S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Analitycy Grupy Bankowej szacują, że branża ta osiągnie biliony dolarów przychodów rocznie

Analitycy Citigroup $C-1.7% w obszernym raporcie opublikowanym w tym miesiącu stwierdzili, że przemysł kosmiczny może osiągnąć wartość 1 bln USD rocznie do 2040 r., a koszty wyniesienia na orbitę zostaną zredukowane o 95%, co stworzy znacznie większe możliwości rozwoju branży.

Citigroup nie ma wątpliwości co do potencjalnych rozmiarów tej branży.

Dalsze obniżenie kosztów dostępu do przestrzeni kosmicznej stworzy więcej możliwości dla ekspansji technologicznej i innowacji, dzięki czemu z orbity będzie dostępnych więcej usług, takich jak satelitarne łącza szerokopasmowe i produkcja - dodaje bank.

Szacunki Citi są zgodne z prognozami branżowymi publikowanymi w ostatnich latach przez Morgan Stanley, Bank of America i inne firmy. Według badań Space Foundation wartość globalnej gospodarki kosmicznej w 2020 roku wyniesie 424 miliardy dolarów, po tym jak od 2010 roku wzrosła o 70 procent.

"Przychody z produkcji, wynoszenia na orbitę i sprzętu naziemnego będą stanowiły większość wzrostu przychodów w segmencie satelitarnym, ale oczekuje się, że najszybsze tempo wzrostu będzie pochodziło z nowych zastosowań i branż kosmicznych, których przychody mają wzrosnąć od zera do 101 mld USD w tym okresie" - powiedział Citigroup.

W ciągu ostatniej dekady prywatne inwestycje w firmy z branży kosmicznej, zwłaszcza z udziałem kapitału wysokiego ryzyka, stale biły roczne rekordy.

W ubiegłym roku firmy zajmujące się infrastrukturą kosmiczną otrzymały 14,5 miliarda dolarów w ramach prywatnych inwestycji - wynika z kwartalnego raportu Space Capital, który śledzi około 1700 firm.

W ubiegłym roku wiele firm z branży lotniczej weszło na giełdę poprzez transakcje SPAC, ale większość z nich nie poradziła sobie pomimo rozwoju branży. Otoczenie rynkowe uległo zmianie, zwłaszcza że wysokie stopy procentowe poważnie zaszkodziły akcjom spółek technologicznych i wzrostowych - akcje kilku spółek z sektora kosmicznego spadły o 50% lub więcej od początku roku.

Pomimo optymistycznych prognoz, bank Citi zwrócił uwagę, że w branży istnieje wiele rozbieżności, "takich jak kosmiczna energia słoneczna, wydobywanie asteroid na Księżycu, logistyka ładunków kosmicznych, turystyka kosmiczna, międzymiastowe podróże rakietowe oraz badania i rozwój w zakresie mikrograwitacji".

Zdaniem Citi, rozwój gospodarki kosmicznej nie będzie łatwy, ponieważ trudne warunki panujące w przestrzeni kosmicznej, wysokie koszty kapitałowe i długi okres zwrotu nakładów na projekty kosmiczne stanowią poważne ryzyko dla wzrostu.

Citi podkreślił, że postrzeganie przestrzeni kosmicznej "jedynie jako hobby miliarderów" stwarza dodatkowe ryzyko, ponieważ branża ta musi zyskać akceptację społeczną, zanim zostanie przyjęta we wszystkich sektorach. Citi twierdzi, że postrzeganie firm kosmicznych jako przedsięwzięć przeznaczonych wyłącznie dla najbogatszych może zaszkodzić potencjałowi branży.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet