S&P 500 ^GSPC
5,022.21
-0.58%
Nvidia NVDA
$840.35
-3.87%
Meta META
$494.17
-1.12%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Tesla TSLA
$155.45
-1.06%
Apple AAPL
$168.00
-0.81%
Microsoft MSFT
$411.84
-0.66%
Alphabet GOOG
$156.88
+0.56%

Kiedy skończy się obecna bessa na giełdzie?

Szeroki indeks S&P 500 $^GSPC-0.6% rozszerzył swoją korektę do ponad 20% podczas piątkowych notowań, oficjalnie wchodząc w rynek niedźwiedzia. Między innymi, indeks zamknął ósmy tydzień na czerwono, co jest sytuacją niewidzianą od wielu lat. Wielu inwestorów zastanawia się więc, kiedy wreszcie nastąpi koniec tego załamania.

Rynki akcji w niedźwiedziej formacji

Kiedy wreszcie skończy się ta zapaść?

Odpowiedź będzie pochodzić z filmu Svena Carlina, który jest moim ulubionym youtuberem finansowym i którego często śledzę. Skupię się na ostatniej części filmu, ponieważ to ona najbardziej wszystkich interesuje.

Film wideo tutaj:

https://youtu.be/UKuqgd4PVQM?t=728

Szczera odpowiedź brzmi: czegoś takiego nie da się przewidzieć. W ciągu najbliższych 12 miesięcy giełda może wzrosnąć o 20%, ale nadal może spaść o 20%. Po prostu nie da się przewidzieć tych ruchów z wyprzedzeniem, nie powinniśmy też próbować tego robić.

Okresy historyczne

Wykres pokazuje, że w przeszłości mieliśmy lata silnego i trwałego wzrostu, jak również okresy, w których rynki akcji poruszały się w bok przez kilka lat. Nie można jednak z całą pewnością stwierdzić, w jakiej fazie się obecnie znajdujemy i jak długo ona potrwa.

Rynki znajdują się obecnie na poziomach, na których znajdowaliśmy się rok, półtora roku temu, więc nie jest to nic fundamentalnego. Wyższy wzrost w ostatnich latach wynikał głównie z bodźców ze strony banków centralnych, które dostarczały płynności na rynki. Teraz wszystko będzie zależeć od tego, jak postąpi Fed.

Wniosek

Nie ma więc sensownego sposobu na określanie czasu rozwoju rynku, a najlepsze, co możemy zrobić, to trzymać się naszej strategii i kupować firmy wysokiej jakości, które będą istnieć przez kolejne 10 lat bez względu na to, co się wydarzy. Powinniśmy stopniowo budować nasz portfel z pieniędzy, które nie będą nam potrzebne do życia w najbliższym czasie. Jeśli akcje osiągną cenę, która nam odpowiada, powinniśmy je kupić, a jeśli spadną jeszcze bardziej, nie powinniśmy się bać i kupić więcej.

Inwestuj z długoterminowym horyzontem czasowym. Ceny akcji będą się oczywiście wahać w górę i w dół w czasie - to część inwestowania. Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet