S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

3 akcje, które zmieniły 5 000 w 70 000+ i oczekuje się, że nadal będą to robić

Te trzy spółki są z pewnością zabezpieczeniem dywersyfikacji portfela, a każda z nich jest specyficzna i działa w innej dziedzinie. Działalność pierwszej firmy może być nudna, ale zespół zarządzający wie, jak alokować kapitał. Druga z nich działa w szybko rozwijającej się branży i ma potencjał do osiągania ogromnych zysków. Trzeci z nich szybko się rozwija i wydaje się, że jego rozwój jest daleki od zakończenia.

Te trzy spółki wykazują oznaki długoterminowego wzrostu.

Trzy akcje, które w ciągu ostatnich 6-12 lat przekształciły inwestycje o wartości 5 000 USD/CZK w wartość 70 000 USD/CZK lub wyższą. Nie wiem jak Wam, ale mojemu portfolio przydałoby się teraz coś podobnego.

Wieloletni akcjonariusze tych firm są dziś bogatsi z konkretnych powodów. United Rentals, The Trade Desk i Axon Enterprise tworzą wartość dla akcjonariuszy poprzez swoje rzeczywiste sukcesy biznesowe. I choć nie ma gwarancji, że przyszłe wyniki będą tak dobre jak w przeszłości, firmy te mają to, czego potrzeba, aby w przyszłości osiągnąć zyski rynkowe.

1) United Rentals $URI-1.6%

Firma zajmuje się wynajmem sprzętu (np. wózków widłowych i jednostek magazynowych) w USA i Kanadzie, a jej przychody stale rosną w umiarkowanym tempie. Zarząd jest jednak szczególnie uzdolniony w generowaniu i zwiększaniu wolnych przepływów pieniężnych (FCF), które często wykorzystuje do wykupu akcji. To z kolei spowodowało z czasem znaczny wzrost zysku na akcję. United Rentals może być nudną firmą, ale ta formuła jest skuteczna w dokonywaniu inwestycji, które pokonują rynek. I to w dużej mierze dlatego inwestycja o wartości 5 000 USD dokonana w 2010 r. jest dziś warta ponad 100 000 USD. Nowi inwestorzy powinni zastanowić się, czy taka formuła może być kontynuowana. Jest prawdopodobne, że tak.

Przede wszystkim firma United Rentals może zwiększyć swoje przychody w przyszłości. Weźmy pod uwagę, że firma ma tylko 15% udziału w rynku, a 71% rynku należy do małych graczy. Firma nie tylko może od czasu do czasu wykorzystywać FCF do przejmowania innych firm (tak jak to miało miejsce w zeszłym roku, gdy kupiła General Finance za 1 mld USD), ale może również zdobyć większy udział w rynku, będąc bardziej atrakcyjną opcją dla swoich klientów. Należy pamiętać, że jej udział w rynku już rośnie - w 2019 r. wynosił on zaledwie 13%.

2. Trade Desk $TTD-1.5%

Trade Desk ma wzrost przychodów jak na dłoni. W roku 2016, w którym firma weszła na giełdę, jej całoroczne przychody wyniosły 203 mln USD. Pięć lat później, tylko w pierwszym kwartale 2022 r. The Trade Des k odnotował przychody w wysokości 315 mln USD. Wzrost przychodów The Trade Desk zawdzięcza przede wszystkim temu, że działa w szybko rozwijającej się branży. Firma oszacowała, że w 2016 r. platformy reklamy programmatic, takie jak The Trade Desk, wydały zaledwie 19 mld USD globalnych wydatków na reklamę. Jednak według eMarketera wartość rynku reklamy programatycznej w samych Stanach Zjednoczonych wynosi ponad 100 mld dolarów, co powinno zaowocować wzrostem firmy.

Reklama programatyczna może być lepsza od tradycyjnych metod, ponieważ wyniki można zmierzyć. A to oznacza, że The Trade Desk będzie prawdopodobnie nadal zwiększać swoją sprzedaż przez długi czas. W końcu, z przychodami za ostatnie 12 miesięcy wynoszącymi tylko około 1,3 miliarda dolarów, ma tylko niewielki udział w całym rynku. W pierwszym kwartale Trade Desk nie był rentowny, ponieważ wzrosły koszty ogólne i administracyjne, aby wynagrodzić pracowników za ich dotychczasowe sukcesy. Z czasem koszty te powinny się zmniejszyć. Weźmy pod uwagę, że w 2020 r. firma miała marżę zysku netto w wysokości 29%, co pokazuje, do czego jest zdolna, gdy stara się optymalizować zyski. Biorąc pod uwagę długą drogę rozwoju i potencjalnie lukratywny model biznesowy, Trade Desk może w ciągu najbliższej dekady znacząco zwiększyć przychody i zysk na akcję. Wierzę, że będzie to dobra inwestycja na przyszłość, tak jak było to w przeszłości. A skoro o tym mowa, to gdybyś zainwestował 5 000 USD w momencie wejścia na giełdę we wrześniu 2016 r., to teraz ich wartość wyniosłaby ponad 70 000 USD, mimo że wartość akcji spadła o ponad 50% w stosunku do rekordowego poziomu.

3. Axon Enterprise $AXON-4.1%

Wreszcie, jest jeszcze Axon Enterprise. Gdybyś zainwestował 5 000 USD w te akcje 10 lat temu, miałbyś teraz ponad 80 000 USD. Axon Enterprise był 10 lat temu zupełnie inną firmą niż jest dzisiaj, a dzięki radykalnemu przeformułowaniu działalności osiągnął niewiarygodne zyski dla akcjonariuszy. Firma sprzedawała swoje urządzenia Taser wyłącznie funkcjonariuszom organów ścigania, co powodowało nieregularną sprzedaż i ograniczało możliwości wzrostu marży zysku. Firma zaczęła jednak tworzyć oprogramowanie. Obecnie firma zazwyczaj sprzedaje urządzenia sprzętowe, takie jak paralizatory, w ramach pakietów abonamentowych, dzięki czemu jej działalność jest bardziej przewidywalna.

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2022 r. pokazują, jak rozwinęła się działalność firmy Axon. W I kwartale sprzedaż urządzeń Taser stanowiła prawie 45% przychodów, a 45% sprzedaży urządzeń Taser było związane z pakietem powtarzających się przychodów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad połowa sprzedaży urządzeń Taser stanowiła część pakietu subskrypcyjnego. Pozostała część przychodów firmy Axon pochodziła z innych urządzeń, takich jak kamery do monitoringu ciała, oraz z rozwiązań programowych, takich jak Axon Cloud. Po zsumowaniu tego wszystkiego okazuje się, że firma ma obecnie 348 mln USD rocznego stałego dochodu z I kwartału, co stanowi wzrost o 44% w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku.

Dzięki rozszerzeniu zakresu oferty produktowej i wprowadzeniu elementu subskrypcji, Axon Enterprise stał się spółką, która wygrywa. Istnieją bardzo dobre powody, aby sądzić, że silnik wzrostu nadal się kręci. W I kwartale br. wartość kontraktów terminowych wyniosła prawie 3 mld USD, co stanowi wzrost o 66% w porównaniu z zaledwie 1,79 mld USD w roku ubiegłym. Innymi słowy, zaległości rosną szybciej niż przychody, co sygnalizuje przyspieszenie wzrostu. Oczywiście, sytuacja gospodarcza jest obecnie niepewna. Ale Axon Enterprise wydaje się być gotowy na wszystko, co nadejdzie. Firma postanowiła być zasobna w gotówkę i nieobciążona zobowiązaniami. Posiada 424 mln USD w gotówce, ekwiwalentach i inwestycjach oraz zerowe zadłużenie. Jeśli więc warunki makroekonomiczne ulegną pogorszeniu, można oczekiwać, że firma Axon będzie nadal koncentrować się na swojej długoterminowej przyszłości, podczas gdy niektórzy konkurenci będą musieli skupić się na krótkoterminowym przetrwaniu.

Nie ma znaczenia, że firmy United Rentals, The Trade Desk i Axon Enterprise w przeszłości przez długie okresy biły rynek. Liczy się to, czy w przyszłości uda im się pokonać rynek. W tym celu należy zastanowić się, dlaczego te firmy odniosły sukces - rozszerzyły swoją działalność i podjęły decyzje o alokacji kapitału, które przyniosły korzyści akcjonariuszom. Właśnie to będzie potrzebne, aby w przyszłości pokonać rynek. W oparciu o dotychczasowe wyniki analitycy uważają, że United Rentals, The Trade Desk i Axon Enterprise mają duże szanse na zwiększenie wartości dla akcjonariuszy i dalszy rozwój, ale nie należy traktować tego jako porady inwestycyjnej, a jedynie jako analizę spółek, które odnotowały niezłe zyski, a niektóre czynniki potwierdzają ich dalszy, nieprzerwany wzrost.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet