S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Apple: Niepowstrzymany potwór, na którym każdy może się wzbogacić

Apple był jedną z niewielu głównych spółek technologicznych, które utrzymały się na rynku w okresie bessy. Jednak nawet kurs akcji Apple spadł o ponad 20% od rekordowego poziomu, a w czwartek po raz pierwszy od czerwca 2021 r. spadł poniżej 140 USD. Choć może się wydawać, że jest już za późno na zakup tego niezwykle uznanego i stabilnego giganta, jest wręcz przeciwnie. Zdaniem analityków, Apple jest dopiero na początku swojej drogi.

Gigant technologiczny jest jedną z najbardziej wartościowych firm na świecie

Prawdą jest, że w czasie recesji klienci Apple $AAPL+0.5% mogą być mniej skłonni do aktualizacji swoich urządzeń do najnowszych modeli, jednak nie da się ukryć, że konsekwentny wzrost i rentowność Apple powinny być kontynuowane przez kolejne dziesięciolecia. Jaka inna firma potrafi przekonać swoich klientów do kupowania rok po roku dokładnie tego samego telefonu? 😂

Pomimo tego, że Apple jest jedną z najlepiej prosperujących spółek technologicznych, która w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła ponad sześciokrotnie, oto dlaczego zdaniem analityków akcje Apple są nadal zaskakująco tanie. Czy nadszedł czas, aby wziąć się za firmę Apple? 🍏 Dobra przyznaję, nie mogłam użyć bardziej trafnego sformułowania... 😂

Apple stale rozwija swój ekosystem produktów, demonstrując jednocześnie siłę cenową i niezrównaną lojalność klientów. Rozwój usług posprzedażowych sprawia, że klienci są zaangażowani i wydają pieniądze, nawet jeśli nie kupują najnowszych technologii Apple. Wzrost ten przyczynił się do poprawy rentowności, mimo że przychody i zyski firmy są dziś wielokrotnie wyższe niż pięć lat temu.

Apple się rozwinęło i sprzedaje po stosunkowo rozsądnej cenie

Inwestorzy skłaniają się ku spółkom technologicznym, zwłaszcza tym zajmującym się oprogramowaniem, ponieważ mają one wysokie marże operacyjne. Marża operacyjna informuje inwestora, ile zysku operacyjnego przypada na jednego dolara sprzedaży. Marża operacyjna Apple wynosi 30,9%, co oznacza, że po uwzględnieniu kosztów operacyjnych, kosztów sprzedaży, kosztów ogólnych i administracyjnych, amortyzacji i innych kosztów, Apple zarabia około 0,31 USD na dolara.

Przegląd podstawowych danych Apple

Dla porównania, firma, która w znacznie większym stopniu koncentruje się na oprogramowaniu, taka jak Microsoft, ma marżę operacyjną w wysokości 42,6%, podczas gdy firma z przeciwnego spektrum, taka jak Costco Wholesale, ma marżę operacyjną w wysokości zaledwie 3,5%.

W miarę rozwoju firmy czasami trudno jest utrzymać wysoką marżę operacyjną, ponieważ większe przedsiębiorstwa mają więcej kosztów ogólnych, pracowników i ruchomych części, o które trzeba się martwić. Nie w przypadku firmy Apple. Ich marża operacyjna jest najwyższa od ośmiu lat. A wysoka marża operacyjna jest jednym z powodów, dla których Apple generuje tak wysokie zyski, mimo że jego sprzedaż jest niższa niż np. w przypadku firmy Amazon.

Do tego dochodzi stały wzrost i wykup akcji. Rzadko zdarza się, aby akcje przynosiły niewiarygodnie wysokie zyski, a jednocześnie nie były przewartościowane. Ale Apple wie, jak zarabiać pieniądze. To oczywiste, że tak jest. Pieniądze, których nie przeznacza się na reinwestycje w działalność firmy, zazwyczaj wykorzystuje się na wykup akcji.

W ciągu ostatnich 10 lat dochód netto Apple w ujęciu TTM wzrósł o 154% - po raz pierwszy przekroczył 100 mld USD. Żadna inna amerykańska firma poza Apple nie osiągnęła w okresie TTM dochodu netto przekraczającego 100 mld USD. Równie imponujący jest fakt, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba akcji Apple pozostających w obiegu spadła o 38%, ponieważ firma nieustannie skupuje własne akcje w celu zwiększenia zysku przypadającego na jedną akcję. Ma to znaczący wpływ na wycenę firmy Apple. To jest właśnie to, co nazywam troską o inwestorów.

Weźmy pod uwagę, że gdyby firma Apple nie odkupiła żadnych akcji w ciągu ostatnich 10 lat, jej zysk TTM na akcję wyniósłby 3,89 USD. Ponieważ jednak liczba akcji w obiegu jest znacznie mniejsza, bieżący TTM zysk Apple na akcję wynosi 6,25 USD, co daje wskaźnik ceny do zysku na rozsądnym poziomie 22,8 USD. Gdyby w ciągu ostatnich 10 lat firma nie odkupiła żadnych akcji, wskaźnik P/E wynosiłby dziś 36,7 - nie byłby tak atrakcyjny i prawdopodobnie sprawiłby, że akcje Apple byłyby zbyt drogie i nie warto byłoby ich kupować.

Innymi słowy, Apple osiąga tak duże zyski i odkupuje tak dużo swoich akcji, że wycena firmy jest wciąż rozsądna, mimo że w ciągu ostatnich 10 lat akcje firmy wzrosły o 600%.

Podsumuję to w ten sposób - Steve Jobs stworzył firmę z jasną wizją, która dzięki swoim innowacjom zasadniczo zmieniła świat. Tim Cook przejął ster statku, który już jest w ruchu. Ale udało mu się to znakomicie. Z dobrze kierowanej, wizjonerskiej łodzi uczynił największy, niepowstrzymany transatlantyk w historii, którego nie zatrzymają nawet największe fale.

Zastrzeżenie:Niniejsze opracowanie nie jest w żadnym wypadku rekomendacją inwestycyjną. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet