S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Akcje, na czele których stoi Apple, mogą mieć duże problemy, w zależności od blokady w Chinach

Jeżeli sądziłeś, że Twoje ulubione akcje "tylko" spadają kosztem rosnących stóp procentowych, rosnącej inflacji i wojny, to możesz być w błędzie. W ciągu ostatniego miesiąca byliśmy bombardowani wiadomościami z Chin, gdzie wciąż na nowo rozprzestrzenia się koronawirus. Apple i wiele innych firm będzie miało poważne problemy, jeśli szybko nie zaczną zmieniać strategii produkcji i sprzedaży. Może jednak istnieje jedyna szansa na ocalenie...

Jeżeli Twoja uwaga dotarła do tego punktu, to najpierw przedstawię sytuację i akcje, które mogą odczuć wyraźnie słabszy kwartał.

Podłoże krajowe w Chinach jest od pewnego czasu ograniczane przez kolejną falę koronawirusów, która powoduje pogorszenie wyników gospodarczych dla samych Chin, akcji krajowych, a nawet akcji prowadzonych zza oceanu (USA).

Po pierwsze, wymienię wskaźniki, które w tym miesiącu niszczą gospodarkę Chin:

 • Sprzedaż detaliczna w kwietniu spadła o 11,1% w porównaniu z rokiem poprzednim.
 • Produkcja przemysłowa spadła w kwietniu o 2,9% w stosunku do roku poprzedniego, wbrew oczekiwaniom niewielkiego wzrostu o 0,4%.
 • Stopa bezrobocia w 31 największych miastach Chin wzrosła w kwietniu do nowego, wysokiego poziomu 6,7%.
 • Stolica Szanghaju nadal nie potwierdza poprawy sytuacji kowbojskiej i pewnej możliwej poprawy. W związku z tym produkcja naszych znanych firm, Tesli, Apple i wielu innych, które przedstawię poniżej, również ulega znacznemu ograniczeniu.

Które amerykańskie akcje mogą być narażone na presję ze strony Chin?

1.Nike $NKE

 • Firma $NKE nie tylko musi stawić czoła zwiększonej konkurencji w Chinach, ale także całkiem możliwe, że produkcja będzie bardziej dotknięta, a co za tym idzie, zyski zostaną ograniczone.
 • Niezliczone firmy amerykańskie polegają na Chinach jako głównym rynku zbytu dla swoich towarów, źródle produkcji lub obu tych obszarach. Sprawia to, że są one podatne na słabą koniunkturę gospodarczą Chin, surowe restrykcje związane z Covid-19 oraz szersze przemyślenia na temat łańcuchów dostaw, na których opierają się Chiny.
 • Jednak zaostrzenie środków stosowanych przez Chiny może nie oznaczać całkowitego końca działalności firm amerykańskich na tym rynku. W końcu to wciąż ogromny i od dawna dobrze prosperujący rynek (pomijając to, co dzieje się z covid). Jednak w krótkim okresie może to zaszkodzić kilku firmom, dlatego uważam, że jedną z nich może być i będzie firma Nike.

2. Texas Instruments $TXN-2.8%

 • Texas Instruments to amerykańska firma produkująca układy scalone i sprzęt komputerowy.
 • Dla nas jednak najważniejszą informacją jest: Jak duże przychody generuje firma z Chin?

- Prawidłowa odpowiedź to 55%, co jest uznawane za niszczycielski wskaźnik dla niepewnego obecnie rynku.

3. Apple $AAPL+0.9%

 • Apple uzyskuje do 15% swojej sprzedaży na rynku chińskim.

Może to jednak zaniżać poziom narażenia. Apple montuje większość swoich produktów w Chinach, które są tanim ośrodkiem produkcyjnym, dzięki któremu firma osiągnęła zyski, a także drugim co do wielkości rynkiem konsumenckim. Kierownictwo firmy Apple ostrzegło w tym tygodniu, że epidemia wirusa Omicron w Chinach może zaszkodzić przychodom za bieżący kwartał nawet o 8 mld USD. Może to być jedna z głównych przyczyn obecnego załamania Apple.

Podoba mi się to, że firma Apple jest świadoma sytuacji i od samego początku zajmuje się nią. Jak wspomniałem na początku, dochodzimy do możliwego rozwiązania tego problemu.

 • Zależność Apple od Chin stanowi potencjalne ryzyko, zdaniem obserwatorów, ze względu na represyjny reżim komunistyczny w Pekinie i konflikty z USA.
 • W tej zależności Apple zamierza przenieść się z rynku chińskiego na rynek indyjski, gdzie firma widzi lepsze warunki. Istnieją minimalne ograniczenia, liczba ludności jest podobna do tej w Chinach, a przede wszystkim produkcja i wynagrodzenia w tym kraju mogą być jeszcze bardziej korzystne finansowo.
 • Sam zarząd przyznaje, że ten rynek jest podobny i korzystny finansowo dla produkcji. Nie jest to absolutny punkt odniesienia, jeśli chodzi o zakłady produkcyjne (Apple ma już swoje korzenie w Indiach). Spekuluje się, że nawet 80% produkcji może zostać przeniesione z Chin do Indii (jak mówię, to są SPECULACJE).

4. DuPont $DD-3.2%

 • DuPont to amerykański holding chemiczny, jądrowy i zbrojeniowy, w skład którego wchodzą firmy produkujące farby, włókna syntetyczne, nylon, materiały wybuchowe, paliwo do silników rakietowych i reaktorów jądrowych.
 • Ed-3.2% Breen, dyrektor generalny firmy, pozbywa się kilku przedsiębiorstw i kupuje nowe, aby przekształcić firmę produkującą materiały specjalne w przedsiębiorstwo wielobranżowe. Jednak ekspozycja na Chiny i skompresowane łańcuchy dostaw zaciemniają krótkoterminowe perspektywy, co znalazło odzwierciedlenie w tegorocznym spadku o 18%.

5. Tesla $TSLA-2.0%

 • Na tej liście nie może oczywiście zabraknąć firmy $TSLA-2.0%, która posiada duży zakład produkcyjny samochodów w Szanghaju.
 • Sprzedaż Tesli w Chinach gwałtownie wzrosła, a fabryka w Szanghaju stała się kluczowym ośrodkiem eksportowym dla takich rynków jak Niemcy i Japonia. Stąd do Czech importowane są także modele Tesla Model 3 i Y. W ubiegłym roku samochody Tesli wyprodukowane w Chinach stanowiły około połowy z 936 000 samochodów dostarczonych na całym świecie.
 • Na podstawie tych danych, w połączeniu ze zmniejszeniem produkcji, jest dla nas jasne, że konsekwencje będą ponownie nieprzyjemne dla przyszłej sprzedaży i produkcji firmy.

Na razie nie wiadomo nic o nowych planach Tesli ani o oświadczeniu w tej sprawie. Jedyną nowością, o której wiem w związku Tesla x Szanghaj, jest budowa i rozbudowa zakładu produkcyjnego.

Inne znane Ci firmy, które mają znaczące powiązania z Chinami: Teradyne, Avery Dennison, Otis i wielu innych.

Chiny x akcje krajowe

Oczywiście, gdy gospodarka, rynek i akcje, które są napędzane do innych krajów, cierpią, jest bardziej niż oczywiste, że cierpią na tym także firmy krajowe.

Na przykład te zapasy:

 1. Alibaba $BABA-4.8% (-23,43%)
 2. JD.com $JD-5.9% (-21,75%)
 3. Nio $NIO-7.8% (-50,88%)
 4. Xpeng $XPEV-9.8% (-53,71%)
 5. Li Auto $2015.HK (-23,54%)

A to tylko kilka z podstawowych firm, które przychodzą mi na myśl. Wartości podane w nawiasach oznaczają stan na początek 2022 r.

W przypadku spółki Nio, która jest jedną z moich ulubionych spółek, stosuje się następujące podejście:

 • Dyrektor generalny firmy Nio twierdzi, że największym problemem są zakłócenia w łańcuchu dostaw, a nie popyt. Największym wyzwaniem dla firmy Nio jest obecnie zapewnienie stabilności łańcucha dostaw, powiedział dyrektor generalny William Li.
 • Jeśli chodzi o sprzedaż, Li powiedział, że spodziewa się, iż popyt na samochody elektryczne wśród konsumentów utrzyma się, nawet jeśli rząd chiński zmniejszy dotacje lub inne formy wsparcia dla branży.

Jak widać, akcje krajowe (w Chinach) również nie mają się dobrze i nie zanosi się na to, aby ten okres miał się po prostu skończyć. Cały ten artykuł kieruję do tego punktu: obserwuj, gdzie Twoja firma wytwarza swoje produkty, gdzie je sprzedaje i za ile je sprzedaje. Wielu inwestorów jest zwykle zdumionych, że ten czy inny walor gwałtownie spada, ale nie zna przyczyny. Często, nawet w przypadku najlepszych wiadomości, prowadzi to do wyciągania pochopnych wniosków, a w najgorszym przypadku do sprzedaży ze stratą.

Ci, którzy są odważni i widzą potencjał w spadającym rynku, mają więcej niż jedną opcję. Nie będę tu wymieniał wszystkich rodzajów strategii i zakupów, po prostu wskażę bezpieczniejszą drogę. Generalnie zaleca się inwestowanie w akcje chińskie za pośrednictwem funduszy ETF.

Jednym ze sposobów na zminimalizowanie ryzyka związanego z poszczególnymi akcjami w Chinach są fundusze ETF. Inną zaletą kupowania ETF-ów jest to, że coraz więcej chińskich spółek jest notowanych w Hongkongu lub Szanghaju.

Oczywiście, nie tylko kowadź hamuje rozwój

W ciągu ostatnich pięciu lat tempo wzrostu gospodarczego w Chinach uległo spowolnieniu, a największe spowolnienie nastąpi w 2020 r. Średnia pięcioletnia stopa wzrostu w Chinach wynosi obecnie zaledwie około połowy poziomu sprzed dekady. Wolność gospodarcza w Chinach osiągnęła swój szczyt w 2020 r. po dekadzie stopniowego wzrostu. Zyski te zostały obecnie zniwelowane, głównie ze względu na pogarszające się wyniki w zakresie skuteczności sądownictwa i kondycji fiskalnej, a Chiny znalazły się w kategorii "represjonowanych". Swoboda handlu pozostaje stosunkowo duża, ale brak swobody inwestowania i swobody finansowej stanowi poważną przeszkodę dla wzrostu wydajności i rozwoju.

Podsumowując, obecna sytuacja w Chinach z pewnością nie jest dobra dla żadnej z wymienionych firm. Pogarszające się trendy i wskaźniki ekonomiczne, którym towarzyszy niepewność i surowa polityka regulacyjna, mogą spowodować znaczne straty dla wielu firm. Panuje duża niepewność i strach, a to nigdy nie jest dobre dla rynku. Nie mówię, żeby sprzedawać pochopnie lub kupować wściekle, moja rada jest następująca: Zwiększ swoją ostrożność i dowiedz się bardzo dobrze o najważniejszych informacjach.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet