S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Výhody a nevýhody investovaní do REITs

Realitní investiční trusty neboli ve zkratce REITs jsou fondy využívající široký přístup k investicím do komerčních nemovitostí. Hlavní výhoda těchto fondu spočívá v tom, že namísto zaměření na určitý typ nemovitosti vlastní hned celé diverzifikované portfolio. Zde si tyto REITs přiblížíme a řekneme si, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. 

Real Estate Investment Trust 

Porozumění diverzifikovaným REITs

Real Estate Investment Trust ve zkratce (REIT) vlastní diverzifikované portfolio komerčních nemovitostí, které může zahrnovat například: kancelářské budovy a obchodní parky, sklady a další průmyslové budovy, maloobchodní nemovitosti, nemovitosti související se zdravotní péčí atd.

Mnoho diverzifikovaných REIT se zaměřuje na vlastnictví nemovitostí s čistým pronájmem pro jednoho nájemce. Jedná se o nemovitosti zajištěné dlouhodobým trojnásobným čistým (NNN) nájmem s nájemcem. Díky této struktuře pronájmu je nájemce zodpovědný za údržbu, pojištění budovy a daně z nemovitostí, což REIT umožňuje získávat stabilní příjmy z pronájmu.

Diverzifikované REITs nekupují nemovitosti náhodně. Vytvářejí investiční strategii, která zaměřuje jejich úsilí na konkrétní téma. Některé diverzifikované REIT se například zaměřují na určitý typ nemovitostí (např. nemovitosti s globálním čistým pronájmem nebo nemovitosti související se službami). Jiné se mezitím zaměřují na vlastnictví diverzifikovaného portfolia nemovitostí v určitém městě.

https://www.youtube.com/watch?v=yDl1_uLR5Os&ab_channel=Nareit1

Výhody investování do REITs

Diverzifikované REITs usnadňují investování do nemovitostí. Tyto REITs obvykle vlastní diverzifikované portfolio, které investorům poskytuje poměrně širokou expozici vůči několika typům komerčních nemovitostí, často s vyrovnaným rizikovým profilem. V některých ohledech se vlastnictví diverzifikovaného REIT podobá investici do REIT ETF. Obojí může poskytnout okamžitou diverzifikaci napříč několika typy nemovitostí.

Rizika investic do REITs

Přestože diverzifikované REITs mohou pomoci snížit rizikový profil investora, nejsou bez rizika. Vzhledem ke své diverzifikované činnosti se mnoho diverzifikovaných REITs rozhodlo vyplácet většinu svých peněžních toků prostřednictvím dividend, a proto mají vysoké dividendové výplatní poměry. To sice obvykle znamená, že se jedná o REIT s vysokou dividendou, ale zvyšuje to riziko snížení dividendy, pokud se některý segment nemovitostí dostane do problémů. Tato strategie může také omezit schopnost REIT růst, protože si neponechává tolik hotovosti na akvizice a je nucena se při expanzi do značné míry spoléhat na dluh a vydávání akcií.

Diverzifikované REIT mohou také čelit rizikům specifickým pro typy nemovitostí, které drží. Snížená obsazenost a návštěvnost zatíží ceny akcií a peněžní toky diverzifikovaných REIT, které drží tyto typy nemovitostí. V poslední řadě REIT také čelí úrokovým rizikům. S růstem úrokových sazeb je pro tyto REITs dražší půjčovat si peníze a refinancovat dluh. 

Diverzifikované fondy REIT mohou být skvělou volbou pro investory do nemovitostí

Diverzifikované REIT umožňují investorům vlastnit diverzifikované portfolio nemovitostí prostřednictvím jedné investice, čímž snižují riziko. Je však nezbytné vědět, co je v portfoliu diverzifikovaného REIT. Je to proto, že většina těchto společností rozvíjí strategii kolem určitého segmentu, které má své klady i zápory. Zatímco některé z těchto strategií v průběhu let dobře fungovaly, jiné se potýkaly s protivětrem, což vedlo REIT k přeřazení.

Nejedná o investiční doporučení a před případnou investicí do REIT si dělejte vlastní analýzu. Při tvorbě článku jsem vycházel s práce analytika jménem Matthew DiLallo, který je odborníkem na REIT. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @spritely22 má karmu 613 a je členem této komunity od 17/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Mám SPG, FRT, NLY a jsem spokojen :-)

zrovna o $FRT+0.7% jsem nedávno psal :))

Jo četl jsem. Jen jsem si potvrdil, že jsem dobře udělal. Už to mám nakoupeno asi rok.

$O+0.5% mám v portfoliu a při propadech budu přidávat 👍

$O+0.5% už je taková klasika, která láká především na měsíční dividendy a široké portfolio nájemcích nemovitostí :))

Které REITs jsou vaše nejoblíbenější?

mám například  $WPC+0.3% a spokojenost :)

Znám spoustu REIT, které sice slibovaly vysoké dividendy ale potom je musely náhled snižovat kvůli výpadku příjmů. Proto je za mě lepší nižší výnos a vyšší bezpečnost...

REIT jsou poměrně bezpečným přístavem, nízká volatilita a vysoké výnosy.

Pro mnoho lidí jako dělané, ale také zaleží na konkrétním REIT