S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Warren Buffett dokonuje kluczowych zmian w swoim portfelu, jakie akcje kupuje i sprzedaje?

Berkshire Hathaway $BRK-B-1.1% Warrena Buffetta postawiło miliardy dolarów na kilka spółek, zwiększyło niektóre pozycje i zmniejszyło inne, wycofało historyczny pakiet akcji, a nawet zaangażowało się w arbitraż dotyczący fuzji w pierwszym kwartale. Które akcje Buffett wyrzucił, a które dodał, aby stworzyć nowe pozycje? Przeanalizujemy to w dzisiejszym artykule.

Dla wielu z nas Warren Buffett jest inspiracją w świecie inwestowania, ale jakie działania podjął Wyrocznia z Omaha w tym niestabilnym roku?

Oto 5 najważniejszych wniosków z ostatniej aktualizacji portfela Berkshire:

1. zmiany w sektorze bankowym

Berkshire $BRK-B-1.1% ujawnił nowe udziały w Citigroup $C-1.7% o wartości 2,9 mld USD, a także zakład o wartości 390 mln USD w Ally Financial $ALLY-2.0%. Z drugiej strony, sprzedał ostatnie akcje Wells Fargo $WFC-0.4%; kiedyś posiadał pakiet akcji tego banku o wartości 29 mld USD i zaliczał go do swoich pięciu największych pakietów.

W czasie pandemii Buffett i jego zespół zrewidowali swoje udziały finansowe. Na przykład latem 2020 roku wyszli z JPMorgan i Goldman Sachs, a mniej więcej w tym samym czasie w ciągu 12 dni wpłacili 2,1 miliarda dolarów do Bank of America, cementując bank jako holding numer dwa Berkshire, zaraz za Apple.

Szef Berkshire wyjaśnił w zeszłym roku, że w momencie wybuchu pandemii uznał, że jego firma jest zbyt mocno powiązana z bankami i chociaż rząd USA udzieliłby pomocy bankom w przypadku zamrożenia systemu finansowego, to Berkshire musi radzić sobie sama.

  • Nowy zakład Berkshire na Citigroup może oznaczać, że Buffett znów jest przychylnie nastawiony do niektórych banków .-1.7%

2. zakład olejowy

W ostatnim kwartale Berkshire niemal czterokrotnie zwiększył swój udział w Chevronie $CVX-1.8%, podnosząc go z 38 mln akcji do 159 mln. Akcje spółki energetycznej wzrosły w tym okresie o 39%, co przyczyniło się do prawie sześciokrotnego zwiększenia wartości pozycji Berkshire do 26 mld USD.

Firma Buffetta zainwestowała również w ubiegłym kwartale ponad 7 mld USD w spółkę Occidental Petroleum $OXY-0.4%, a w tym kwartale zwiększyła swoją pozycję o kolejne 5%. Tymczasem akcje koncernu naftowo-gazowego wzrosły w tym roku o 106%, w wyniku czego wartość udziałów Berkshire wynosi obecnie około 9,8 mld USD.

Buffett i jego zespół mogą być byczo nastawieni do akcji spółek energetycznych, ponieważ spodziewają się, że ceny paliw utrzymają się na wysokim poziomie w wyniku połączenia inwazji Rosji na Ukrainę, zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw spowodowanych pandemiami, odbudowującego się popytu i gwałtownej inflacji.

3. inwestycje spekulacyjne

Berkshire ponad czterokrotnie zwiększył swój udział w Activision Blizzard $ATVI+0.1% do ponad 64 mln akcji o wartości 5,2 mld USD na koniec marca.

Podczas ostatniego spotkania z akcjonariuszami Buffett ujawnił, że kupił wiele akcji Activision Blizzard, ponieważ uznał, że są one notowane ze zbyt dużym dyskontem w stosunku do uzgodnionej oferty Microsoftu w wysokości 95 USD za firmę.

Możliwe, że w ostatnich tygodniach inwestor zwiększył tę pozycję. Podczas dorocznego spotkania 30 kwietnia Berkshire oświadczyło, że posiada 9,5% akcji Activision Blizzard, co oznacza wzrost z zaledwie 8,2% na koniec marca.

Buffett zażartował również, że jego partner biznesowy Charlie Munger często zastanawia się, dlaczego on się z tym "wygłupia". Prezes Berkshire przypisuje swoje zachowanie temu, że jest "starym koniem ognistym", czyli kimś, kto podtrzymuje stary nawyk.

4. gigantyczna wyprzedaż w sieci Verizon

Berkshire zbudował ogromny pakiet akcji Verizon $VZ-1.1% w drugiej połowie 2020 roku. Na koniec ubiegłego roku posiadał akcje o wartości 8,3 mld USD, co czyni grupę telekomunikacyjną jednym z dziesięciu największych udziałów. Jednak w ostatnim kwartale firma Buffetta sprzedała ponad 99% tej pozycji.

Podobnie, w drugiej połowie 2020 r. Berkshire zgromadziło udziały o wartości ponad 2 mld USD w firmach AbbVie, Merck i Bristol Myers Squibb. W trzecim kwartale ubiegłego roku pozbyła się firmy Merck, a w ostatnim kwartale wycofała się z dwóch pozostałych firm farmaceutycznych.

Buffett mógł zmienić zdanie na temat swoich udziałów w branży farmaceutycznej. W zeszłym roku opisywał je jako akcje "w pewnym sensie", o których nie wie zbyt wiele i których posiadanie nie jest dla niego komfortowe. Jeśli chodzi o Verizon, być może uznał on, że sektor energetyczny ma lepsze perspektywy niż telekomunikacyjny.

5. Akceptacja mediów

W ostatnim kwartale Berkshire utworzyło pakiet akcji o wartości 2,6 mld USD w Paramount Global $PARA-2.8% - wcześniej znanym jako ViacomCBS. Gigant medialny jest właścicielem studia filmowego i telewizyjnego Paramount Pictures, firmy CBS Entertainment, do której należą sieci telewizyjne CBS i CW, sieci telewizji kablowej, w tym MTV, Nickelodeon i Showtime, oraz serwisu streamingowego Paramount+.

Buffett i jego zespół mają długą historię inwestowania w media, od The Washington Post do The Buffalo News, a wcześniej postawili na Disneya. W wywiadzie dla CNBC z 1996 r. Buffett powiedział jednak, że unikał stawiania na gigantów medialnych, takich jak Viacom i CBS, ponieważ nie jest pewien, które z nich za dziesięć lat wyłonią się jako zwycięzcy w szybko zmieniającej się branży.

Nie jest jasne, dlaczego Buffett, a może jeden z jego przedstawicieli, zdecydował się postawić na Paramount w ostatnim kwartale. Miejmy nadzieję, że w najbliższych miesiącach stanie się to bardziej zrozumiałe.

  1. Czy jesteś zwolennikiem inwestowania w niepewnych czasach?
  2. Co sądzisz o działaniach Buffetta?
  3. Czy mamy jakichś "naśladowców", którzy dotrzymują kroku Buffettowi?
  4. A co z Tobą i Twoim portfolio? Pochwal się swoim najlepszym i największym tegorocznym zakupem. Z drugiej strony, nie krępuj się i powiedz mi o swojej sprzedaży.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet