S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Analiza Genuine Parts: czy warto inwestować w tego króla dywidend?

Genuine Parts Company $GPC-0.5% to amerykańska organizacja usługowa zajmująca się dystrybucją samochodowych części zamiennych, przemysłowych części zamiennych, produktów biurowych oraz materiałów elektrycznych/elektronicznych. Tak jak można czerpać korzyści z inwestowania długoterminowego, tak samo można czerpać korzyści z akcji, które wypłacają silną i długotrwałą dywidendę. Dziś przyglądamy się bliżej królowi dywidend - spółce $GPS-3.8%.

Jedną z głównych spółek zależnych firmy $GPS-3.8% jest właśnie firma NAPA zajmująca się sprzedażą i dystrybucją.

Jeśli chcemy w pełni zrozumieć potencjał firmy i jej rozwój, musimy najpierw przyjrzeć się liczbom i wynikom. Skupimy się więc na najnowszych wynikach za pierwszy kwartał, który zakończył się w marcu.

Dlaczego $GPS-3.8%jest popularny wśród inwestorów?

1. firma cieszy się reputacją firmy, która "bije na głowę szacunki analityków".

  • Firma Genuine Parts odnotowała w pierwszym kwartale sprzedaż netto w wysokości 5,3 mld USD, co oznacza wzrost o 18,6% w porównaniu z okresem sprzed roku. Analitycy przewidywali, że będzie to około 5-5,1 mld euro. Jednocześnie jest to siódmy z dziesięciu kwartałów, w których firma odnotowała tak silny wzrost.
  • Duży wzrost sprzedaży netto oryginalnych części był spowodowany wzrostem zarówno w segmencie części samochodowych, jak i części przemysłowych. Wobec znacznego niedoboru chipów półprzewodnikowych, który ograniczył produkcję nowych samochodów, konsumenci stali się ostatnio bardziej zależni od używanych części samochodowych. Pomogło to w rozwoju segmentu motoryzacyjnego firmy Genuine Parts.
  • W pierwszym kwartale 2022 r. GPC odnotowało skorygowany zysk w wysokości 1,86 USD na akcję, co oznacza wzrost o 24% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
  • Zysk operacyjny wzrósł o 12,3% rok do roku do poziomu 264,6 mln USD, przewyższając tym samym konsensus na poziomie 234 mln USD. W tym samym czasie zysk operacyjny wzrósł o 50,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem.

W tym samym czasie wzrosły również wolne ekwiwalenty środków pieniężnych, ale nie będę przytłaczał Was tymi liczbami.

2. Skup się na dywidendzie

Przyzwoity wzrost zysków spółki Genuine Parts powinien również pomóc jej w przedłużeniu 66-letniej passy wzrostu dywidendy, co czyni ją Królem Dywidend.

Wynika to z faktu, że wskaźnik wypłaty dywidendy z akcji ma wynieść aż 45% w 2022 roku. Dzięki temu firma Genuine Parts może zatrzymać większość swoich zysków, które przeznacza na inwestycje w rozwój działalności, wykup akcji własnych i spłatę zadłużenia.

Obecna dywidenda wynosi 2,72%, co przy cenie akcji wynoszącej 131,48 USD jest bardzo dużo. Oczekuje się, że wzrost dywidendy będzie bardziej zauważalny w porównaniu ze wzrostem zysków spółki. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat wzrost dywidendy będzie kształtował się w przedziale 5-7%. Jednocześnie jest to dywidenda prawie 2-krotnie wyższa od dywidendy wypłacanej przez indeks S&P 500.

Ogólne zyski firmy wykazują tendencję wzrostową, ale nadal znajdują się poniżej poziomów z 2019 r.

  • Poza wzrostem przychodów i dywidendy: Firma regularnie wykorzystuje wolne środki pieniężne na wykup akcji, co jest bardzo dobrą wiadomością dla akcjonariuszy.
  • Wolne przepływy pieniężne w spółce mają charakter zmienny: w latach 2018-2019 FCF zmniejszyły się, a w kolejnych dwóch latach stopniowo rosły. Szacuje się, że obecnie trend spadkowy powróci i firma pokaże nieco niższe liczby niż w ubiegłym roku, ale nie chcę wyprzedzać samego siebie i pozostawiam te przewidywania ekspertom.

Jednak wahania FCF nie będą miały wpływu na dywidendę, która jest regularnie zwiększana (66 lat z rzędu).

Co mam powiedzieć na obecną cenę 131,48 USD za akcję?

Patrząc na wyniki spółki, widzimy, że w porównaniu z innymi spółkami zmienność była tu minimalna i spowodowała spadek ceny akcji jedynie o 4%, co nadal jest niską wartością, a moim zdaniem akcje są przewartościowane.

Analitycy widzą godziwą cenę w okolicach 100 USD. Mój przedział cenowy jest nieco wyższy, ale śmiem twierdzić, że cena powyżej 110-115 USD to nadal drogo. Idealnym poziomem kupna dla mnie byłaby cena około 110 USD, ale ten trend spadkowy może nie nadejść w najbliższym czasie ze względu na coraz lepsze wyniki.

  • Te ceny należy traktować z przymrużeniem oka. Analitycy stosują inne formuły niż Ty możesz lub musisz stosować, ale jednocześnie istnieje wiele formuł obliczania wartości godziwej i rzeczywistej akcji. Zależy to także od tego, jakiego poziomu "bezpieczeństwa" potrzebuje każdy z nas.

Firma ma duży zasięg działania, któremu towarzyszy szereg spółek zależnych

Firma jest podzielona na części:

  1. Części samochodowe
  2. Części przemysłowe
  3. Dystrybucja

Grupa Automotive Parts zajmuje się dystrybucją części samochodowych, akcesoriów i artykułów serwisowych na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Polski, Holandii, Belgii, Australii i Nowej Zelandii.

Sieć kanadyjska liczy do 700 sklepów, a w Stanach Zjednoczonych blisko 6000. W całej UE znajduje się prawie 2 000 kolejnych punktów sprzedaży detalicznej. Wreszcie, mamy adresowany rynek w Australii, gdzie jest ponad 600 sklepów filialnych.

Oczywiście rzeczywiste liczby mogą być nieco wyższe, ponieważ rośnie liczba sklepów detalicznych i filii. Podaję te liczby dla zainteresowania i poszerzenia horyzontów, abyśmy mogli wyraźnie zobaczyć zakres działalności firmy.

Wreszcie,

Prezes Zarządu $GPC-0.5%: Jesteśmy zadowoleni z tego, że nasze wyniki na początku roku nadal są bardzo dobre. W pierwszym kwartale odnotowaliśmy nowe rekordy sprzedaży w segmencie GPC, motoryzacyjnym i przemysłowym, wzrost marży i siódmy z rzędu kwartał dwucyfrowego wzrostu zysków.

Czy podoba Ci się $GPC-0.5%?

Czy mamy jakichś inwestorów, którzy jadą na fali wyników $GPC-0.5%?

Jaka byłaby optymalna cena zakupu?

Jeśli zaintrygowała Cię analiza spółki $GPC-0.5%, daj mi znać, abym kontynuował analizę lub zaproponował inną spółkę do przeanalizowania. Oczywiście nie przeanalizowałem jeszcze wszystkich potrzebnych wskaźników. Taki artykuł zawierający wszystkie ważne pojęcia i liczby byłby zbyt długi i, śmiem twierdzić, nieciekawy.

Należy pamiętać, że nie jest to artykuł zawierający porady finansowe. Każda inwestycja musi zostać poddana gruntownej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet