S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

2 unikátní technologické akcie, které se nyní prodávají s výraznou slevou oproti začátku roku

Technologické akcie v nynějším světle už nejsou tak atraktivním, jako třeba před rokem. Mohou za to především rostoucí úrokové sazby, které vyvolaly obrat ke konzervativnějším investicím a odklon právě od rizikovějších technologií. Vyhýbat se všem technologickým akciím je však obecně špatný nápad, protože tento sektor nabízí mnoho příležitostí, kterých by byla škoda nevyužít. 

Technology is the future

Jsem názoru, že bychom se nyní měli jednoduše držet dobře řízených blue-chip společností, které generují stabilní růst a dostatek hotovosti a zároveň se obchodují za rozumné ocenění. Tyto 2 akcie tomu odpovídají: 

1. Alphabet

Společnost Google $GOOG-1.1% ze skupiny Alphabet vlastní přední světový vyhledávač, největší platformu pro streamování videa (YouTube), nejoblíbenější webový prohlížeč (Chrome), nejlepší e-mailovou platformu (Gmail) a nejrozšířenější mobilní operační systém (Android). Provozuje také třetí největší platformu cloudové infrastruktury na světě, Google Cloud, a na mnoha trzích má téměř duopolní postavení v oblasti digitální reklamy se společností Meta Platform.

Pětiletý graf akcie Alphabet, Zdroj: Google Finance 

Tento téměř nepřehlédnutelný ekosystém umožnil společnosti Alphabet v letech 2016 až 2021 zvyšovat své roční příjmy tempem 23,3 %, a to i přesto, že její hlavní reklamní byznys prodělal během pandemie krátké zpomalení. Její zisk na akcii rostl rovněž tempem 32,1 % CAGR, přestože agresivně rozšiřovala svůj nerentabilní cloudový byznys. V roce 2021 vygenerovala neuvěřitelných 67 miliard dolarů FCF a 50 miliard z této částky utratila v průběhu roku za zpětné odkupy. To jí ponechalo dostatek hotovosti na čerstvé investice a akvizice.

Akcie společnosti Alphabet za posledních pět let vzrostly o téměř 140 %, ale stále se obchodují za pouhý dvacetinásobek forwardového zisku. Akcie byly letos taženy dolů spolu s širším technologickým sektorem, ale domnívám se, že zůstávají jednou z nejbezpečnějších dlouhodobých investic na trhu digitální reklamy a cloudu.

2. TSMC

TSMC $TSM-3.5% je největším smluvním výrobcem čipů na světě. Vyrábí čipy pro výrobce čipů bez továrny, jako jsou Advanced Micro Devices, Apple a Qualcomm. Rovněž si udržuje náskok před svými dvěma nejbližšími rivaly, společnostmi Samsung a Intel , v "závodě procesů", jehož cílem je vytvářet menší a hustší čipy.

Pětiletý graf akcie TSMC, Zdroj: Google Finance 

V letech 2016 až 2021 rostly roční tržby společnosti o 14,1 % a její zisk rostl tempem 15,6 % CAGR. Její roční provozní cash flow se rovněž více než zdvojnásobilo z 16,8 miliardy USD na 39,8 miliardy USD, a to i přesto, že zvýšila své výdaje na nové závody a menší uzly. Společnost TSMC si plánuje udržet vedoucí postavení v oblasti procesů tím, že zvýší své kapitálové výdaje z 28 miliard USD v roce 2021 na 40 až 44 miliard USD v roce 2022, což je daleko za možnostmi výdajů společností Intel nebo Samsung.

Akcie TSMC již za posledních pět let dosáhly celkového výnosu více než 200 %, ale stále se obchodují za pouhý 16násobek budoucích zisků. Toto nízké ocenění spolu s předpokládaným dividendovým výnosem ve výši 2,2 % z ní činí solidní dlouhodobou investici.

Nejedná se o žádné investiční doporučení a případné investiční rozhodnutí je jen ve vašich rukách. Informace o akcích jsem čerpal od analytika jménem Leo Sun. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Všichni se teď prodávají za výrazně lepší cenu... jen si vybrat :D A mít teda cash na nákupy... :D

mně už cash pomalu dochází :d

takové 2 jistoty :))

přesně tak