S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Proč Palantir nebude výhodnou koupí dokud nedosáhne hodnoty 3$ za akcii?

Má původní cena, kterou bych byl ochotný zaplatit za akcie $PLTR+2.4% se snižuje z původních 5-6$ za akcii na 2,5-3$ za akcii. Svou cenu snižuji na základě posledních výsledků za čtvrtletí, které jsou z mého pohledu zklamáním. U společnosti Palantir se obávám především zpomalující se trakce v oblasti vládního podnikání, které stále tvoří většinu příjmů společnosti. To a mnohem víc si rozebereme v dnešním článku.

Aktuálně je Palantir na hodnotě 7,51$ za akcii.

Jak jsem psal v popisku: U společnosti Palantir se obávám především zpomalující se trakce v oblasti vládního podnikání, které stále tvoří většinu příjmů společnosti. Stále vysoké náklady na prodej a marketing také podkopávají argument o škálovatelnosti obchodního modelu společnosti Palantir.

Vládní byznys ztrácí tah na branku

Jedním z nejproblematičtějších aspektů výsledků společnosti Palantir za 1Q-22 byl vládní byznys, který byl dlouho považován za její nejcennější aktivum.

Vládní aktivity společnosti Palantir byly dlouho uváděny jako důvod pro nákup akcií Palantir, a to díky lukrativním zakázkám, které jí vláda zadala. Společnost Palantir má navíc dlouhodobé vztahy s vládními úředníky, což by se podle tohoto argumentu mohlo promítnout do významného potenciálu dlouhodobých příjmů společnosti Palantir.

Domnívám se, že trh přeceňuje růstový potenciál společnosti Palantir a zaměřuje se pouze na akceleraci komerčních příjmů společnosti.

Vládní segment společnosti Palantir vygeneroval v prvním čtvrtletí tržby ve výši 241,8 milionu dolarů ve srovnání s 204,6 milionu dolarů v komerčním segmentu. Co mě znepokojuje je, že růst příjmů společnosti Palantir ve vládním segmentu se v 1Q-22 zpomalil na pouhých 16 %. V předchozím čtvrtletí činil růst příjmů společnosti Palantir ze státní správy 76 %.

Příjmy ze státních zakázek (Palantir Technologies)

Jsme tedy svědky výrazného zpomalení v největším provozním segmentu společnosti Palantir. Vládní zakázky se na příjmech podílely přibližně 54 % a o zpomalujícím se růstu největšího byznysu společnosti se bohužel mluví jen zřídka.

Zatímco komerční příjmy rostou, hlavní součástí býčí teze bylo, že Palantir má spolehlivý zdroj vládních příjmů, o který se může opřít, pokud nastanou horší časy. Pokud se ekonomika dostane do útlumu a americká vláda se rozhodne snížit výdaje, Palantir, který je pouhým vládním dodavatelem, může zaznamenat pokles svých příjmů.

Vládní příjmy na zákazníka rostou a v 1Q-22 dosáhly 10 milionů dolarů. To je sice povzbudivý vývoj, ale domnívám se, že zpomalení růstu společnosti Palantir je významnější.

Problém s nákladovou strukturou společnosti Palantir, přetrvávající problémy se škálovatelností

Nebudu se podrobně zabývat odměňováním Palantir prostřednictvím akcií, protože to již udělali jiní a není žádnou novinkou, že Palantir vydává velké množství akcií a ředí akcionáře.

Upravená EBITDA společnosti Palantir za 1Q-22 činila 121,7 milionu USD, což představuje marži 27 %. Na první pohled to vypadá jako fantastická příležitost, ale zdá se, že společnost prostě nedokáže dosáhnout zisku v podobě čistého zisku. Ztráty za první čtvrtletí činily 101,4 milionu dolarů.

Čisté ztráty jsou vykázány v "kumulovaném deficitu", který lze nalézt v rozvaze a který v 1. čtvrtletí 22. roku činil 5,6 miliardy USD. Pokud bude společnost Palantir po zbytek roku nadále generovat čtvrtletní ztráty ve výši přibližně 100 milionů USD, mohl by kumulovaný deficit do konce roku dosáhnout 6,0 miliardy USD.

  • Neudržitelná úroveň provozních výdajů, které každé čtvrtletí ubírají obrovský kus ze zisku, je jedním z problémů, které se společností Palantir mám.

Poměr celkových provozních nákladů přesáhl 100 % ve dvou z posledních čtyř čtvrtletí (ve 3Q-21 a 2Q-21). Poměr 100 % znamená, že provozní náklady společnosti před započtením úrokových plateb a daní se rovnají výši jejích tržeb.

Poměr vyšší než 100 % je katastrofální a znamená, že společnost na tržbách prodělává. Společnost, která má trvale vyšší provozní náklady než tržby, buď zkrachuje, nebo bude nadále účtovat nové čisté ztráty do svého kumulovaného deficitu, pokud akcionáři nezasáhnou. Poměr provozních nákladů k tržbám společnosti Palantir se v posledních dvou čtvrtletích zlepšil, ale stále je příliš vysoký na to, aby ospravedlnil současné ocenění.

Dalším problémem, který jsem ještě nezmínil, jsou přemrštěné náklady na prodej a marketing, které jsou vynaloženy na generování tržeb. V posledních čtyřech čtvrtletích společnost Palantir vynaložila v průměru 39 centů z každého dolaru tržeb jen na generování tržeb a v předchozím roce společnost utratila v průměru kolem 160 milionů dolarů za čtvrtletí. Navíc podíl nákladů společnosti Palantir na prodej a marketing na tržbách zůstává v posledních čtyřech čtvrtletích trvale vysoký a pohybuje se mezi 36 % a 43 %.

Vzhledem k tomuto vysokému poměru se nezdá, že by společnost Palantir měla výhodu škálovatelnosti. Prodej softwaru a prediktivních analytických řešení zákazníkům je časově náročná činnost a na základě struktury nákladů společnosti Palantir nevidím žádnou výhodu škálovatelnosti.

Reálná hodnota 3$?

Myslím si, že jsem dostatečně zdůvodnil svou cenu, kterou bych byl ochoten zaplatit za akcie $PLTR+2.4%.

Přestože se společnost Palantir nachází v klesajícím trendu a cena jejích akcií klesla v roce 2022 o více než 54 %, investoři nadále ignorují četné červené čísla.

Zpomalování vládního byznysu společnosti Palantir je jen jedním z problémů, který se stále přehlíží, ale společnost má, jako všechny dobré šortky, více než jeden problém.

Neschopnost společnosti Palantir generovat zisk na neočištěné bázi a také trvale vysoký poměr prodejních a marketingových nákladů jsou dva pádné důvody, proč očekávat další pokles. To jsou důvody, proč snižuji svou cílovou cenu pro společnost Palantir na 2,50$-3$. Společnost Palantir by byla při ceně 2,50 USD stále oceněna na 3,0 násobek tržeb. 

Proč by akcie společnosti Palantir mohly vzrůst

Společnost Palantir by mohla změnit svůj osud ve vládním sektoru, pokud získá nové zakázky. Společnost Palantir má stále lukrativní zákazníky ve vládě, a pokud se vláda rozhodne pro výdajovou horečku v boji proti rizikům recese, mohla by na tom společnost Palantir vydělat. Získání nových komerčních klientů může mít za následek nižší prodejní a marketingový poměr. Mám však vážné pochybnosti o tom, že získání nových zakázek povede ke skutečným obchodním ziskům.

  • Jakou cenu jste ochotní zaplatit za akcie $PLTR+2.4% vy?
  • Dávají vám mé argumenty pro tuto cenu smysl?
  • Co očekáváte od Palantiru v roce 2022? Zlepšení x zhoršení.

 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 940 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Neviděl bych to tak černě, realita je taková že na tom nástroji makali asi 15 let než ho spustily(to se samo o sobě dnes moc nevidí, spíš naopak). To že získal zakázky u takových institucí jako CIA či US army svědčí o tom že to není trash a funguje. Navíc byl celou dobu kamenován za to, že je 100% závislý na státních zakázkách a má naopak málo komerčních zákazníků. Tam se jim pokus vím podařilo tržby zdvojnásobit v 1Q.

Chápu váš postoj, ale jedna věc je získat zákazníka a druhá věc je udržet si dlouhodobě zákazníka. To se očividně společnosti nedaří, společně s korigováním výdajů. Do $PLTR+2.4% nepůjdu dokud neuvidím 3$. Pokud se tak nestane, je možné, že mi uteče investiční příležitost, která jednou skvěle vystřelí. Prozatím si, ale netroufám brát takové riziko na svá bedra.

Palantiru dělal, reklamu nějakej Vávra s heslem je mi jedno, že ho mám za 40 když vím, že za 20 let bude za 1000.... . Oa ledna na seznamu říkal jak maj lidi dávat prachy do SP. Prý je to top investor..... . Díky tomu sleduji PLTR( nemámho za 6 mně svrběla ruka), SP jsem nevěřil, tenhle rok začínal jako 12 v medvědu a do toho válka na ujrajině a chaos v dodávkách všeho, tak jen sleduji....  nejsem ztastáncem držet něco 20 let a doufat,  problém, krize...nákup, covid- nákup čekám..

Vávrovy projekty a investiční doporučení jsou občas hodně nebezpečný...dobře si pamatuju jak loni hystericky zaspamoval celej Twitter, když byl ten jeho Palantir za 25 USD a málem se vysmíval každému, kdo s ním nešel all-in.

K tomuto bych se vyjádřil jednoduše: Pokud se někdo řídí nějakým doporučením, že Jenda nebo Tomáš řekne: Hele kup si tamtu akcii za tuhle cenu, za rok bude 300 násobná a podobně, tak tomu doporučuji radši peníze neinvestovat. Stírací losy jsou někdy výdělečnější😂😂 Joke... Musíte si uvědomit, že to není legrace a ani hra. Každé doporučení, analýza, rady, typy atd musí být podpořeny vaší analýzou a vlastním názorem. Proto to také píšu vždy na konec svého článku. Nevezmu si na triko, že někdo prodělal 100 000 nebo jakoukoli částku, ale mohu vám dát typ a lehce zanalyzovat akcii a popřípadě vám říct svou strategii, kterou by však kopírovat neměl nikdo.

I nějaký Koběrský byl velký propagator Pltr

Ano Ondra Koberský je zastánce $PLTR+2.4%, nicméně se mi líbí jeho postoj a zvětšování pozice při poklesech. Ukázková strategie, ovšem nejsem si úplně jistý, že doslova ukázková, co se týká jeho prvotní nákupní ceny. Jinak jsem fanda Ondry a jsem rád za jeho finanční osvětu pro investory.

máte někdo něco v$PLTR+2.4%? Upřímně by mě to zajímalo, já totiž tomuhle titulu vůbec nevěřím 😅

Já osobně tam zatím pozici nemám. Jen tuto společnost bedlivě sleduji na základě její obliby ( abych informoval investory o vývoji a mém pohledu).

Nejdříve jsem si myslel, že 10$ bude top cena. Opak je pravdou a jdeme ještě níž, brzo očekávám 5$ úplně bez problémů.

To na jednu stranu chápu, ale na druhou stranu vůbec. $PLTR+2.4% se mi prvně zalíbil svým podnikáním, které ovšem nebylo doposud nijak zvláštně oceněno, a do toho jsem četl i mnoho zpráv, že si poslední dobou nedokáží udržet klienty. Vysoké náklady, zhoršené % využívání služeb společnosti a celková škálovatelnost, nemám se vůbec o čem bavit, když píšu o hodnotě 3$ za akcii.

Palantir je pro mne zklamáním. Horší a horší... Už bych si netroufnul zde investovat. Jedině v případě, že bude za penny 😅

Za přijatelnou cenu bych ten risk možná snesl. Potenciál pro tento druh podnikání určitě vidím. Jen je potřeba zlepšit řadu věcí od základu, aby se toho dalo plně využít. A za další by to chtělo nějakou slušnou nabídku (partnerství) s nějakou společností, která bude ochotna dlouhodobě využívat služby společnosti.

Pamatuju si, jak bylo mnoho lidí býčí, když se zjistilo, že pltr má kontrakty s vládou, CIA nebo FBI teď nevím a na závěr Ferrari a dalších x. Palantir jde pomalu, ale jistě do sra... (slušně řečeno). Cílovka 3$ za akcii by byla možná už lákavá, uvidíme.

Ta vláda byla největší tahák společnosti. Bohužel o tohle eso nejspíš přichází.

taky to nevidím s palantirem dobře

Jde to s nimi vážně z kopce. Uvidíme, co bude dál.