Co stojí za tragickým propadem Cisco Systems? Nastal čas k nákupu za výhodnou cenu?

Akcie společnosti Cisco $CSCO+0.2% se ve čtvrtek propadly poté, co technologická společnost varovala, že její tržby v tomto čtvrtletí klesnou, protože výluky v Číně narušily dodavatelské řetězce. Akcie si v letošním roce připisuje téměř 34% propad ceny, může být aktuální stav akcie vhodnou příležitostí pro nákup? Podrobněji se dnes podíváme, proč Cisco zaostalo za očekáváním investorů.

$CSCO+0.2% 

Výrobce síťových zařízení a poskytovatel služeb ve středu večer uvedl, že očekává pokles tržeb ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí o 1 až 5 % oproti stejnému období předchozího roku. Analytici očekávali 5,9% nárůst na 13,9 miliardy USD.

Akcie klesly až o 14 % na 41,36 USD, což je nejnižší cena od listopadu 2020, a 24 milionů vyměněných akcií překonalo během první hodiny obchodování průměrný denní objem přibližně 22 milionů akcií.

  • Měsíc zpátky jsem psal článek, kde jsem uvedl, že Cisco má enormní počet objednávek a zároveň vysoký počet nevyřízených objednávek, což mě na jednu stranu dělalo býčím. Bohužel zas a znova: COVID. 

Společnost Cisco uvedla, že během svého třetího fiskálního čtvrtletí zaznamenala "solidní poptávku", ale prodeje byly poškozeny výlukami kvůli koronaviru v Číně a válkou na Ukrajině, kterou koncem února zahájilo Rusko. Situace v Číně zůstává bodem tlaku i v jejím současném čtvrtém fiskálním čtvrtletí.

  • Přesně právě tohle je situace, kdy se očekávalo silné čtvrtletí popoháněné dobrými výsledky, ale nastala ''nečekaná'' výluka v Číně a hned zde máme opačný trend, než měl být. Analýza je dobrá věc, ale určité věci nevíme a ani neovlivníme. 

Co říká ředitel společnosti Cisco?

Co stojí za propadem Cisca?

"Šanghaj nyní říká, že se otevře 1. června. Nevíme přesně, co to znamená," a jaký to bude mít dopad na zajištění dílů, které potřebuje pro výrobu, řekl podle přepisu generální ředitel společnosti Cisco Chuck Robbins na konferenčním hovoru společnosti.

"A v souladu s tím se domníváme, že až se otevřou a až povolí spuštění dopravní logistiky, domníváme se, že dojde k vysokému stupni přetížení," s ostrou konkurencí o přístup do přístavů a na letiště, řekl.

Robbins uvedl, že společnost Cisco "zažila celé čtvrtletí výluk v Číně", přičemž práce vázla především v Šanghaji. Úřady v nejlidnatějším městě země koncem března nařídily milionům lidí, aby zůstali doma a nechodili do práce, aby zpomalily šíření respiračního onemocnění.

Neschopnost společnosti Cisco "dostat z Číny dodávky" vedla ke snížení tržeb ve třetím čtvrtletí o 300 milionů dolarů a tržby byly poškozeny o 200 milionů dolarů kvůli válce v Rusku na Ukrajině, uvedl Robbins, který zároveň zastává funkci předsedy představenstva.

Společnost uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí vidí omezení u přibližně 350 kritických komponentů z celkového počtu 41 000.

"Náš tým dodavatelského řetězce agresivně sleduje více možností, jak tyto nedostatky odstranit," řekl Scott Herren, finanční ředitel společnosti Cisco, v pozdním středečním konferenčním hovoru.

Závěr

Aktuálně nejsem schopný říct zda se jedná o výhodnou koupi či investici. Společnost je na trhu již desítky let a vyplácí i dividendu ve výši 3,64%, což je jedno z pozitiv společnosti. Na druhou stranu zde máme značný propad, který nám otevírá bránu pro vstup. Nedokážu 100% říct, že jsme na konečném dně. Společnost trápí covid a válka na Ukrajině, která značně omezuje výrobu a dodavatelské řetězce společnosti. Jelikož nikdo z nás neví, jak moc se tato krize protáhne, tak se nedá ani s přesností říct, zda očekávat v krátké době zlepšení. Společnost sice hlásí enormní počty nevyřízených objednávek, což by normálně byl katalyzátor pro růst, ale v aktuálním případě a situaci si však nemůžeme být jistí ničím. Konečné rozhodnutí zůstává na vás, z mého pohledu je velice riskantní vstup v nejbližší době, i když se může zdát, že cena je lákavá oproti historickým maximům.

  • Co se týká dlouhodobosti, tak bych Ciscu i věřil, jen bude potřeba zlepšení geopolitické situace ve světě. Do té doby bych nebyl ochotný nést takové riziko na svých bedrech.

 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @pb2205 má karmu 924 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Covid by mohl ještě natáhnout sérii negativních zpráv, takže bych možná ještě počkal na lepší cenu.

Taktéž nevím. Od roku 2000 a masivního propadu je Cisco na cestě od ničeho k ničemu. Lákala by mě akorát dividenda. Kdo vychytá dno, ten se může stát krátkodobým vítězem skrz nevyřízené objednávky.

Za 10 let cca 160% + dividendy se mě zda docela slusny výkon na firmu co je na cestě od ničeho k ničemu;)

Bavím se o ATH z roku 2000. Když si to srovnáme, kdo nakoupil na ATH tak může tuto frázi využít 😄 Může být akcionář, který si cisco chválí, ale na druhé straně je ten, kdo koupil přepálenou akcii v roce 2000 a 20 let čeká na zázrak.