S&P 500 ^GSPC 5,070.55 +1.20%
Nvidia NVDA $824.18 +3.65%
Meta META $495.78 +2.92%
Tesla TSLA $144.61 +1.80%
Microsoft MSFT $407.06 +1.52%
Amazon AMZN $179.52 +1.29%
Alphabet GOOG $159.92 +1.25%
Apple AAPL $166.82 +0.59%

Home Depot, Harley-Davidson i 2 inne akcje dywidendowe, które ominą łuk mojego portfela

W ciągu ostatnich kilku miesięcy akcje dywidendowe stały się dla mnie niezwykle interesujące. Zachowują się one inaczej niż na przykład akcje wzrostowe, a ponadto oferują miłą korzyść w postaci wypłaty dywidendy. Jednak, jak zawsze, przy wyborze należy oddzielić ziarno od plew. Przyjrzyjmy się bliżej 4 akcjom dywidendowym, które z pewnością nie znajdą się w moim portfelu.

Firmy Harvey-Davidson i jej produktów nie trzeba chyba nikomu przedstawiać.

1) Union Pacific Corporation $UNP+0.8%

UNP jest obecnie notowany na poziomie 226 USD, co oznacza wzrost o 0,3% w porównaniu z sytuacją sprzed roku, źródło.

Akcje Union Pacific są w tarapatach. Firma jest solidna, ale w warunkach spowolnienia gospodarczego czeka nas prawdopodobnie kilka lat przerwy w działalności kolei. Zacieśnienie ilościowe prawdopodobnie spowoduje, że w ciągu najbliższych kilku lat PKB będzie niższy od oczekiwanego, co z kolei spowolni handel światowy.

Niedawno Stowarzyszenie Kolei Amerykańskich (Association of American Railroads) podało, że ruch kolejowy w USA zmniejszył się o 7,4% rok do roku. Jest to dość zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że byliśmy w okresie łagodzenia ograniczeń dotyczących zwierząt domowych. Problemy systemowe są wyraźnie widoczne na akcjach Union Pacific, ponieważ są one przecenione w stosunku do wartości normalnej. Akcje są notowane z 67% premią do ceny księgowej i 8% nadwyżką do ceny ofertowej.

UNP ma przyzwoitą rentowność dywidendową na poziomie 2,1%. Jednakże akcje te wykazują słabe wskaźniki bezpieczeństwa, a wskaźnik wypłaty przekracza średnią pięcioletnią wynoszącą 8,9%.

2. Home Depot $HD+0.8%

Cena bieżąca: 290 USD, YTD -11%, źródło.

Z Home Depot wiążą się trzy główne problemy. Po pierwsze, popyt na dobra trwałego użytku jest kwestionowany. Przy wysokiej inflacji, wynoszącej 8,5%, gospodarstwa domowe będą prawdopodobnie ograniczać kupowanie niepotrzebnych rzeczy.

Drugim problemem spółki jest jej znaczne przewartościowanie, co sugeruje, że inwestorzy wykupili akcje. Akcje są notowane z 66-procentową premią w stosunku do wskaźnika ceny do zysków sektora, a wzrost zysku na akcję jest niższy od średniej pięcioletniej o 3,3%.

Ponadto wskaźniki bezpieczeństwa dywidendowego spółki nie są dobre. Rentowności terminowej akcji na poziomie 2,6% towarzyszy gorszy od wskaźnika rentowności wolnych przepływów pieniężnych do rentowności dywidendy na poziomie 1,9%, co wskazuje na ryzyko wypłaty dywidendy w przyszłości.

3. International Business Machines $IBM+0.2%

Cena akcji IBM wynosi obecnie 133 USD, co oznacza spadek o 3,5% w porównaniu z sytuacją sprzed roku, źródło.

Wielu sądziło, że wydzielenie firmy Kyndryl będzie ratunkiem dla IBM. Jednak firma, podobnie jak od wielu lat, nadal boryka się z problemami. Chmura obliczeniowa przeżywa kryzys, a jej nadmiar może doprowadzić do nadmiernych wydatków IBM, a wkonsekwencji do zmniejszenia dywidendy w nadchodzących latach.

Czynniki stylu akcji IBM są słabo dopasowane do negatywnych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej(-9,1%) i rozczarowującego zysku na akcję (7,1%) oczekiwanego w nadchodzącym roku. Ponadto akcje te mają wątpliwe wskaźniki bezpieczeństwa dywidendy. Perspektywicznej rentowności dywidendy z akcji na poziomie 5,1% towarzyszy wskaźnik wypłaty dywidendy na poziomie 106%, pokrycie dywidendy na poziomie zaledwie 1,5 oraz deficyt w planie emerytalnym w wysokości 4 mld USD.

4. Harley-Davidson $HOG+1.9%

HOG notuje przyzwoity spadek, o 23% w porównaniu z sytuacją sprzed roku, źródło.

W ciągu najbliższej dekady firma musi wejść w okres gruntownej rebrandingu, co oznacza, że prawdopodobnie nie będzie w stanie przekazywać inwestorom tak dużej ilości gotówki, jak dotychczas. Motocykle firmy nie są atrakcyjne dla nowszego pokolenia, co odzwierciedla spadek o 4,13% pięcioletniej znormalizowanej stopy wzrostu zysku netto firmy.

Firma podjęła próbę zmiany marki poprzez wydzielenie działu motocykli elektrycznych - LiveWire. Rebranding wymaga jednak czasu, a Harleya czeka prawdopodobnie dekada ujemnego wzrostu zysków.

Stopa dywidendy Harleya wynosząca 1, 7% idzie w parze z pięcioletnią stopą wzrostu wynoszącą -15,6%, co jest ponurą prognozą dla inwestorów.

Disclaimer: Autorem oryginalnej analizy jest Steve Booyens i nie stanowi ona rekomendacji inwestycyjnej. Nie jestem profesjonalnym inwestorem.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet