S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Te 3 akcje były masowo kupowane przez miliarderów w pierwszym kwartale 2022 roku

Zmienność rynku nie odstraszyła doświadczonych menedżerów finansowych i miliarderów od tych powszechnie posiadanych akcji. Ten rok był bardzo niestabilny na Wall Street i nadal taki jest. Zmienność nie wystarczy jednak, by odstraszyć miliarderów zarządzających pieniędzmi. Z formularza 13F wynika, że w pierwszym kwartale trzy niezwykle popularne akcje zostały zakupione przez odnoszących ogromne sukcesy miliarderów.

Te trzy firmy cieszyły się dużym zainteresowaniem miliarderów.

1. Tesla $TSLA-2.0%

Pierwszym niezwykle popularnym i powszechnie posiadanym walorem, który przykuł uwagę niejednego miliardera zarządzającego pieniędzmi, jest król pojazdów elektrycznych (EV). Na podstawie raportów 13F, miliarder Jim Simons z Renaissance Technologies dodał 811 900 akcji Tesli w pierwszym kwartale, co ponad dwukrotnie zwiększyło udział jego funduszy w spółce. Prawie 1,7 mld USD ulokowane w akcjach Tesli na dzień 31 marca 2022 r. to druga co do wielkości pozycja Renaissance. Najbardziej prawdopodobnym powodem, dla którego Simons zwiększył swoje udziały w Tesli, są ponadprzeciętne wyniki spółki spowodowane problemami z łańcuchem dostaw. Mimo że branża motoryzacyjna zmaga się z niedoborami układów półprzewodnikowych i innymi problemami związanymi z globalnym łańcuchem dostaw, Tesla była w stanie wyprodukować w pierwszym kwartale ponad 305 000 pojazdów elektrycznych. Po wyprodukowaniu 930 422 pojazdów elektrycznych w 2021 r. Tesla jest na dobrej drodze do przekroczenia w tym roku ważnego psychologicznie progu 1 miliona pojazdów.

Dobry nastrój Simonsa może być również związany z rosnącymi marżami motoryzacyjnymi Tesli i szybko rosnącym zyskiem netto. W ciągu ostatniego roku (zakończonego 31 marca 2022 r.) marża motoryzacyjna Tesli wzrosła o ponad sześć punktów procentowych do 32,9%, a skorygowany zysk netto wzrósł z 1,05 mld USD do 3,74 mld USD. Najbardziej dominująca firma w branży pojazdów elektrycznych ma jednak swoje wady. Na przykład, nawet jeśli Tesla odnotowała gwałtowny wzrost przychodów netto, to do niedawna jej zyski były uzależnione od sprzedaży regulacyjnych jednostek emisji (REC) innym producentom samochodów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad 19% przychodów GAAP spółki pochodziło z REC. To nie jest idealne rozwiązanie.

2. Chevron $CVX-1.8%

Inną niezwykle popularną akcją kupioną przez miliardera w pierwszym kwartale jest zintegrowany gigant naftowo-gazowy Chevron . Chociaż w momencie pisania tego tekstu firma Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway, nie złożyła jeszcze sprawozdania 13F w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, wyniki operacyjne spółki za pierwszy kwartał pokazały, że Wyrocznia z Omaha znacznie zwiększyła swoje udziały w Chevronie. Na dzień 31 grudnia 2021 r. firma Berkshire Hathaway posiadała około 38,25 mln akcji Chevronu o wartości 4,5 mld USD. Jednak na dzień 31 marca 2022 r. raport Berkshire wykazał wartość godziwą Chevronu na poziomie 25,9 mld USD. Oznacza to, że w pierwszym kwartale zakupiono ponad 136 mln akcji Chevronu.

Inwazja Rosji na Ukrainę to wydarzenie, które może stanowić wyzwanie dla globalnych łańcuchów dostaw energii przez najbliższe lata i sprawić, że ceny ropy i gazu utrzymają się na poziomie znacznie przekraczającym średnie historyczne. Chociaż Chevron jest zintegrowaną firmą działającą w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego, największe marże przynosi jej działalność wydobywcza (tj. wiercenia i poszukiwania). Teraz jest dobry moment, aby wspomnieć, że zintegrowany model operacyjny Chevronu jest ważnym kluczem do jego sukcesu. Jeśli i kiedy ceny ropy i gazu spadną, Chevron może oprzeć się na wysoce przewidywalnych przepływach pieniężnych w segmencie midstream (tj. rurociągach i magazynach) lub liczyć na to, że rafinerie i zakłady chemiczne odniosą korzyści z niższych kosztów produkcji. Działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej i gazu ziemnego pomogła firmie przetrwać kilka poważnych kryzysów gospodarczych. Jednak to właśnie dywidenda Chevronu mogła być największą atrakcją dla Buffetta i jego zespołu inwestycyjnego Berkshire Hathaway. 3,4% stopa zwrotu z Chevronu jest o wiele bardziej akceptowalna niż gdyby góra gotówki leżała wokół i nie pracowała. Nie szkodzi, że Chevron ogłosił plany wykupu własnych akcji o wartości 10 mld USD do końca roku.

3. Netflix $NFLX-0.9%

Trzecim bardzo popularnym walorem, którego jeden z miliarderów nie mógł się pozbyć w pierwszym kwartale, jest serwis streamingowy Netflix. Zgodnie z wczesnym raportem 13F, miliarder Ken Fisher z Fisher Asset Management dodał 930 290 akcji Netflixa, zwiększając ostatecznie udział swojego funduszu do prawie 6,36 mln akcji do końca pierwszego kwartału. Zakup tych akcji sprawił, że Netflix znalazł się na 17 miejscu wśród największych pakietów akcji firmy Fisher Asset Management. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Fisher zdecydował się na taki ruch, odpowiedź prawdopodobnie wiąże się z tym, że jego fundusze skupiają się na kupowaniu uznanych spółek wzrostowych. Netflix ma bogatą historię dwucyfrowych wzrostów sprzedaży i niezmiennie pozostaje najpopularniejszym serwisem streamingowym w USA, mimo że ostatnio był wstrząsany z powodu odejścia dużej liczby abonentów. Dopóki Netflix nie przywróci wzrostu liczby subskrybentów i nie przejmie kontroli nad udostępnianiem haseł, moim zdaniem nie jest wart swoich pieniędzy i osobiście bym się na niego nie zdecydował.

Oczywiście to, że miliarderzy inwestują w te firmy, nie oznacza, że należy natychmiast przenieść swoje oszczędności życia, ale raczej powinno być wskazówką, jak tacy ludzie patrzą. Mój ranking to: 1. Chevron 2. Tesla 3.Netflix, ale prawdopodobnie osobiście nie wchodziłbym w ogóle w Netflix, jednak jest to tylko moja opinia, a nie doradztwo inwestycyjne, więc decyzja należy oczywiście do każdego z Was :)

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet