S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

J.P. Morgan prognozuje rynki w 2022 i 2023 r. Jakie akcje kupić?

JPMorgan Chase & Co. jest jedną z najstarszych na świecie firm świadczących usługi finansowe. Koncentruje się przede wszystkim na bankowości inwestycyjnej i konsumenckich usługach finansowych. Kto inny powinien udzielać nam porad typu: w co inwestować? A co najważniejsze, dać nam odpowiedzi na temat perspektyw tego niekończącego się okresu inflacji i ewentualne wskazówki, jak poprawić sytuację.

Dzisiejszy artykuł został napisany z perspektywy głównego stratega banku J.P. Morgan.

Jak będzie wyglądała druga część roku 2022?

  • Jest to rok szczególnie trudny, ale jestem dość optymistycznie nastawiony. Główne obawy w tym roku dotyczyły inflacji, bardzo szybkich podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną oraz możliwości wystąpienia recesji. Nie wiemy, jakie będą wydarzenia geopolityczne, czy to na Ukrainie, czy w innych sytuacjach, które się zaognią. Sądzę jednak, że wzrost gospodarczy może być umiarkowany bez recesji, inflacja może być umiarkowana i sądzę, że Rezerwa Federalna złagodzi swój ton. Powinno to oznaczać dość pozytywną drugą połowę roku dla amerykańskich akcji.

Jak główny strateg JPM-6.5%postrzega gospodarkę i inflację?

  • W czwartym kwartale spodziewam się, że wzrost gospodarczy skorygowany o inflację wyniesie mniej niż 2,5% rok do roku, a w czwartym kwartale przyszłego roku - mniej niż 2,0%.
  • To mówi nam jedną rzecz: Oczekiwane jest ponowne ożywienie gospodarki, która oczywiście będzie się rozwijać, ale w wolniejszym niż zwykle tempie.
  • Jeśli chodzi o inflację, oczekujemy, że wskaźnik cen konsumpcyjnych powróci do poziomu 4,3% do końca bieżącego roku i 3,5% do końca przyszłego roku.

Dlaczego JPM-6.5%uważa, że inflacja będzie spadać?

  • Ponieważ naprawdę istnieje coś takiego jak inflacja przejściowa. Było to spowodowane pandemią i reakcją polityczną. Pandemia zniknie, a łańcuchy dostaw ulegną poprawie. Wiele pieniędzy, które napłynęły do gospodarki w związku z bodźcami fiskalnymi w ciągu ostatnich dwóch lat, wysycha. Te pieniądze zwiększyły popyt na wiele towarów. Przy mniejszym popycie inflacja w naturalny sposób spadnie.

Dlaczego recesja nie nadejdzie?

  • Pomimo dwóch nadzwyczajnych recesji, które miały miejsce od początku wieku - recesji pandemicznej i wielkiego kryzysu finansowego - uważam, że zmienność PKB zmniejszyła się. Wywołanie normalnej recesji jest dość trudne. Istnieje ogromna nadwyżka popytu na pracę, a ta dynamika pozwoli utrzymać gospodarkę z dala od recesji.

Jak firmy będą sobie radzić pod względem rentowności?

  • Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się spowolnienia wzrostu gospodarczego. Średnio 7-8% wzrostu. W ubiegłym roku odnotowaliśmy ogromne zyski. Zyski te są bardzo wysokie, ale bardzo trudno jest je zwiększyć z tego miejsca. Ponieważ gospodarka została "napompowana".

Jak inwestorzy powinni zarządzać swoimi portfelami?

  • Pierwszą rzeczą, jaką powinni zrobić inwestorzy, jest spojrzenie w lustro. W ciągu ostatnich trzech lat odnotowaliśmy ogromny wzrost. Jeśli nie dokonaliście zmiany struktury portfela, dobra wiadomość jest taka, że macie o wiele więcej pieniędzy. Zła wiadomość jest taka, że masz znaczną nadwagę w akcjach wzrostowych o dużej kapitalizacji. Czy właśnie tam chcesz być? Ludzie muszą przyjrzeć się temu, jak zmieniło się otoczenie i upewnić się, że ich portfele są odpowiednio dopasowane pod względem ryzyka i oczekiwanego zwrotu. Jak duże ryzyko chcesz podjąć?

👆 Z mojej perspektywy jest to dobry punkt dla inwestorów 👆 i polecam go przeczytać kilka razy. Podczas budowania swojego portfela (w ciągu ostatnich kilku lat) portfel mógł odnotować ogromny wzrost. Czy patrząc teraz na ten portfel, można powiedzieć, że jest on bezpieczny (niskie ryzyko w stosunku do oczekiwanej stopy zwrotu)? Czy to jest miejsce, w którym chcesz się znaleźć?

Dalej, $JPM-6.5% stwierdza: Jeśli chodzi o to, gdzie są możliwości, odpowiedzi udzielają wyceny. Akcje o dużej wartości są zazwyczaj sprzedawane ze znacznym dyskontem w stosunku do akcji zorientowanych na wzrost. W ciągu ostatnich 25 lat wskaźnik ceny do zysków dla akcji wartościowych wynosił średnio 72% wskaźnika dla akcji wzrostowych. Obecnie wynosi on średnio 60%. Ludzie inwestują w akcje wzrostowe o dużej kapitalizacji. Ale trzeźwy świat roku 2022, a może nawet 2023, sprawi, że te różnice w wycenach będą się zmniejszać.

Jednocześnie JPM-6.5% reklamuje rynki europejski i chiński jako dobre miejsca do inwestowania. W szczególności faworyzuje Unię Europejską, ponieważ jest to bardzo niedoceniany rynek, który często oferuje dwukrotnie wyższą stopę dywidendy niż rynek amerykański. Europa jest tania. Zagraża jej to, co dzieje się na Ukrainie, oraz wysokie ceny energii, które spowolnią gospodarkę europejską. Jedną z jasnych stron ciemnej chmury, jaką jest Ukraina, jest fakt, że zjednoczyła ona Europę. Pandemia przyczyniła się również do zjednoczenia Europy i obserwujemy bardziej wspólną politykę fiskalną. W końcu Europa przezwycięży swoje problemy energetyczne i powróci na ścieżkę umiarkowanego wzrostu. Europejskie akcje są tak tanie, że pojawia się duża szansa.

Ponadto JPM podkreśla, że inwestorzy powinni dokładnie przemyśleć prawdziwą wartość kupowanej firmy lub aktywów. Mieliśmy lata, w których dobrze radziły sobie akcje meme, kryptowaluty. W tych miejscach jest wiele emocji. Jednak w ostatecznym rozrachunku w przestrzeni kryptowalutowej jest wiele dymu i luster. Szczerze mówiąc, uważam, że jest to w większości nonsens. Ważne jest, aby ludzie inwestowali w firmy, które mają prawdziwe produkty, prawdziwe towary, prawdziwe usługi, prawdziwe przepływy pieniężne. W ten sposób buduje się portfel w długim okresie. W ostatnich latach panowała wiele modnych trendów. Nie sądzę, aby w ciągu najbliższych kilku lat tak się stało.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet