S&P 500 ^GSPC
5,022.21
-0.58%
Nvidia NVDA
$840.35
-3.87%
Meta META
$494.17
-1.12%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Tesla TSLA
$155.45
-1.06%
Apple AAPL
$168.00
-0.81%
Microsoft MSFT
$411.84
-0.66%
Alphabet GOOG
$156.88
+0.56%

Apple, Chevron i dwie inne akcje, które zdaniem Warrena Buffetta stanowią gwarancję ochrony przed najczarniejszymi…

Inflacja nadal rośnie w tempie niespotykanym od dziesięcioleci. W USA inflacja wynosi 8,3% i jest na granicy 40-letniego maksimum. Gwałtownie rosnąca inflacja niepowstrzymanie niszczy Twoje oszczędności. Na szczęście legenda inwestycji, Warren Buffett, ma wiele rad, co należy posiadać, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Można założyć, że taka legenda jak Wyrocznia z Omaha doskonale wie, które aktywa polecić.

Żywa legenda

W legendarnym liście do akcjonariuszy z 1981 r. Buffett podkreślił dwa kluczowe punkty, na których inwestorzy powinni się skupić, próbując walczyć z inflacją:

1) możliwość łatwego podnoszenia cen

2) zdolność do przyjmowania większej liczby kontraktów bez znaczącego wzrostu kosztów

A cztery spółki z portfela $BRK-B+0.2% wyraźnie spełniają te dwa warunki.

American Express $AXP-0.3%

W ubiegłym roku American Express zademonstrował swoją siłę, podnosząc bez wahania opłatę roczną za swoją platynową kartę z 550 do 695 USD. Firma może również bezpośrednio skorzystać z otoczenia inflacyjnego.

American Express zarabia większość swoich pieniędzy dzięki opłatom transakcyjnym - handlowcy pobierają procent od każdej transakcji dokonanej kartą Amex. Gdy ceny towarów i usług rosną, firma, co zrozumiałe, bierze udział w tych wyższych wydatkach.

Dzięki tej strategii biznes kwitnie. W pierwszym kwartale przychody firmy wzrosły o 29% w porównaniu z rokiem ubiegłym, do 11,7 mld USD. American Express jest piątym co do wielkości holdingiem Berkshire Hathaway. Udział Berkshire, który posiada 151,6 mln akcji AXP, jest wart prawie 24 mld USD.

Co ciekawe, Berkshire posiada również udziały w konkurencyjnych firmach Visa i Mastercard, choć ich pozycje są znacznie mniejsze.

Coca-Cola $KO+0.8%

Coca-Cola jest klasycznym przykładem firmy odpornej na recesję. Bez względu na to, czy gospodarka ma się dobrze, czy boryka się z problemami, puszka coli jest nadal dostępna cenowo dla większości ludzi.

Firma ma silną pozycję rynkową, ogromną skalę działania i portfel kultowych marek - w tym takich jak Sprite, Fresca, Dasani i Smartwater - co daje jej dużą siłę przebicia cenowego. Jeśli dodamy do tego solidną dywersyfikację geograficzną - jej produkty są sprzedawane w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie - staje się jasne, że Coca-Cola może prosperować na dobre i na złe. W końcu firma weszła na giełdę ponad 100 lat temu.

Buffett ma Coca-Colę w swoim portfelu od końca lat 80. Obecnie Berkshire posiada 400 mln akcji firmy o wartości około 25,8 mld USD.

Apple $AAPL-0.8%

O czym pisać? Po prostu kultowa marka z absolutnie fanatyczną bazą, która jest w stanie wybaczyć firmie niemal wszystko. Ponadto, gdy Apple tak ładnie im to wytłumaczy...

Na początku ubiegłego roku kierownictwo firmy ujawniło, że ich aktywna baza przekroczyła 1,65 miliarda urządzeń, z czego ponad miliard stanowiły iPhone'y.

Choć konkurencja oferuje tańsze urządzenia, wielu konsumentów nie chce żyć poza ekosystemem Apple. Oznacza to, że w przypadku wzrostu inflacji firma Apple może przenieść wyższe koszty na swoich klientów na całym świecie, nie martwiąc się zbytnio o spadek sprzedaży.

Apple jest obecnie największą spółką giełdową Buffetta, stanowiącą prawie 40% portfela Berkshire według wartości rynkowej. Jednym z powodów tej koncentracji jest oczywiście sam wzrost kursu akcji firmy Apple. W ciągu ostatnich pięciu lat akcje tego technologicznego goryla wzrosły o ponad 280%.

Chevron $CVX+0.1%

Jednym z najważniejszych posunięć Buffetta w 2022 roku jest zwiększenie wartości akcji Chevronu. Zgodnie z dokumentacją SEC, na dzień 31 marca Berkshire posiadało 25,9 mld USD w gigancie energetycznym, co stanowi znaczny skok w porównaniu z 4,5 mld USD posiadanymi na koniec 2021 roku.

Obecnie Chevron jest trzecim co do wielkości publicznym udziałowcem w Berkshire. Nietrudno się domyślić, dlaczego. Chociaż branża naftowa jest kapitałochłonna, zwykle radzi sobie bardzo dobrze w okresach wysokiej inflacji. I chyba wszyscy to widzieliśmy.

Od początku roku ropa naftowa, będąca najbardziej popularnym towarem na świecie, podrożała o 45%. Szok podażowy spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę może teoretycznie utrzymać ten trend. Producenci ropy naftowej korzystają z wysokich cen tego surowca. Ostatni zysk kwartalny Chevronu wzrósł ponad czterokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. W 2022 r. akcje wzrosły o prawie 40%.

Firma zwraca również gotówkę inwestorom. Chevron wypłaca kwartalną dywidendę w wysokości 1,42 USD na akcję, co daje roczną stopę zwrotu na poziomie 3,4%. O tym, ile pieniędzy Chevron wypłaca Buffettowi co roku w formie dywidendy, pisałem niedawno w tym artykule.

Legendarny Warren Buffett opiera swój portfel również na dywidendach z tych 3 akcji

A co z Tobą? Czy zgadzasz się z opinią legendarnego inwestora? Czy też wybrać inne akcje jako zabezpieczenie przed inflacją? Podziel się w komentarzach!

Zastrzeżenie:Niniejsze opracowanie nie jest w żadnym wypadku rekomendacją inwestycyjną. Jest to wyłącznie moje zestawienie akcji oparte na danych z Internetu i kilku innych analizach. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet