S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

3 sposoby na to, jak stać się jeszcze lepszym inwestorem dywidendowym

Inwestowanie w dywidendy jest ostatnio postrzegane jako najlepsze rozwiązanie w tych niestabilnych czasach. Ważne jest, aby być świadomym tych 3 sposobów, które zapewnią Ci status lepszego inwestora dywidendowego w porównaniu z tradycyjnymi inwestorami dywidendowymi.

3 proste sposoby postępowania.

Inwestorzy, którzy preferują dywidendy i świadomie budują portfel akcji przynoszących dyw idendy, w długim okresie zwykle osiągają ogromne zyski, często otrzymując pokaźne sumy pieniędzy, na przykład w postaci comiesięcznych emerytur. Zwrot z niektórych akcji zależy wyłącznie od wzrostu ich ceny, ale dywidendy zasadniczo wynagradzają inwestorów za posiadanie akcji. Aby stać się lepszym inwestorem dywidendowym, należy zrobić trzy rzeczy.

1. skupić się na spółkach zwiększających dywidendę

To, co w dużej mierze decyduje o sukcesie inwestora, to dostrzeganie potencjału firm i odpowiednie kapitalizowanie. Przede wszystkim należy podejmować decyzje z myślą o przyszłości, a nie tylko koncentrować się na przeszłych lub obecnych wskaźnikach. Bieżąca stopa dywidendy spółki jest ważna, ale inwestorzy dywidendowi powinni zwrócić szczególną uwagę na jej zdolność do zwiększania rocznej dywidendy. Spółki mogą płacić taką samą dywidendę, ale jeśli jedna z nich zwiększa dywidendę o 10% rocznie, jest bardziej atrakcyjna. Na listę arystokratów dywidendowych trafiają spółki, które zwiększały roczne wypłaty dywidendy przez co najmniej 25 kolejnych lat. Natomiast spółki, które zwiększały swoje wypłaty przez co najmniej 50 kolejnych lat, są Królami Dywidend.

Jako inwestor dywidendowy, jeśli wybierzesz jedną z tych spółek, możesz być bardziej pewny swojej inwestycji. Każda spółka, której udało się zostać dywidendowym arystokratą lub królem, udowodniła, że jest w stanie przetrwać dłuższe okresy spowolnienia gospodarczego i recesji, a mimo to nadal dysponować odpowiednimi przepływami pieniężnymi, aby wynagrodzić akcjonariuszy.

2. Skup się na wypłacie dywidendy, a nie na rentowności

Często zdarza się, że przed podjęciem decyzji inwestycyjnych inwestorzy zwracają uwagę na stopę dywidendy spółki, ale może to być mylące. Pomyśl o tym: Stopa dywidendy opiera się na rocznej wypłacie dywidendy w stosunku do ceny akcji danej spółki. Jeżeli spółka wypłaca 5 dolarów dywidendy rocznie, a cena akcji wynosi 100 dolarów, stopa zwrotu wynosi 5% - co na pierwszy rzut oka jest bardzo lukratywne. Jeżeli jednak cena akcji z jakiegokolwiek powodu spadnie do 50 USD, stopa zwrotu z dywidendy wyniesie 10%. W każdym razie, wypłata dywidendy na poziomie 10% jest uważana za dobrą, ale jeśli weźmiemy pod uwagę gwałtowny spadek cen, który doprowadził do uzyskania takiej stopy zwrotu, zrozumiemy, dlaczego sama w sobie nie jest to dobra miara. Najlepiej będzie, jeśli zastanowisz się, co spowodowało gwałtowny spadek ceny. Zamiast skupiać się wyłącznie na rentowności dywidendy, przeanalizuj wypłatę dywidendy przez spółkę, aby uzyskać lepszy obraz jej kondycji finansowej. Wskaźnik wypłaty dywidendy określa, jaką część zysków spółki wypłaca ona w formie dywidendy.

3. Uważaj na pułapki dywidendowe

Pułapki dywidendowe pojawiają się często, gdy coś jest zbyt piękne, by mogło być prawdziwe. Weźmy na przykład młodsze, mniejsze firmy. Dywidendy są wypłacane z zysków spółki, więc wszelkie pieniądze wypłacane w formie dywidendy są pieniędzmi, które nie są inwestowane z powrotem w spółkę. Dla mniejszych firm rozwój jest często jednym z priorytetów, a jeśli zarząd przekazuje zbyt wiele zysków udziałowcom, zamiast reinwestować je w firmę, może to być powodem do niepokoju. Istnieje kilka wyjątków, takich jak fundusze inwestycyjne działające na rynku nieruchomości (REIT) oraz spółki komandytowe (MLP), które mają wbudowaną w swoją strukturę wysoką stopę dywidendy. Generalnie jednak, jeśli stopa dywidendy wydaje się wątpliwie wysoka, prawdopodobnie warto głębiej przyjrzeć się przyczynom takiego stanu rzeczy. To samo dotyczy zadłużenia. Wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego firmy - obliczany poprzez podzielenie całkowitego zadłużenia przez kapitał własny - pozwala określić, w jakim stopniu codzienna działalność firmy jest finansowana z długu. Ogólna zasada mówi, że im wyższy stosunek zadłużenia do kapitału własnego, tym większe ryzyko ponosi firma. Należy uważać na spółki o dużym zadłużeniu, które wypłacają dywidendy. Spółki w dobrej kondycji finansowej powinny mieć możliwość wypłacania dywidendy z zysków.

Mam nadzieję, że te trzy punkty pomogą Ci zbudować lepszy i bardziej odporny portfel inwestycyjny. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, daj mi znać, żebyś niczego nie przegapił.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet