S&P 500 ^GSPC
5,051.41
-0.21%
Tesla TSLA
$157.11
-2.71%
Apple AAPL
$169.38
-1.92%
Nvidia NVDA
$874.15
+1.64%
Microsoft MSFT
$414.58
+0.23%
Alphabet GOOG
$156.00
-0.21%
Amazon AMZN
$183.32
-0.16%
Meta META
$499.76
-0.09%

Ta sytuacja na rynku może być dla nas błogosławieństwem

Śledzenie spadku wartości portfela może być trudne. Jeszcze trudniej jest śledzić sytuację, gdy rynek wchodzi na terytorium rynku niedźwiedzia. Rynki niedźwiedzia nie powinny być jednak powodem do paniki i rozpoczynania sprzedaży aktywów. Dla inwestorów o długoterminowym spojrzeniu na rynek i posiadane przez nich akcje, rynki niedźwiedzia mogą być okazją do rozwoju.

Potraktuj to jako szansę, a nie problem.

Możemy zmniejszyć bazę danych wejściowych

Kiedy rynki są niestabilne, a inwestorzy zastanawiają się, co zrobić, często pojawia się hasło " kup DIP ". Jest to strategia inwestycyjna, która może zwiększyć całkowity zwrot z inwestycji, jeśli zostanie prawidłowo wykonana. Jeśli jesteś inwestorem długoterminowym i posiadasz spółkę, co do której jesteś przekonany, że ma duży potencjał wzrostu wartości akcji, kupno akcji na spadki daje Ci szansę na obniżenie podstawy kosztowej inwestycji. Baza kosztowa to średnia cena nabytych akcji, uwzględniająca fakt, że prawdopodobnie kupiono wiele akcji po różnych cenach w różnym czasie.

Jeżeli kupiłeś 10 akcji spółki za 200 USD, Twoja wartość początkowa wyniesie 200 USD. Gdyby cena akcji spadła do 150 USD, a użytkownik kupiłby jeszcze 10 akcji, jego nowa cena bazowa wyniosłaby 175 USD. Podstawa kosztowa jest ważna, ponieważ decyduje o tym, ile wyniesie zysk po ostatecznej sprzedaży akcji. Ty i ktoś inny moglibyście sprzedać tę samą liczbę akcji w tym samym czasie po tej samej cenie, ale osoba o niższych kosztach uzyskałaby wyższy zysk. Jeżeli kurs akcji wzrósłby do 300 USD, a użytkownik sprzedałby 20 akcji, zarobiłby 125 USD na akcję. Jeśli czyjaś baza kosztowa wynosiła 200 USD, to zysk z jednej akcji wyniósłby 100 USD.

Zatem na rynku niedźwiedzia krótkoterminowy spadek ceny akcji, w które planujemy zainwestować w jakikolwiek sposób, może być uznany za przecenę. Jeżeli zainwestowałeś w spółkę przy cenie 200 USD za akcję, to jeżeli jej wartość spadnie do 150 USD, nadal powinieneś czuć się komfortowo, dokonując tej inwestycji, o ile wierzysz w tę spółkę lub projekt.

Jeśli chcesz wykorzystać okres spowolnienia gospodarczego, musisz odłożyć gotówkę

Nie można czerpać korzyści z rynku niedźwiedzia, jeśli nie ma się gotówki na zakup przecenionych akcji. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile gotówki należy mieć do dyspozycji, ale gotówka odgrywa ważną rolę w planach działania wytrawnego inwestora. Wyobraź sobie, że jesteś inwestorem i mocno wierzysz w firmęMicrosoft. W momencie wybuchu pandemii w marcu 2020 r. cena akcji Microsoftu spadła do około 137 USD. Po tej cenie można było kupić 10 akcji za 1 370 USD. W dniu 9 maja 2022 r. wartość tych 10 akcji wynosiłaby ponad 2 650 USD. Nie można jednak skorzystać z obniżki cen, jeśli nie dysponuje się gotówką.

Skup się na celu

Dobrzy inwestorzy długoterminowi nie koncentrują się na codziennych wahaniach cen akcji. Zmienność jest i będzie częścią inwestowania, po prostu tak to działa. Jeżeli koncentrujesz się na perspektywie długoterminowej, to codzienne zmiany cen akcji nie powinny Cię zbytnio martwić. Historia pokazuje, że firmy o solidnych fundamentach są dobrymi inwestycjami w długim okresie, nawet jeśli doświadczają krótkotrwałych spadków na rynku. W krótkim okresie rynki wzrastają i opadają, ale w długim okresie na ogół się rozwijają, o czym należy pamiętać w tych "trudnych czasach", które obecnie nastały na rynku. Osobiście skłaniam się ku inwestycjom w kryptowaluty, ponieważ jestem młody i prawdopodobnie lubię bardziej ryzykowne inwestycje oraz jestem bardzo pozytywnie nastawiony do ostrej sytuacji, dziś kupiłem $RUNEUSD+0.1%poniżej 3 dolarów, co jest naprawdę luksusowym zakupem, ponieważ wierzę w ten projekt, a był on już na poziomie 20 dolarów.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet