Patrik Drozen

Dividendové akcie mě za posledních pár měsíců začaly extrémně zajímat. Chovají se jinak než například růstovky a nabízejí příjemmý bonus v podobě vyplácení dividend. Jenže při výběru je potřeba jako vždy oddělit zrno od plév. Podívejme se blíže na 4 dividendové akcie, které se určitě vyhnou mému portfoliu.

Firmu Harvey-Davidson a její produkty asi netřeba blíže představovat.

1. Union Pacific Corporation $UNP 

aktuálně se UNP obchoduje za 226 $, což je o 0,3 % více než před rokem, zdroj: Google

Akcie společnosti Union Pacific mají problémy. Firma je sice solidní, ale v prostředí zpomalující se ekonomiky nás pravděpodobně čeká několikaleté utlumení železniční činnosti. Kvantitativní zpřísňování pravděpodobně způsobí, že HDP bude v příštích letech nižší, než se očekávalo, což následně zpomalí globální obchod.

Již nyní jsme toho svědky, neboť nedávná zpráva Asociace amerických železnic sdělila, že železniční doprava v USA meziročně zpomalila o 7,4 %. To je poměrně překvapivé vzhledem k tomu, že jsme se nacházeli v období uvolňování covidových restrikcí. Systémové problémy se zřetelně odrážejí v akciích Union Pacific, protože jsou na normalizované bázi nadhodnocené. Akcie se obchodují s 67% prémií v poměru k účetní ceně a 8% přebytkem v poměru k prodejní ceně.

UNP vykazuje slušný forwardový dividendový výnos ve výši 2,1 %. Akcie však vykazuje špatné bezpečnostní ukazatele, přičemž její výplatní poměr přesahuje pětiletý průměro 8,9 %.

2. Home Depot $HD 

aktuální cena: 290 $, YTD -11 %, zdroj: Google

U Home Depotu najdeme tři hlavní problémy. Za prvé, poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby je zpochybněna. Vzhledem k vysoké inflaci na úrovni 8,5 % budeme pravděpodobně svědky toho, že domácnosti omezí nákup nepotřebných věcí.

Druhým problémem společnosti je její výrazné nadhodnocení, což naznačuje, že investoři akcie překoupili. Akcie se obchodují s 66% prémií k sektorové ceně a zisku a jejich růst zisku na akcii zaostává za pětiletým průměrem o 3,3 %.

Kromě toho ukazatele bezpečnosti dividend společnosti nejsou dobré. Forwardový výnos akcie ve výši 2,6 % je doprovázen nedostatečným poměrem výnosu z volných peněžních toků k dividendovému výnosu ve výši 1,9 %, což naznačuje, že budoucí výplata dividend je ohrožena.

3. International Business Machines $IBM 

teď se nachází IBM na 133 $, což je o 3,5 % níže než před rokem, zdroj: Google

Mnozí si mysleli, že odštěpení Kyndrylu bude pro IBM záchranou. Společnost se však i nadále potýká s problémy, jako již mnoho let. Oblast cloud computingu se dostala na vrchol a přeplněnost by mohla způsobit, že IBM bude v příštích letech nadměrně utrácet a následně sníží své dividendy.

Faktory stylu akcií IBM jsou špatně sladěny s negativními provozními peněžními toky (-9,1 %) a neuspokojivým ziskem na akcii (7,1 %), který se předpokládá v následujícím roce. Kromě toho akcie vykazují pochybné ukazatele dividendové bezpečnosti. Výhledový dividendový výnos akcie ve výši 5,1 % je doprovázen výplatním poměrem 106 %, dividendovým krytím pouze 1,5 a schodkem penzijního plánu ve výši 4 miliard USD.

4. Harley-Davidson $HOG 

HOG slušně vyklesal, je o 23 % níže než před rokem, zdroj: Google

Společnost musí v příštím desetiletí vstoupit do období masivní rebrandingu, což znamená, že pravděpodobně nebude schopna rozdělit mezi investory tolik hotovosti jako dosud. Motocykly společnosti nejsou pro novější generaci atraktivní, což vyjadřuje 4,13% pokles pětileté normalizované míry růstu čistého zisku společnosti.

Firma se pokusila změnit svou značku vyčleněním divize elektrických motocyklů LiveWire. Rebranding však vyžaduje čas a Harley pravděpodobně čeká desetiletí záporného růstu zisků.

Dividendový výnos společnosti Harley ve výši 1,7 % se setkává s pětiletou mírou růstu -15,6 %, což pro její investory znamená pochmurnou předpověď.

Upozornění: Autorem původní analýzy je Steve Booyens, nejedná se o investiční doporučení. Nejsem profesionální investor. 

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Sponsored by @fintree Advertisement
Discussion
@patrikdrozen 6M

najdou se tu nějací investoři těchto firem? 🤔

@mada_ylam34 6M

$IBM dlouhodobě nevěřím 😅

@johny99 6M

no tak to není firma pro tebe, co o tobě vím :D

@tom_kysela 6M

souhlasím, ani do jedný bych nešel

@mada_ylam34 6M

to se shodneme 😉

@tom_kysela 6M

výjimečně :D

@johny99 6M

v $HOG moc potenciál nevidím, víte jak vypadá jejich klientela? Ti budou asi těžko přecházet na elektromotocykly 😃

@patrikdrozen 6M

neumím si to představit no 😆

@johny99 6M

právě...hlavně to nebude dělat ten kravál, kterej k tý jízdě patřil a tak 😀