalnym inwestorem.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet