S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Buffett vs. Burry: Który legendarny inwestor ma rację co do akcji Apple?

Warren Buffett, często nazywany Wyrocznią z Omaha, od-1.2% dawna jest bardzo przychylnie nastawiony do spółki i nie obawia się ostatnio wykupienia. Z drugiej strony Michael Burry, sprzedawca shortów, jest przeciwnego zdania. Kto ma rację co do akcji Apple?

Kto zatem ma rację i jakie wnioski mogą wyciągnąć inwestorzy?

W tym tygodniu największe fundusze hedgingowe opublikowały formularze 13F, w których podają informacje o zakupach, sprzedaży i stanie posiadania w swoich długich portfelach na koniec pierwszego kwartału. Być może najciekawszym odkryciem było to, że Buffett, a przynajmniej ktoś z jego konglomeratu Berkshire Hathaway ,kupił w ostatnim kwartale jeszcze więcej akcji Apple, mimo że jest to już największa pozycja Berkshire. W tym samym czasie firma Burry'ego, Scion Asset Management, dokonała znacznego krótkiego zakładu przeciwkofirmie Apple.

Kupowanie przez Buffetta i sprzedawanie przez Burry'ego

W pierwszym kwartale Berkshire $BRK-B+1.3%, $BRK-A+1.2% kupił dodatkowo 3,8 miliona akcjiApple $AAPL-1.2%. Brzmi to bardzo dużo, ale w porównaniu z łączną liczbą 891 milionów akcji Berkshire jest to znikoma ilość.

Z kolei Burry obstawiał przeciwko firmie Apple. W pierwszym kwartale Burry kupił opcje sprzedaży o wartości bazowej 206 000 akcji firmy Apple. Opcja sprzedaży daje posiadaczowi prawo, ale nie obowiązek, do sprzedaży określonej ilości akcji po określonej cenie w określonym czasie. Akcje, na które opiewają opcje, stanowią 17,9% długiej części portfela Burry'ego, jego największej pozycji.

Roczny wykres akcji firmy Apple , Źródło.

Dlaczego warto shortować akcje Apple, a nie inne spółki technologiczne?

Nie jest jasne, czy Burry wybrał Apple z powodów specyficznych dla firmy Apple, czy też dlatego, że jest to największa firma w Nasdaq Composite. W 2022 r. Apple zachowywał się znacznie lepiej niż drogie akcje oprogramowania i samochodów elektrycznych, które Burry brał pod uwagę w zeszłym roku.

Wczerwcu ubiegłego roku Burry nazwał rynek i aktywa finansowe w ogóle "największą bańką spekulacyjną wszechczasów we wszystkich aspektach", przewidując jednocześnie "matkę wszystkich krachów ". Wydaje się, że było to trafne stwierdzenie, gdyż wysoko wyceniane akcje wzrostowe zostały w tym roku zdziesiątkowane w wyniku gwałtownego wzrostu stóp procentowych. Jednak kiedy rynek spada, najsilniejsi liderzy, tacy jak Apple, zazwyczaj spadają jako ostatni, więc Burry może obstawiać, że skoro inne wysoko wyceniane spekulacyjne akcje technologiczne już się załamały, to akcje technologiczne o dużej kapitalizacji rynkowej, takie jak Apple, mogą być następne. Warto również wiedzieć, że raporty 13F nie ujawniają zakładów krótkich, więc zakład na opcję put na Apple może nie być jedynym zakładem Burry'ego przeciwko rynkowi. Może również posiadać krótkie pozycje w innych akcjach.

Spojrzenie inwestora długoterminowego

Chociaż interesujące jest to, że dwóch dużych inwestorów zajmuje zupełnie przeciwne stanowiska w sprawie popularnych akcji, nie powinno to mieć wpływu na długoterminowe postrzeganie Apple przez inwestorów. Należy pamiętać, że Buffett jest inwestorem długoterminowym, który nie zerwałby z Apple, gdyby nie uważał, że jego przewaga konkurencyjna słabnie, nawet jeśli akcje są obecnie nieco wysoko wyceniane.

https://youtu.be/dB4TAMqD_DA

Burry jest menedżerem funduszu hedgingowego, który bardzo często przeprowadza transakcje. Na przykład w ubiegłym kwartale sprzedał pięć z sześciu istniejących pozycji w swoim długim portfelu i kupił 11 nowych. To bardzo dużo handlu i nie jest to filozofia inwestowania długoterminowego.

Możliwe więc, że obaj mogą mieć rację. Wygląda na to, że Burry miał rację w krótkim terminie, gdyż od początku kwietnia akcje Apple spadły o około 14%. Jednak biorąc pod uwagę, jak często Burry handluje, możliwe, że już sprzedał te opcje sprzedaży. Ale mógł też nie mieć. Słabość łańcucha dostaw ma obecnie duży wpływ na firmę Apple. W dłuższej perspektywie Apple jest nadal doskonałą firmą i pozostaje największą pozycją Buffetta.

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna i zawsze należy przeprowadzić własną analizę. Zarówno długie, jak i krótkie pozycje inwestorów na akcje Apple zostały uwzględnione przez analityka Billy'ego Dubersteina.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet