S&P 500 ^GSPC 4,973.05 +0.12%
Tesla TSLA $140.53 -4.43%
Nvidia NVDA $772.96 +1.44%
Meta META $475.10 -1.24%
Microsoft MSFT $396.50 -0.66%
Alphabet GOOG $155.95 +0.15%
Amazon AMZN $174.83 +0.11%
Apple AAPL $165.12 +0.07%

Rychlý pohled: Amazon- E- commerce gigant. Stojí za úvahu při aktuální ceně?

Společnost Amazon $AMZN+0.1% je podle mne společnost, kterou každý zná a spousta lidí používá její služby formou internetového obchodu. Pro mne je důležité, aby společnost byla nejen kvalitní, ale aby byla i aktuálně za dobrou cenu. Kdy se tedy vyplatí zabývat se společností Amazon $AMZN+0.1% , zkoumat jí, její odvětví a konkurenci hlouběji?

Na to se podíváme právě dneska. Většinou se společnostmi nezabývám hlouběji, pokud je aktuální cena dosti vzdálená mé hypotetické nákupní ceně (jedná se o hrubý nástřel nákupní ceny za kterou bych nad koupí dané akcie uvažoval).

 

Tak tedy začněme:

P/E- Aktuální P/e společnosti činí v tuto chvíli nějakých 55. Pokud se však podíváme do historie a vezmeme v potaz zisky za posledních 5 let, tak tržní kapitalizace / průměrný zisk za posledních 5 let, neboli takové P/E na které se dívám já je nějakých 69. Proč se orientuji zrovna podle tohoto P/E a ne podle aktuálního? Je to jednoduché společnosti mohou mít roční výkyvy v ziscích a dostanu tak lepší obrázek. Tady u společnosti Amazon $AMZN+0.1%  je to hlavně z toho důvodu, že společnosti se dobře dařilo v době Covidu. Všichni byli zavření doma a tím pádem se pro ně stalo komfortní nakupování z domova přes internet. Tím pádem si nejsem jistý, že Amazon $AMZN+0.1% je schopný udržet takto vysoké tempo růstu a takto vysoké zisky. Vycházím zde z předpokladu, že u této společnosti nakupovali v době Covidu i lidé, kteří v normální době o této společnosti nenakupují, nebo nevyužívají její služby.

Společnost už totiž není jenom o provozování E-shopu, ale také provozuje například i streamovací platformu.

 

Tržní kapitalizace- Společnost má aktuálně tržní kapitalizaci ve výši 1110,21 mld. USD.

 

Marže- Společnost dosahuje průměrné čisté marže za posledních 5 let ve výši 4,5%.  Zároveň ale svojí čistou marži za posledních 5 let zvýšila průměrně o 63,5% ročně.

Amazonu se takto daří proto, protože na trhu nemá moc konkurence. Myslím si, že když skoro v jakékoliv zemi se zeptáte co je to Amazon tak lidé budou vědět. Je to zkrátka silná značka, která se hodně obtížně buduje a ještě obtížněji se překonává.

 

Růst tržeb- Tržby rostly za posledních 5 let průměrně o 32% ročně. Velké roční nárůsty tržeb společnost zaznamenala za poslední dva roky (2020 a 2021). Zde byl Covid, takže si myslím, že právě z důvodu různých restrikcí lidé, co byly zavření doma, tak využívali hodně těchto služeb.

 

Růst zisků- Zisky rostly za posledních 5 let průměrně o 200% ročně. musíme prát v potaz, že společnost od roku 2019 téměř ztrojnásobila své zisky. Zde doporučuji v případě uvažování o koupi této akcie, projít si celý výkaz zisků a ztrát a z jistit z jakého důvodu rostou zisky o tolik rychleji než tržby.

 

Snižování počtu akcií v oběhu- Pozor tady máme první háček. Sice ne moc velký ale je tady. Společnost totiž za posledních 5 let navýšila počet akcií v oběhu v průměru o 1% ročně.  Není to žádná tragédie, ale rád vidím, když společnosti počet akcií v oběhu snižují a ne navyšují. Může to také indikovat to, že akcie může být předražená.  Většinou chcete totiž vlastní akcie zkupovat, když stojí co nejmíň (můžete jich skoupit více za danou sumu USD.) a naopak vydávat, když akcie jsou předražené a stojí co nejvíce (nemusíte jich vydat tolik, abyste dostali požadovanou sumu USD.)

 

Krátkodobé aktiva větší než krátkodobé pasiva- Zde společnost tento bod splňuje.  Za posledních 5 let neměla krátkodobé aktiva nižší než krátkodobé pasiva. Což znamená, že kdyby společnost hypoteticky nevydělala ani jednu korunu, tak své závazky v daném roce zvládne pokrýt právě prodejem krátkodobých aktiv.

 

Růst provozního a volného Cashflow- Tak pozor tady už je to zajímavější. Společnosti rostlo provozní cashflow z posledních 5 let 4 roky průměrně o 64% ročně, ale v posledním roce (2021) kleslo provozní cashflow z 66,06 mld. USD na 46,33 mld. USD. Jediné co jsem takto ve výkazech našel, tak že společnost měla razantní změny pracovního kapitálu směrem dolů, což může být důvod právě poklesu provozního cashflow. Když si potom spočítám průměrný růst provozního cashflow za posledních 5 let, tak to vychází průměrně na 30% ročně.

U volného cashflow je to také zajímavé, to rostlo za posledních 5 let 4 roky průměrně o 76% a v posledním roce (2021) Společnost Amazon $AMZN+0.1% vykázala záporné volné cashflow a to konkrétně -14,73 mld. USD. Zase jenom rychlím pohledem ( protože na tom je tato rubrika založena) jsem zjistil, že v roce 2021 došlo k navýšení kapitálových výdajů o zhruba 20 mld. USD.  Tudíž zde nemohu zaznamenat růst za posledních 5 let ale jenom 4  roky. Kdybych zde zahrnul i poslední rok, tak by místo růstu vyšel pokles volného cashflow. Já věřím, že se jedná o jednorázovou záležitost, ale pro jistotu zase pokut byste uvažovali nad nákupem akcií společnosti Amazon $AMZN+0.1% , tak bych si nejdříve dohledal všechny informace proč zde k zápornému casflow a zvýšení kapitálových výdajů došlo.

 

Cena/volné cashflow- Průměrné volné cashflow za posledních 5 let činí 11 mld. USD. Pokud bychom nebrali v potaz poslední rok a vzali průměrné cashflow za poslední 4 roky, tak jsem na nějakých 17 mld. USD. takže v prvním případě je P/FCF nějakých 100 a v tom druhém nějakých 65.

 

Návratnost investovaného kapitálu- V případě, že budeme počítat s 11 mld. USD ročně volného cashflow, tak návratnost investovaného kapitálu vychází na zhruba 7% ročně. V případě druhého scénáře, kde je průměrné volné cashflow za posledních 5 let 17 mld. USD. tak zde vychází návratnost investovaného kapitálu na zhruba 10% ročně.

 

Splácení závazků z volného cashflow- V případě, že budeme vycházet z pozitivnějšího scénáře tzn. průměrné volné cashflow za posledních 5 let činilo 17 mld. USD, a firma by tuto sumu vynakládala na redukci svého dlouhodobého dluhu, tak jej splatí za 6 let.

 

Ocenění:

Jako vždy si vyprojektuju 3 scénáře a u všech tří budu požadovat návratnost 12,5%.

volné cashflow Společnosti rostlo za posledních 9 let průměrně o 718% ročně. V posledním roce byl pokles o 156%. Za posledních 5 let volné cashflow rostlo průměrně o 76% ročně. 

1- nejhorší scénář- Zde počítám s růstem volného cashflow o 5% a P/FCF 10

2- normální scénář- Zde počítám s růstem volného cashflow o 10% a P/FCF 18

3- nejlepší scénář- Zde počítám s růstem volného cashflow o 15% a P/FCF 25

Cena za akcii po započtení bezpečnostního polštáře ve výši 20% mi vyšla kolem 900USD.

Proč tak málo? No protože se zde jedná o co se týče kapitalizace obrovskou společnost a takovýmto společnostem už se hůře roste. Proto zde jsou zvoleny i nižší poměrové ukazatele. 

 

Závěr:

Amazon je podle mě co se týče značky skvělá společnost, ale je zde omezený růst a vzhledem k tomu, že se zde z mé strany jedná pouze o rychlý pohled, tak cena u mne není také pevná, možná že bych ji v případě hlubší analýzy upravil. Každopádně mi zde celkem vadí vysoké kapitálové výdaje, které má Amazon $AMZN+0.1%  každým rokem vyšší. Otázkou tedy je jak tyto kapitálové výdaje společnost zužitkuje v budoucnu, ale to už je na hlubší analýzu. 

Jedná se zde pouze o můj rychlý pohled na společnost a ne o žádné hluboké šťourání se v ní. Berte to prosím na vědomí. 

Děkuji.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem žádný finanční ani investiční poradce a tento materiál neslouží jako investiční doporučení. Proto každý z vás ať si udělá před investováním vlastní průzkum a analýzu.

Vlastníte akcie společnosti Amazon?

Vote to see the results! 19 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @martinbartkovsky má karmu 27 a je členem této komunity od 04/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Jsem zvědavý, kam se bude Amazon dále posouvat, ale nemyslím si, že u něj uvidíme takové růsty jako v minulosti.

Jsem stejného názoru. Podle mě nelze aby takto obrovská společnost rostla takovým tempem i nadále. Ale můžeme se mýlit. Nikdo nemá křišťálovou kouli. 

Čas ukáže.

Pre konzervatívneho investora OK ale za mna už asi nke

900$ se zdá jako málo, ale je to tak. Mám dojem, že jsem se ve svém konzervativním scénáři dostal někam velmi blízko. $AMZN+0.1% teď není v příliš dobré pozici, protože se v jeho hospodaření budou výrazněji projevovat dopady inflace a porostou tím náklady

Je to to samé jako se společností Meta. Když jsem v době kdy stala přes 300 USD za akcii říkal, že bych jí byl ochoten nakoupit někde mezi 180 a 190 USD, tak mi v některých skupinách psali, že je to nereálné. A hele me kde je Meta dnes. Takže si myslím, že i ten Amazon dojde na nějaké takové úrovně časem. Otázka pak bude znít, zda se společst nezhorší fundamentálně.