S&P 500 ^GSPC 5,054.65 -0.31%
Tesla TSLA $160.10 +10.66%
Amazon AMZN $176.52 -1.68%
Meta META $487.84 -1.66%
Nvidia NVDA $811.78 -1.51%
Apple AAPL $168.58 +1.00%
Alphabet GOOG $159.44 -0.30%
Microsoft MSFT $407.32 -0.06%

Spółka z indeksu Nasdaq spadła o 93% i ma rewolucyjny model biznesowy

Ta popularna firma produkująca aparaty fotograficzne przeżywa swój wielki powrót i jest światowym liderem w dziedzinie technologii kamer akcji. Czy spółka taka jak ta zasługuje na tak głęboki DIP? 93% to naprawdę dużo i może być naprawdę interesującym wejściem dla inwestorów nastawionych na długoterminowe inwestowanie.

Firma, która jest w prawdziwym DIP.

W 2014 r. spółka została wprowadzona na rynek publiczny z ceną 24,00 USD za akcję, natychmiast poszybowała do 93,85 USD, a następnie przez sześć kolejnych lat systematycznie spadała, po czym w 2020 r. osiągnęła najniższy poziom 2,29 USD za akcję. Celem firmy jest jednak przekształcenie modelu biznesowego poprzez wykorzystanie nowych kanałów sprzedaży i odblokowanie nowych źródeł przychodów. Te ruchy z powodzeniem doprowadziły do niewielkiego ożywienia akcji GoPro $GPRO-2.2%, a oto dlaczego inwestorzy, którzy kupią teraz i zatrzymają się, mogą zobaczyć znaczące długoterminowe zyski.

Bezpośrednie dotarcie do konsumenta

GoPro to przede wszystkim firma produkująca sprzęt - jest to zdecydowanie najbardziej innowacyjny producent kamer akcji w branży. Jej najnowsza wersja, HERO10 Black, umożliwia nagrywanie filmów w ultrawysokiej rozdzielczości 5,3K z najnowocześniejszą technologią stabilizacji. Cena 499 USD jest o 85% niższa od ceny kolejnego najlepszego produktu firmy, który kosztuje 3500 USD.

Problem polega na tym, że bardzo trudno jest generować długoterminowy wzrost poprzez samą sprzedaż sprzętu, gdy losy firmy są tak bardzo uzależnione od jednego rodzaju produktu. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy głównym kanałem sprzedaży GoPro są duże sklepy detaliczne. Tworzy to barierę między konsumentem a marką, utrudniając budowanie relacji i sprzedaż akcesoriów. Nie mówiąc już o tym, że GoPro musi stracić część zysków na rzecz sprzedawcy detalicznego.

Firma stworzyła jednak bardziej lukratywny kanał bezpośredniego kontaktu z konsumentami poprzez swoją stronę internetową i szybko się rozwija. W pierwszym kwartale 2021 roku 33% sprzedaży pochodziło z witryny GoPro.com, ale ostatnio odsetek ten wzrósł do 41%. Postęp ten ma już wpływ na wyniki finansowe firmy GoPro - marża zysku brutto wzrosła w tym kwartale do 41,8%, z 38,6% rok temu. W rezultacie nastąpił znaczny wzrost rentowności - firma wypracowała zysk netto w wysokości 5,7 mln USD, po tym jak w poprzednim kwartale poniosła stratę w wysokości ponad 10 mln USD.

Nowe źródła wysokomarżowych przychodów

Firma GoPro ma wyjątkową szansę na rozwój oprogramowania. Narzędzia do edycji treści oferują wspaniałe synergie dla firmy produkującej kamery, która jest liderem w dziedzinie jakości wideo, a GoPro jest o krok od wydania nowej aplikacji opartej na subskrypcji w 2023 r. Będzie ona bazować na istniejących aplikacjach GoPro Player i ReelSteady. Stanowi on uzupełnienie firmowej aplikacji Quik na smartfony, która ma zastąpić natywną aplikację aparatu w urządzeniach iPhone i Android. Firma Quik stara się dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy nie posiadają kamery GoPro, aby poszerzyć rynek zbytu dla swoich produktów.

Jednak największym źródłem stałych przychodów firmy GoPro jest obecnie subskrypcja GoPro.com, która oferuje klientom wyjątkowe zniżki na produkty, przechowywanie filmów w chmurze oraz możliwość transmisji na żywo z urządzenia GoPro. W pierwszym kwartale odnotowano dalszy dynamiczny wzrost liczby abonentów, która wzrosła o 85% w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając poziom 1,74 mln, co przyczyniło się do wzrostu przychodów z abonamentu.

Źródło: GoPro.com

Być może jeszcze bardziej pozytywnym aspektem tego wzrostu jest marża brutto związana z przychodami GoPro z subskrypcji, która może wynosić nawet 80%. W ostatnim kwartale przychody z subskrypcji stanowiły mniej niż 10% całkowitych przychodów, ale tempo ich wzrostu sugeruje, że są na dobrej drodze, aby mieć duży wpływ na ogólne finanse firmy.GoPro wyraźnie poczyniło znaczące postępy w usprawnianiu swojej działalności, co zostało dostrzeżone przez niektóre firmy z Wall Street, które po latach niechęci do spółki ostatnio nastawiły się do niej byczo.Średnia cena docelowa akcji GoPro na Wall Street wynosi 11,80 USD, co oznacza potencjalny wzrost o 85% w stosunku do obecnego poziomu cenowego.Bank inwestycyjny JP Morgan Chase jest jednak o wiele bardziej optymistyczny, przewidując, że akcje mogą wzrosnąć o ponad 100% do 15 dolarów za akcję.

Przy spadku kursu akcji o 93% od najwyższego poziomu w historii, teraz może być czas na zaangażowanie, biorąc pod uwagę transformacyjny charakter działalności GoPro związanej z abonentami oraz nowe oprogramowanie na horyzoncie, które z pewnością zmniejszy wzrost firmy. Moim zdaniem DIP na poziomie 93% jest naprawdę interesujący i jak widać, spółka ma w zanadrzu wiele byczych rzeczy.

DISCLAIMER: To nie jest porada inwestycyjna.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet