S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Solana vs. Cardano: Kto przetrwa rynek niedźwiedzia?

Być może zastanawiasz się, dlaczego porównuję akurat tę parę kryptowalut. Można powiedzieć, że są to moje ulubione kryptowaluty. Jestem inwestorem, który koncentruje się na przyszłości, a zwłaszcza na tym, jak najlepiej się do niej przygotować. Oba projekty oferowały swój własny, odrębny smak obiecujących inwestycji długoterminowych. Obecnie, po spadku notowań Terry, kursy USDSOLUSD-4.5% i USDADAUSD-1.6% spadły o około 30%. Już w ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzymały one lanie, znacznie większe niż Bitcoin czy Ether. Co jest dalej i gdzie widzę większy potencjał?

Cardano x Solana

Na rynku niedźwiedzia, takim jak ten, inwestorzy duzi i mali zostają poparzeni. Tylko w przypadku LUNA i jej stablecoina TerraUSD stracono 57 miliardów dolarów! Jest tylko jedna rada dla tych, którzy sparzyli się na takich spadkach: Bądź ostrożny, dobrze przeanalizuj i przede wszystkim nigdzie się nie spiesz, w końcu chodzi nam o zarabianie pieniędzy. Miejmy nadzieję, że teraz Twój kapitał będzie znacznie bardziej selektywnie podchodził do tego, dokąd zmierza. To wszystko w tym podtemacie (LUNA) i możemy przejść do mojego głównego tematu.

Warto więc zapytać: Czy Solana i Cardano przetrwają kolejny dzień na tym brutalnym rynku i będą nadal budować swój długoterminowy potencjał? Przyjrzyjmy się temu.

Solana (SOL-USD)

Jakie problemy nękają Solanę?

Pomimo dużego potencjału i popularności wśród inwestorów, $SOLUSD-4.5% znajduje się obecnie na 71% minusie od początku 2022 r. Solana nadal zbierała zwycięstwa i silnie rosła w ciągu ostatniego roku, ale być może stała się zbyt duża dla tej "gry", że tak powiem.

Dwa główne długoterminowe atuty USDSOLUSD-4.5% pozostają nienaruszone:

  1. Solana nadal prowadzi z dużą przewagą w aktywności deweloperów blockchain. Nawet Ethereum odnotowuje w danym dniu o połowę mniejszą aktywność deweloperów niż Solana.

W końcu transakcje w systemie Solana są po prostu znacznie szybsze - nie mówiąc już o tym, że tańsze.

2. Luminarze kryptowalut nadal rzucają światło na Solanę: przede wszystkim Sam Bankman-Fried z FTX . Ostatnio o Solanie dyskutowano na jego konferencji poświęconej kryptowalutom.

Solana został nawet wybrany, wraz z firmą Polygon (MATIC-USD) , do nowej funkcji NFT Instagram. "Osoby korzystającez platformy będą mogły podłączyć swoje portfele i wyświetlić posiadane przez siebie NFT, które w podpisie będą wyświetlać informacje o kolekcji i artyście", jak twierdzą nasi analitycy kryptowalutowi w najnowszej aktualizacji dla swojej sieci Crypto Investor Network.

Jednak popularność Solany uwypukliła także jej słabe strony. We wrześniu, grudniu i kwietniu Solana została zalana botami, które zatrzymały pracę sieci lub całkowicie ją wyłączyły. Tymczasem Ethereum, podobnie jak Bitcoin, "ma niemal doskonały czas pracy od początku swojego istnienia", jak podaje Blockworks .

Podczas ostatniego przestoju Solana stała się ofiarą własnego sukcesu, przyciągając aktywność handlową NFT.

Nawet sami walidatorzy Solany wypowiedzieli się na Twitterze, mówiąc, że "od kilku miesięcy obserwujemy problemy z zatorami na Solanie, ponieważ boty próbują zawyżać ceny monet [NFT] i natychmiast oferować je ponownie na rynkach wtórnych za $$...". Walidatory są przeciążone", a "w pewnym momencie sieć po prostu nie daje już rady".

Twórcy Solany pracują oczywiście nad "łagodzeniem skutków". W tym samym czasie wiodący rynek NFT firmy Solana, Magic Eden, ma problemy z zarabianiem na swojej popularności:

W tym tygodniu "użytkownicy Magic Eden dokonują transakcji w większym tempieniż na OpenSea, ale brak najważniejszych projektów NFT na Solanie doprowadził do obniżenia ogólnego wolumenu sprzedaży", jak podaje CoinDesk.

OpenSea - gdzie można handlować NFT na Ethereum i Solanie - odnotowuje wolumen sprzedaży w wysokości 35 milionów dolarów, w porównaniu z 10 milionami dolarów na Magic Eden. Średnia cena NFT w obrocie na OpenSea również wynosiła ponad 700 USD, znacznie przekraczając średnią cenę Magic Eden wynoszącą 123 USD.

Jeśli Solana nie dojrzeje do NFT, czy może być prawdziwym zabójcą Ethereum? Aby Solana mogła przetrwać, musi utrzymać swoją przewagę w zakresie kosztów transakcji i szybkości - pomimo znacznej modernizacji Ethereum. Nie może być jednak tak agresywny w kwestii kosztów i szybkości, by stale przyciągać więcej transakcji, niż jest w stanie obsłużyć.

Cardano (ADA-USD)

W przypadku Cardano scenariusz jest praktycznie odwrotny:

Cardano jest budowane od tak dawna, że szum wokół kryptowaluty $ADAUSD-1.6% nie pochodzi z wiadomości, ale od jej lidera Charlesa Hoskinsona i armii prawdziwych wyznawców, którzy walą w stół na Twitterze i Reddicie. Pojawiają się w każdej dyskusji o kryptowalutach, aby ze złością upierać się, że Cardano jest jedynym prawdziwym blockchainem.

Istnieje istotny argument przemawiający za tym, że mają rację. Korzyści i pomysłowość Cardano są dość oczywiste, gdy przeanalizuje się blockchain, jak na przykład w tym raporcie analityków kryptowalut z firmy Kraken. A biorąc pod uwagę zmagania Solany... Nie wspominając już o krótkim wzlocie i bezwładnym upadku Terra Luny, powolne i stałe podejście Cardano może być tego warte.

Powodem "wolniejszego rozwoju" Cardano jest to, że Cardano promuje kulturę opartą na akademickiej weryfikacji i formalnej weryfikacji z naciskiem na bezpieczeństwo, niezawodność i zrównoważony rozwój". Na przykład, kiedy Cardano wprowadziło inteligentne kontrakty, "proces wzajemnej weryfikacji trwał prawie cztery lata.

Wartość kryptowaluty Cardano oznacza, że jest ona zaprojektowana zupełnie inaczej niż jej "rówieśnicy". Jest to raczej wersja Bitcoina oparta na zasadzie Proof-of-Stake, wykorzystująca inteligentne kontrakty.

Ponieważ Ethereum zdominowało nowy cyfrowy świat na kilka lat, twórcy kryptowalut są bardziej zaznajomieni z projektami opartymi na Ethereum Virtual Machine (EVM). Cardano używa nawet innego języka programowania o nazwie Haskell. W zamian za "korzyści związane z niezawodnością i bezpieczeństwem, Haskell ma notorycznie małą sieć programistów ze względu na swoją bardziej złożoną naturę".

Oznacza to, że programiści Cardano muszą zbudować większość niezbędnej infrastruktury od podstaw, co prowadzi do - jak się domyślacie - "wydłużenia czasu rozwoju".

Zespół Cardano twierdzi, że jego doskonała technologia przyciągnie do blockchaina więcej klientów rządowych, bankowych i korporacyjnych. Inne ciekawe funkcje to "płynna demokracja", inteligentne kontrakty i możliwość tworzenia przez użytkowników własnych tokenów bezpośrednio na warstwie bazowej Cardano.

W międzyczasie na USDADUSD-1.6%pojawia się ważny katalizator:

Cardano przygotowuje hard fork Vasila na 29 czerwca, a ogólny test na swojej "sieci testowej" odbędzie się do końca maja. Będzie to ogromne unowocześnienie, ponieważ obecnie jego skomplikowana konstrukcja prowadzi do "problemów z awariami i czasem oczekiwania".

Nadchodzący hard fork Vasila może potencjalnie zmienić problemy DeFi ze skalowalnością, zwiększając przepustowość, poprawiając bazę kodową inteligentnych kontraktów i zwiększając wydajność pamięci masowej. Modernizacja radykalnie zwiększy przepustowość, wolumen transakcji i płynność.

Oczekuje się, że ta modernizacja przyciągnie wielu nowych nabywców, a zatem może być katalizatorem, na który czekamy. Na podstawie czynników i informacji wymienionych powyżej uważam, że Cardano może być lepszą opcją na przyszłość. Ostateczne rozstrzygnięcie pozostawiam Wam: Solana x Cardano, kto jest Waszym faworytem?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet