S&P 500 ^GSPC 5,070.55 +1.20%
Nvidia NVDA $824.18 +3.65%
Meta META $495.78 +2.92%
Tesla TSLA $144.61 +1.80%
Microsoft MSFT $407.06 +1.52%
Amazon AMZN $179.52 +1.29%
Alphabet GOOG $159.92 +1.25%
Apple AAPL $166.82 +0.59%

Kdy skončí aktuální propad na akciových trzích?

Široký index S&P 500 $^GSPC+1.2% v průběhu pátečního obchodovaní rozšířil korekci na více něž 20 %, čímž oficiálně na moment vstoupil do medvědího trhu. Index tak mimo jiné uzavřel osmý týden ve ztrátě, což je situace, která tu nebyla už mnoho let. Spoustu investorů se proto ptá, kdy tento propad konečně skončí. 

Akciové trhy v medvědím nastavení 

Kdy tento propad konečně skončí? 

Odpověď bude v podstatě vycházet z videa od Svena Carlina, který je mým oblíbeným finančním youtuberem a kterého často sleduji. Zaměřím se především na poslední část samotného videa, protože to je to, co všechny zajímá ze všechno nejvíce. 

Video zde:

https://youtu.be/UKuqgd4PVQM?t=728

Upřímnou odpovědí je, že není možné něco takového predikovat. Akciový trh může být v příštích 12 měsících o 20 % výše, ale stejně tak může být o 20 % níže. Jednoduše není možné tyto pohyby očekávat dopředu a ani bychom se o to neměli pokoušet.

Historical periods

Graf ukazuje, že jsme v historii měli jak léta mohutného a dlouhotrvajícího růstu, tak i období, kdy se akciové trhy pohybovaly několik let do strany. Nelze však z jistotu řičí, ve které fázi se nyní nacházíme a jak dlouho bude trvat.  

Trhy jsou nyní na úrovních, kde jsme byli před rokem, rokem a půl, takže se nejedná o nic zásadního. Vyšší nárůst v posledních letech byl způsoben hlavně stimuly ze strany centrálních bank, které trhy zásobovaly likviditou. Nyní bude primárně záležet, jak se k tomu postaví Fed. 

Závěr 

Není tedy žádný rozumný způsob, jak časovat trh a to nejlepší, co můžeme udělat je držet se své strategie a nakupovat kvalitní byznysy, které tu budou i za dalších 10 let nehledě na to, co se stane. Portfolio bychom měli postupně budovat s peněz, které v nejbližší době nebudeme k životu potřebovat. V případě, že nějaká akcie dosáhne stanovené ceny, která se nám libí, měli bychom nakoupit a pokud akcie propadne ještě více, neměli bychom se bát a nakoupit více. 

Investujte s dlouhodobým časovým horizontem. Ceny akcií samozřejmě budou v čase fluktuovat nahoru a dolu, to už je součást investovaní. Článek slouží pouze jako vzdělávací materiál a nejedná se o investiční doporučení.  

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

jaký je váš pohled na trhy @pb2205, @trollbringer, @sooskristian?

ja už sa radšej nevyjadrujem moje odhady zlyhali :D

Můj pohled je takový, že plně souhlasím s posledním odstavcem :D

Snad nás teď nečeká třeba 10 let konsolidace...

doufejme, že ne

Dlouhodobý časový horizont je klič :)

je to přesně tak