S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Analiza akcji Amazon: ryzyko i zysk

Wielu inwestorów, którzy zainwestowali w akcje Amazona ( $AMZN-1.5% ), straciło pieniądze w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ponieważ akcje spadły o 40% od szczytów. Jednak prawdopodobnie największym przegranym był współzałożyciel firmy Jeff Bezos, obecnie trzeci najbogatszy człowiek na świecie, którego majątek wynosi "tylko" 132 miliardy dolarów. Oto bliższe spojrzenie na firmę Amazon i jej działalność.

Amazon

Działalność firmy Amazon

Amazon $AMZN-1.5% jest z pewnością najlepszą akcją dotyczącą chmur obliczeniowych, jaką można kupić. Posiada największą sieć chmur obliczeniowych na świecie, z centrami danych o skali wszystkich kontynentów. W budowie jest kolejnych siedem ośrodków, w tym jeden w Nowej Zelandii.

Wszystkie te centra danych, jak również magazyny, zostały zbudowane z przepływów pieniężnych, a nie z zadłużenia. Wszystko, co kupił w zeszłym roku, w tym roku kosztuje go już tylko utrzymanie. Kluczem do rozwoju chmury stało się wynajmowanie pojemności za pośrednictwem Amazon Web Services. Tylko w pierwszym kwartale AWS osiągnęła 18,4 mld USD przychodów, a jedną trzecią stanowił zysk netto. W dalszym ciągu rozwija się w tempie ponad 30% rocznie, podobnie jak rynek.

https://youtu.be/a9__D53WsUs

AWS daje firmie Amazon ogromną przewagę w każdym innym obszarze działalności, którego dotyka. Dotyczy to Alexy, Kindle, a zwłaszcza Amazon Prime Video, drugiego po Netflixie największego płatnego streamera, który jest klientem AWS.

Jedynym problemem wydaje się być działalność firmy Amazon. Sprzedaż gwałtownie wzrosła w czasie pandemii, a firma starała się nadrobić zaległości. Obecnie wzrost gospodarczy uległ spowolnieniu, a nawet odwróceniu w skali międzynarodowej.

Wniosek jest następujący

Istnieje tylko pięciu królów chmur, którzy obecnie dominują w gospodarce światowej. Jeśli chodzi o samą chmurę, największą rolę odgrywa Amazon. Amazon ma ogromne możliwości w zakresie transmisji strumieniowej, urządzeń, reklamy oraz opieki zdrowotnej, gdzie posiada aptekę i wirtualną opiekę medyczną, i choć boryka się z dużymi problemami w swojej działalności, można je rozwiązać. Problemy występują także w gospodarce światowej, ale to dotyczy wszystkich.

Pomimo szybkiego wzrostu i wszystkich pozytywów związanych z Amazon AWS, akcje są nadal dość drogie i dlatego poczekam z ich zakupem. Nie jest to rekomendacja inwestycyjna, należy dokonać własnej analizy. Analitykiem firmy Amazon jest Dana Blankenhorn.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet