S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

2 popularne akcje technologiczne z idealnym okresem posiadania na zawsze

Akcje technologiczne w obecnym świetle nie są tak atrakcyjne, jak były, powiedzmy, rok temu. Wynika to głównie z rosnących stóp procentowych, które spowodowały zwrot w kierunku bardziej konserwatywnych inwestycji i odejście od bardziej ryzykownych technologii. Unikanie wszystkich akcji technologicznych jest jednak generalnie złym pomysłem, ponieważ sektor ten oferuje wiele możliwości, których szkoda byłoby nie wykorzystać.

Technologia to przyszłość

Jestem zdania, że obecnie powinniśmy po prostu trzymać się dobrze zarządzanych spółek blue-chip, które generują stabilny wzrost i dużo gotówki, a jednocześnie są notowane na rozsądnych wycenach. Te dwie akcje pasują do tego zestawienia:

1. Alfabet

Firma Alphabet's Google $GOOG-1.1% jest właścicielem wiodącej na świecie wyszukiwarki, największej platformy do strumieniowego przesyłania wideo (YouTube), najpopularniejszej przeglądarki internetowej (Chrome), najlepszej platformy poczty elektronicznej (Gmail) oraz najczęściej używanego mobilnego systemu operacyjnego (Android). Jest także operatorem trzeciej co do wielkości na świecie platformy infrastruktury chmury obliczeniowej, Google Cloud, i na wielu rynkach ma niemalże duopol na reklamę cyfrową dzięki platformie Meta.

Wykres pięcioletni akcji Alphabet , Źródło:Google Finance

Ten niemal niemożliwy do przeoczenia ekosystem pozwolił firmie Alphabet na zwiększenie rocznych przychodów o 23,3% w latach 2016-2021, mimo że jej podstawowa działalność reklamowa uległa krótkotrwałemu spowolnieniu w czasie pandemii. Zysk na akcję firmy wzrósł o 32,1% CAGR, mimo że agresywnie rozwijała ona swoją nierentowną działalność w zakresie chmur obliczeniowych. W 2021 r. wygenerowała aż 67 mld USD FCF, z czego 50 mld USD przeznaczyła na wykup akcji własnych. Dzięki temu firma dysponowała dużą ilością gotówki na nowe inwestycje i przejęcia.

W ciągu ostatnich pięciu lat akcje Alphabet wzrosły o prawie 140%, ale nadal są wyceniane zaledwie 20-krotność przyszłych zysków. W tym roku akcje spółki spadły wraz z całym sektorem technologicznym, ale uważam, że pozostaje ona jedną z najbezpieczniejszych długoterminowych inwestycji na rynku reklamy cyfrowej i chmury.

2. TSMC

TSMC $TSM-3.5% jest największym na świecie kontraktowym producentem układów scalonych. Wytwarza chipy dla takich producentów układów scalonych, jak Advanced Micro Devices, Apple i Qualcomm, a także utrzymuje przewagę nad swoimi dwoma najbliższymi rywalami, Samsungiem i Intelem, w "wyścigu technologicznym" o produkcję mniejszych, gęstszych układów scalonych.

Wykres pięcioletni akcji TSMC , Źródło:Google Finance

W latach 2016-2021 roczne przychody firmy wzrosły o 14,1%, a jej zyski zwiększyły się o 15,6% CAGR. Roczne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej firmy wzrosły ponad dwukrotnie z 16,8 mld USD do 39,8 mld USD, mimo że firma zwiększyła wydatki na nowe zakłady i mniejsze węzły. TSMC planuje utrzymać pozycję lidera w dziedzinie procesów technologicznych poprzez zwiększenie nakładów inwestycyjnych z 28 mld USD w 2021 r. do 40-44 mld USD w 2022 r., co znacznie przekracza możliwości wydatkowania środków przez Intela czy Samsunga.

W ciągu ostatnich pięciu lat akcje TSMC przyniosły już łączny zwrot w wysokości ponad 200%, ale nadal są wyceniane zaledwie 16-krotność przyszłych zysków. Tak niska wycena w połączeniu z prognozowaną stopądywidendy na poziomie 2,2% sprawia, że jest to solidna inwestycja długoterminowa.

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna, a wszelkie decyzje inwestycyjne leżą wyłącznie w Państwa rękach. Informacje o akcjach zaczerpnąłem od analityka o nazwisku Leo Sun.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet