S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Co takhle elektrické náklaďáky? 🤔

Společnost Hyliion Holdings Corp $HYLN-2.3% je odlišnou akcií elektromobilů. Místo osobních automobilů vyvíjí Hyliion technologii pro elektrifikaci nákladních automobilů. To je obrovský potenciální trh. V důsledku toho akcie společnosti $HYLN-2.3% loni na podzim prudce vzrostly s vyhlídkou na vládní tlak na elektrifikaci vozového parku komerční dopravy.

 


Technologie společnosti Hyliion však závisí na modernizaci stávajících užitkových nákladních vozidel jiných výrobců. Vzhledem k tomu, že stejní výrobci nákladních vozidel pracují na vlastních řešeních pro elektromobily, otevírá se tím velké riziko.

 

Po posledním poklesu se akcie $HYLN-2.3% opět obchodují pod úrovní 8 dolarů. Vzhledem k tomu, že ještě před rokem se akcie prodávaly za více než 33 dolarů, je nyní ten správný čas zvážit přidání této komerční dopravní EV hry do svého portfolia?


Plusem je, že trh s nákladními automobily na elektrický pohon je obrovský plán prezidenta Joea Bidena na dosažení bezemisní ekonomiky, včetně elektrifikace dopravy. Ten byl v loňském roce velkou vzpruhou pro EV akcie. Akcie $HYLN-2.3% nebyly výjimkou. V září loňského roku toto nadšení pro elektromobily vyhnalo akcie $HYLN-2.3% až na uzavírací cenu 50,35 dolarů.

 

Zaměření společnosti Hyliion na elektrifikaci nákladních vozidel má ale několik odboček. Nákladní automobily jsou velké vozy, 18kolky, které jsou všudypřítomné na národních dálnicích. Jejich nákup je drahý, provoz nákladný a silně znečišťují životní prostředí. Podle údajů z roku 2018 dosáhly celosvětové emise CO2 v dopravním průmyslu za rok 8,26 gigatun.

  

Elektrifikace velkých nákladních vozidel je výhrou pro životní prostředí. Je to také výhra pro společnosti, které provozují komerční nákladní flotily. Elektromobily sníží náklady na palivo a jsou levnější na údržbu. To představuje značnou příležitost pro růst trhu s elektrickými nákladními vozidly. 

 

Nedávná zpráva odhaduje celosvětový trh s elektrickými nákladními vozidly na 69 567 kusů v roce 2021. Do roku 2030 by měl tento počet vzrůst na 1 413 694 kusů. To představuje 39,7% růst. Zde přichází na řadu zvrat společnosti Hyliion.

Platforma Hypertruck ERX společnosti je hybrid. Pohonná jednotka nákladního vozidla je elektrifikovaná, s palubním generátorem, který spaluje obnovitelný zemní plyn (RNG). 

 

Nákladní automobil vybavený systémem Hypertruck ERX může na krátké vzdálenosti jezdit na čistě bateriový pohon, ale jedná se o mezistupeň, který se zastaví před plnou elektrifikací. RNG se však vyrábí z biologického odpadu, takže je uhlíkově neutrální. S více než 700 komerčními plnicími stanicemi na RNG po celé USA je také mnohem snadněji dostupný než nabíjecí stanice, které pojmou nákladní vozidlo třídy 8.

 

Společnost Hyliion prosazuje skutečnost, že Hypertruck ERX dostane dopravní společnosti k nulovým emisím rychleji, levněji a bez nutnosti spoléhat se na nabíjecí infrastrukturu, která zatím neexistuje. Náklady na palivo jsou údajně o 35 % nižší než náklady na naftu. Společnost také slibuje vyšší nosnost než u čistě plug-in EV nákladních vozidel třídy 8.

 

Společnost zároveň představila své šroubové řešení eX (má být dodáno ještě letos), aktualizovanou verzi hybridního pohonu, která poskytuje jednodušší instalaci, servis a provoz, což vede k většímu užitečnému zatížení a lepšímu zážitku pro řidiče.

To zní jako slibný případ a zaručený růst pro akcie $HYLN-2.3%, že? No, ne tak docela.

 

Velikost trhu přináší konkurenci

Výše zmíněná zpráva o rychlém růstu komerčního vozového parku elektromobilů zní slibně, ale zároveň nastiňuje nebezpečí pro společnost Hyliion:

 

"Faktory, jako je nárůst znečištění a nebezpečí pro životní prostředí, přísné vládní předpisy a tvrdá konkurence, přinutily výrobce automobilů vyrábět úsporná a ekologická vozidla. V této snaze zkoumají výrobci OEM automobilů a výrobci komponentů způsoby vývoje a konstrukce nákladních vozidel, která by splňovala normy palivové účinnosti i emisí vozidel."

 

Výrobci originálního vybavení (OEM) rychle vyvíjejí vlastní nákladní automobily třídy 8 s elektrickým pohonem. Jedná se o zavedené výrobce nákladních vozidel, kteří v tomto odvětví dominují již desítky let. Kromě toho přední výrobci elektromobilů rovněž sledují trh s nákladními vozidly pro přepravu elektromobilů.

 

V tuto chvíli má Hyliion objednávky na Hypertruck ERX, ale platforma je stále ve fázi testování. A žádný "Hypertruck ERX" není přímo na prodej. Místo toho musí společnost Hyliion navázat spolupráci s výrobci nákladních vozidel třídy 8, aby mohli platformu Hypertruck ERX nabízet jako volitelnou výbavu. To s sebou nese značné riziko, zvláště když tyto společnosti pracují na vlastních elektromobilech.

 

Není mnoho investičních analytiků, kteří by se zabývali akciemi HLYN. To samo o sobě o něčem vypovídá. Wall Street Journal jich sleduje jen pět. Ti hodnotí společnost HYLN jako konsenzuální "Hold" s průměrnou cílovou cenou 12,80 dolarů.

 

Pokud se akciím podaří dosáhnout této průměrné 12měsíční cílové ceny, budou stále pod vodou ve srovnání s cenou 15,33 dolarů, na které tyto akcie uzavřely na začátku roku 2021. Je to také jen zlomek jejího maxima na úrovni 50,35 dolarů, které uzavřela loni v září.  

 

Varování: tohle není investiční doporučení, tak se prosím řiďte vlastním rozumem.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

🤔