S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Akcje Snap spadły dziś o ponad 40%, Pinterest czy Facebook również nie radzą sobie najlepiej. Co się za tym kryje?

Upadek na ziemię, wypowiedz życzenie. Tak można nazwać dzisiejsze wyniki giełdowe operatora serwisu społecznościowego Snapchat. Zaczęliśmy od spadku o 30% na rynku przedpremierowym, a teraz przekroczyliśmy granicę 41% i jest to pytanie, gdzie się zatrzymamy. Co doprowadziło rynek do tego masowego upadku i w jaki sposób wstrząsnęło to innymi serwisami społecznościowymi?

Firma Snap prowadzi na przykład serwis społecznościowy Snapchat.

Akcje spółki Snap $SNAP-4.5% spadły dziś o ponad 40% po tym, jak firma zajmująca się mediami społecznościowymi ostrzegła, że prawdopodobnie nie osiągnie swoich celów w zakresie przychodów i skorygowanego zysku w drugim kwartale bieżącego roku.

Złożyła ona ostrzeżenie o wynikach w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Ponadto do wiadomości publicznej wyciekła notatka od prezesa Snapa Evana Spiegela do pracowników, która potwierdza, że wyniki spółki mogą być gorsze od oczekiwań. W notatce Spiegel stwierdził, że Snap planuje w tym roku ograniczyć liczbę nowo zatrudnianych pracowników, ponieważ stara się ciąć koszty.

Przed dzisiejszym spadkiem akcje Snap spadły w tym roku już o 52%.

Co się naprawdę stało

W wiadomości do pracowników prezes firmy Snap, Spiegel, powiedział:

"Dzisiaj złożyliśmy raport 8-K, w którym ujawniliśmy, że otoczenie makroekonomiczne pogorszyło się jeszcze bardziej, niż przewidywaliśmy, publikując w zeszłym miesiącu prognozy kwartalne. ...Uważamy, że obecnie prawdopodobne jest, iż przychody i skorygowany zysk EBITDA będą niższe od dolnej granicy prognozy na ten kwartał."

Ponadto firma Snap prawdopodobnie zatrudni do końca roku około 500 nowych pracowników, co oznacza spadek z 2000 zatrudnionych w 2021 roku.

Dlatego też kombinacja ostrzeżenia o wynikach i redukcji zatrudnienia spowodowała, że akcje znalazły się dziś na minusie.

Dlaczego to ma znaczenie

W kwietniu Snap ogłosił wyniki pierwszego kwartału, które nie spełniły oczekiwań Wall Street zarówno w zakresie przychodów, jak i zysków. Wówczas firma poinformowała, że oczekuje wzrostu przychodów w drugim kwartale o 20% do 25% w ujęciu rocznym oraz prognozuje, że skorygowany zysk za drugi kwartał wyniesie od 0 do 50 mln USD.

Po dzisiejszym spadku akcje Snap'a spadły już o prawie 72% YTD...źródło.

Wiadomość o tym, że Snap prawdopodobnie nie zrealizuje swoich wcześniejszych prognoz, szkodzi dziś innym akcjom mediów społecznościowych. Platformy Meta spadły o 9%, Twitter o 4%, a nawet Pinterest o 22%. Jeśli akcje Snap zakończą dzisiejsze notowania spadkiem o 30% lub więcej, a tak się stanie, będzie to najgorszy jednodniowy wynik dla spółki od czasu jej wejścia na giełdę w marcu 2017 r.

Co z tego wynika dla firmy Snap

Akcje mediów społecznościowych biją dziś rekordy popularności w związku z doniesieniami o ostrzeżeniu o wynikach finansowych Snap'a i spowolnieniu wzrostu. Ostrzeżenie to wyraźnie zaniepokoiło i tak już nerwowych inwestorów, którzy obawiają się spowolnienia wzrostu wśród spółek technologicznych w związku z rosnącymi stopami procentowymi i wysoką inflacją. Ostrzeżenie o wynikach finansowych firmy Snap potwierdziło najgorsze obawy wielu inwestorów. Nie wiadomo, w jaki sposób firma odzyska zaufanie analityków i inwestorów w obecnych warunkach.

Zastrzeżenie: Zainspirowany tekstem Joela Baglolego, nie jestem profesjonalnym inwestorem.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet